Att som klubb ordna en egen sporthall är inte helt enkelt. Men det är absolut ingen omöjlighet. Som nyligen blivit känt har inte LIF Lindesberg underlag att spela sina hemmamatcher i Lindesberg, utan tvingas göra så i Örebro pga att man saknar en egen hall. Andra sportklubbar har stött på liknande problem genom åren – och dessutom tagit itu med problemen. Tennisklubben är en av flera.
Året var 1977. Efter att i 12 års tid ha spelat i Lindeskolans idrottshall så gick planen nu i lås. Tennisklubben byggde därmed en helt egen tennishall på Kyrkberget. En av eldsjälarna som var med att förverkliga drömmen var Thomas Eriksson, som kom till klubben som 17-åring, tio år innan tennishallsbygget tog fart.
-Det var kämpigt, men det gick vägen. Det mesta finansierade vi med lån, resten sköt vi till med själva. Lånet delades upp mellan fyra olika banker innan det beviljades, så det var en del kämpande med att få till det, berättar Thomas.
Bygget inleddes nu mycket raskt och med hjälp från två olika byggfirmor tog det nu inte lång tid innan hallen stod klar.
-Nej, det tog inte lång tid alls. Jag minns inte exakt, men det blev klart samma år som det påbörjades i alla fall. Kostnaden slutade strax under en halv miljon kronor. Men sedan dess har vi byggt om hallen lite, så idag ligger slutnotan på ca en miljon kronor, säger Thomas.
Det stora problemet är inte själva bygget i sig – utan att hålla i driften, berättar Thomas vidare.
-Det är mycket kämpigt. Vi har en årsomsättning på cirka 400 000 kr och hela 85 procent av utgifterna är gällande driften. Vi får därför inte så mycket över när allt är betalt för.
Uppvärmningen tar den största delen av budgeten varje år. Tidigare betalade klubben 65 000 kronor för oljan innan man gick över till fjärrvärme, som reducerade den kostnaden till 35 000 kr. Fjärrvärmen, elen och försäkringen är det som äter upp mest av inkomsterna idag. Cirka 100 000 kronor kostar det klubben varje år – och då har ändå inte alla omkostnader räknats med.
Idag har klubben ca 200 medlemmar. Som mest har man haft strax över 300 medlemmar. Under den mest aktiva tiden hade klubben stora framgångar och spelade högt i serien. Få hemmamatcher slutade i förlust.
-Men idag är klubben mer engagerad i tennisen som motionssport och inte alls lika högt satsande som förr. Vi har folk i alla åldrar, från de allra yngsta till de i pensionsåldern, förklarar Thomas Eriksson.
Fotnot: Tennisklubben bildades redan år 1898 och var den andra klubben i Sverige att bygga en helt egen hall. Tennisklubben i Oxelösund var först och blev även ett utflyktsmål för Lindesbergsklubben inför det egna bygget.
Relaterade länkar
Lindeskolans nya egna hall – för endast tre miljoner
Debatt>>
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.