Att som klubb ordna en egen sporthall är inte helt enkelt. Men det är absolut ingen omöjlighet. Som nyligen blivit känt har inte LIF Lindesberg underlag att spela sina hemmamatcher i Lindesberg, utan tvingas göra så i Örebro pga att man saknar en egen hall. Andra sportklubbar har stött på liknande problem genom åren – och dessutom tagit itu med problemen. Tennisklubben är en av flera.
Året var 1977. Efter att i 12 års tid ha spelat i Lindeskolans idrottshall så gick planen nu i lås. Tennisklubben byggde därmed en helt egen tennishall på Kyrkberget. En av eldsjälarna som var med att förverkliga drömmen var Thomas Eriksson, som kom till klubben som 17-åring, tio år innan tennishallsbygget tog fart.
-Det var kämpigt, men det gick vägen. Det mesta finansierade vi med lån, resten sköt vi till med själva. Lånet delades upp mellan fyra olika banker innan det beviljades, så det var en del kämpande med att få till det, berättar Thomas.
Bygget inleddes nu mycket raskt och med hjälp från två olika byggfirmor tog det nu inte lång tid innan hallen stod klar.
-Nej, det tog inte lång tid alls. Jag minns inte exakt, men det blev klart samma år som det påbörjades i alla fall. Kostnaden slutade strax under en halv miljon kronor. Men sedan dess har vi byggt om hallen lite, så idag ligger slutnotan på ca en miljon kronor, säger Thomas.
Det stora problemet är inte själva bygget i sig – utan att hålla i driften, berättar Thomas vidare.
-Det är mycket kämpigt. Vi har en årsomsättning på cirka 400 000 kr och hela 85 procent av utgifterna är gällande driften. Vi får därför inte så mycket över när allt är betalt för.
Uppvärmningen tar den största delen av budgeten varje år. Tidigare betalade klubben 65 000 kronor för oljan innan man gick över till fjärrvärme, som reducerade den kostnaden till 35 000 kr. Fjärrvärmen, elen och försäkringen är det som äter upp mest av inkomsterna idag. Cirka 100 000 kronor kostar det klubben varje år – och då har ändå inte alla omkostnader räknats med.
Idag har klubben ca 200 medlemmar. Som mest har man haft strax över 300 medlemmar. Under den mest aktiva tiden hade klubben stora framgångar och spelade högt i serien. Få hemmamatcher slutade i förlust.
-Men idag är klubben mer engagerad i tennisen som motionssport och inte alls lika högt satsande som förr. Vi har folk i alla åldrar, från de allra yngsta till de i pensionsåldern, förklarar Thomas Eriksson.
Fotnot: Tennisklubben bildades redan år 1898 och var den andra klubben i Sverige att bygga en helt egen hall. Tennisklubben i Oxelösund var först och blev även ett utflyktsmål för Lindesbergsklubben inför det egna bygget.
Relaterade länkar
Lindeskolans nya egna hall – för endast tre miljoner
Debatt>>
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.