Att som klubb ordna en egen sporthall är inte helt enkelt. Men det är absolut ingen omöjlighet. Som nyligen blivit känt har inte LIF Lindesberg underlag att spela sina hemmamatcher i Lindesberg, utan tvingas göra så i Örebro pga att man saknar en egen hall. Andra sportklubbar har stött på liknande problem genom åren – och dessutom tagit itu med problemen. Tennisklubben är en av flera.
Året var 1977. Efter att i 12 års tid ha spelat i Lindeskolans idrottshall så gick planen nu i lås. Tennisklubben byggde därmed en helt egen tennishall på Kyrkberget. En av eldsjälarna som var med att förverkliga drömmen var Thomas Eriksson, som kom till klubben som 17-åring, tio år innan tennishallsbygget tog fart.
-Det var kämpigt, men det gick vägen. Det mesta finansierade vi med lån, resten sköt vi till med själva. Lånet delades upp mellan fyra olika banker innan det beviljades, så det var en del kämpande med att få till det, berättar Thomas.
Bygget inleddes nu mycket raskt och med hjälp från två olika byggfirmor tog det nu inte lång tid innan hallen stod klar.
-Nej, det tog inte lång tid alls. Jag minns inte exakt, men det blev klart samma år som det påbörjades i alla fall. Kostnaden slutade strax under en halv miljon kronor. Men sedan dess har vi byggt om hallen lite, så idag ligger slutnotan på ca en miljon kronor, säger Thomas.
Det stora problemet är inte själva bygget i sig – utan att hålla i driften, berättar Thomas vidare.
-Det är mycket kämpigt. Vi har en årsomsättning på cirka 400 000 kr och hela 85 procent av utgifterna är gällande driften. Vi får därför inte så mycket över när allt är betalt för.
Uppvärmningen tar den största delen av budgeten varje år. Tidigare betalade klubben 65 000 kronor för oljan innan man gick över till fjärrvärme, som reducerade den kostnaden till 35 000 kr. Fjärrvärmen, elen och försäkringen är det som äter upp mest av inkomsterna idag. Cirka 100 000 kronor kostar det klubben varje år – och då har ändå inte alla omkostnader räknats med.
Idag har klubben ca 200 medlemmar. Som mest har man haft strax över 300 medlemmar. Under den mest aktiva tiden hade klubben stora framgångar och spelade högt i serien. Få hemmamatcher slutade i förlust.
-Men idag är klubben mer engagerad i tennisen som motionssport och inte alls lika högt satsande som förr. Vi har folk i alla åldrar, från de allra yngsta till de i pensionsåldern, förklarar Thomas Eriksson.
Fotnot: Tennisklubben bildades redan år 1898 och var den andra klubben i Sverige att bygga en helt egen hall. Tennisklubben i Oxelösund var först och blev även ett utflyktsmål för Lindesbergsklubben inför det egna bygget.
Relaterade länkar
Lindeskolans nya egna hall – för endast tre miljoner
Debatt>>
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.