Efter 15 års verksamhet har mediet Terry Evans fattat det svåra beslutet att sälja sin kursgård Gamla Byskolan i Fanthyttan.
– Jag vill tacka alla som har besökt skolan under åren, men nu är det dags för nästa fas i livet, berättar Terry för LindeNytt.
Kursgården Gamla Byskolan i Fanthyttan har under de senaste 15 åren blivit synonymt med Terry Evans och hans mediala verksamhet Creative Experiences. En mängd olika medium har genom åren har utbildats hos Terry, och ännu fler har fått hjälp att få kontakt med älskade på andra sidan. Nu går en epok i graven när Gamla Byskolan läggs ut till försäljning under våren, därefter planerar Terry och hans fru Astrid att flytta till sydligare breddgrader, nämligen Vänersborg.
– Det har varit en underbar upplevelse, och en intressant resa. Men arbetet med skolan pågår dygnet runt och jag blir äldre, så jag var tvungen att fatta ett beslut, berättar Terry och fortsätter:
– Jag vill ägna mer tid åt att skriva böcker och att arbeta med min forskning inom kvantfysik, men det är med sorg jag lämnar Fanthyttan. Tanken är att jag och Astrid ska flytta till Vänersborg, och vi håller just nu på att undersöka våra möjligheter där.
Under åren som gården varit i makarnas ägo har den Gamla Byskolan genomgått en stor restaurering, där man utvecklat både skolbyggnaden och trädgården. Nu är det dock dags att lämna över stafettpinnen till nästa ägare.
– Vi har haft en underbar tid i Fanthyttan, och jag vill verkligen tacka alla som har besökt skolan under åren, vi är otroligt tacksamma! Det är med sorg som vi lämnar, det finns otroliga människor i Lindesberg och Fanthyttan, men det är inte det sista ni ser av mig, skrattar Terry och avslutar:
– Arbetet som medium fortsätter, men utan ansvaret för en stor skola.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.