Efter 15 års verksamhet har mediet Terry Evans fattat det svåra beslutet att sälja sin kursgård Gamla Byskolan i Fanthyttan.
– Jag vill tacka alla som har besökt skolan under åren, men nu är det dags för nästa fas i livet, berättar Terry för LindeNytt.
Kursgården Gamla Byskolan i Fanthyttan har under de senaste 15 åren blivit synonymt med Terry Evans och hans mediala verksamhet Creative Experiences. En mängd olika medium har genom åren har utbildats hos Terry, och ännu fler har fått hjälp att få kontakt med älskade på andra sidan. Nu går en epok i graven när Gamla Byskolan läggs ut till försäljning under våren, därefter planerar Terry och hans fru Astrid att flytta till sydligare breddgrader, nämligen Vänersborg.
– Det har varit en underbar upplevelse, och en intressant resa. Men arbetet med skolan pågår dygnet runt och jag blir äldre, så jag var tvungen att fatta ett beslut, berättar Terry och fortsätter:
– Jag vill ägna mer tid åt att skriva böcker och att arbeta med min forskning inom kvantfysik, men det är med sorg jag lämnar Fanthyttan. Tanken är att jag och Astrid ska flytta till Vänersborg, och vi håller just nu på att undersöka våra möjligheter där.
Under åren som gården varit i makarnas ägo har den Gamla Byskolan genomgått en stor restaurering, där man utvecklat både skolbyggnaden och trädgården. Nu är det dock dags att lämna över stafettpinnen till nästa ägare.
– Vi har haft en underbar tid i Fanthyttan, och jag vill verkligen tacka alla som har besökt skolan under åren, vi är otroligt tacksamma! Det är med sorg som vi lämnar, det finns otroliga människor i Lindesberg och Fanthyttan, men det är inte det sista ni ser av mig, skrattar Terry och avslutar:
– Arbetet som medium fortsätter, men utan ansvaret för en stor skola.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.