På fredagsförmiddagen hölls ett halvdags-seminarie på ämnet ”Elektrifiering av fordonsmarknaden” i Lindesberg Arena.
Bakom initiativet stod Linde Energi, Bergslagens Sparbank samt Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Varför ska man köra elbil? Hur fungerar det? Hur ser framtiden ut? Det var några av frågorna som besvarades under fredagens seminarie.
– Idag finns det ungefär 37000 elbilar i Sverige, men redan 2030 beräknar vi att antalet kommer ligga runt 1 miljon, berättar Tomas Wall, som idag arbetar som energikonsult och tidigare har varit expert i energikommisionen.
– Vi ser att det redan nu är en uppåtgående trend, allt fler elbilar säljs och i takt med att de blir billigare att tillverka kommer de även bli billigare att köpa, fortsätter han.
– Vi har sett att förändringar kan gå snabbt, det tog bara ca 10-15 år att ersätta häst och vagn som transportmedel med bilar i början av 1900-talet, berättar Olle Johansson som är VD på Power Circle.
– Jag tror att elbilsmarknaden kommer ta fart ordentligt redan om 2 år, då kommer även andrahandsmarknaden vara en helt annan än idag, avslutar han.
– Jag har märkt att sedan jag började köra eldrivet så har jag kört VM i räckvidd varje dag, det gäller att komma så långt som möjligt på en laddning, säger Jens Isemo och skrattar.
– Det blir ett helt annat miljötänk, säger han och får instämmande nickar från publiken.
– Vi vill ju bli länets bästa kommun i det här avseendet, säger Irja Gustavsson och fortsätter:
– Nu måste vi ta ansvar politiskt och hänga med i utvecklingen. Under nästa år hoppas vi kunna installera totalt 15 nya publika laddstationer i Lindesbergs kommun, och till det har vi sökt pengar från Klimat Klivet.
Det är en väldigt spännande framtid, avslutar hon.
Tillfälle fanns även att få testköra flera olika modellar av elbilar som prydligt stod uppställda utanför Arenan.
Bilen som drog flest ögon till sig var Teslan, som med sina ”måsvingar” verkligen var något utöver det vanliga.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.