På fredagsförmiddagen hölls ett halvdags-seminarie på ämnet ”Elektrifiering av fordonsmarknaden” i Lindesberg Arena.
Bakom initiativet stod Linde Energi, Bergslagens Sparbank samt Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Varför ska man köra elbil? Hur fungerar det? Hur ser framtiden ut? Det var några av frågorna som besvarades under fredagens seminarie.
– Idag finns det ungefär 37000 elbilar i Sverige, men redan 2030 beräknar vi att antalet kommer ligga runt 1 miljon, berättar Tomas Wall, som idag arbetar som energikonsult och tidigare har varit expert i energikommisionen.
– Vi ser att det redan nu är en uppåtgående trend, allt fler elbilar säljs och i takt med att de blir billigare att tillverka kommer de även bli billigare att köpa, fortsätter han.
– Vi har sett att förändringar kan gå snabbt, det tog bara ca 10-15 år att ersätta häst och vagn som transportmedel med bilar i början av 1900-talet, berättar Olle Johansson som är VD på Power Circle.
– Jag tror att elbilsmarknaden kommer ta fart ordentligt redan om 2 år, då kommer även andrahandsmarknaden vara en helt annan än idag, avslutar han.
– Jag har märkt att sedan jag började köra eldrivet så har jag kört VM i räckvidd varje dag, det gäller att komma så långt som möjligt på en laddning, säger Jens Isemo och skrattar.
– Det blir ett helt annat miljötänk, säger han och får instämmande nickar från publiken.
– Vi vill ju bli länets bästa kommun i det här avseendet, säger Irja Gustavsson och fortsätter:
– Nu måste vi ta ansvar politiskt och hänga med i utvecklingen. Under nästa år hoppas vi kunna installera totalt 15 nya publika laddstationer i Lindesbergs kommun, och till det har vi sökt pengar från Klimat Klivet.
Det är en väldigt spännande framtid, avslutar hon.
Tillfälle fanns även att få testköra flera olika modellar av elbilar som prydligt stod uppställda utanför Arenan.
Bilen som drog flest ögon till sig var Teslan, som med sina ”måsvingar” verkligen var något utöver det vanliga.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.