På fredagsförmiddagen hölls ett halvdags-seminarie på ämnet ”Elektrifiering av fordonsmarknaden” i Lindesberg Arena.
Bakom initiativet stod Linde Energi, Bergslagens Sparbank samt Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Varför ska man köra elbil? Hur fungerar det? Hur ser framtiden ut? Det var några av frågorna som besvarades under fredagens seminarie.
– Idag finns det ungefär 37000 elbilar i Sverige, men redan 2030 beräknar vi att antalet kommer ligga runt 1 miljon, berättar Tomas Wall, som idag arbetar som energikonsult och tidigare har varit expert i energikommisionen.
– Vi ser att det redan nu är en uppåtgående trend, allt fler elbilar säljs och i takt med att de blir billigare att tillverka kommer de även bli billigare att köpa, fortsätter han.
– Vi har sett att förändringar kan gå snabbt, det tog bara ca 10-15 år att ersätta häst och vagn som transportmedel med bilar i början av 1900-talet, berättar Olle Johansson som är VD på Power Circle.
– Jag tror att elbilsmarknaden kommer ta fart ordentligt redan om 2 år, då kommer även andrahandsmarknaden vara en helt annan än idag, avslutar han.
– Jag har märkt att sedan jag började köra eldrivet så har jag kört VM i räckvidd varje dag, det gäller att komma så långt som möjligt på en laddning, säger Jens Isemo och skrattar.
– Det blir ett helt annat miljötänk, säger han och får instämmande nickar från publiken.
– Vi vill ju bli länets bästa kommun i det här avseendet, säger Irja Gustavsson och fortsätter:
– Nu måste vi ta ansvar politiskt och hänga med i utvecklingen. Under nästa år hoppas vi kunna installera totalt 15 nya publika laddstationer i Lindesbergs kommun, och till det har vi sökt pengar från Klimat Klivet.
Det är en väldigt spännande framtid, avslutar hon.
Tillfälle fanns även att få testköra flera olika modellar av elbilar som prydligt stod uppställda utanför Arenan.
Bilen som drog flest ögon till sig var Teslan, som med sina ”måsvingar” verkligen var något utöver det vanliga.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.