På fredagsförmiddagen hölls ett halvdags-seminarie på ämnet ”Elektrifiering av fordonsmarknaden” i Lindesberg Arena.
Bakom initiativet stod Linde Energi, Bergslagens Sparbank samt Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Varför ska man köra elbil? Hur fungerar det? Hur ser framtiden ut? Det var några av frågorna som besvarades under fredagens seminarie.
– Idag finns det ungefär 37000 elbilar i Sverige, men redan 2030 beräknar vi att antalet kommer ligga runt 1 miljon, berättar Tomas Wall, som idag arbetar som energikonsult och tidigare har varit expert i energikommisionen.
– Vi ser att det redan nu är en uppåtgående trend, allt fler elbilar säljs och i takt med att de blir billigare att tillverka kommer de även bli billigare att köpa, fortsätter han.
– Vi har sett att förändringar kan gå snabbt, det tog bara ca 10-15 år att ersätta häst och vagn som transportmedel med bilar i början av 1900-talet, berättar Olle Johansson som är VD på Power Circle.
– Jag tror att elbilsmarknaden kommer ta fart ordentligt redan om 2 år, då kommer även andrahandsmarknaden vara en helt annan än idag, avslutar han.
– Jag har märkt att sedan jag började köra eldrivet så har jag kört VM i räckvidd varje dag, det gäller att komma så långt som möjligt på en laddning, säger Jens Isemo och skrattar.
– Det blir ett helt annat miljötänk, säger han och får instämmande nickar från publiken.
– Vi vill ju bli länets bästa kommun i det här avseendet, säger Irja Gustavsson och fortsätter:
– Nu måste vi ta ansvar politiskt och hänga med i utvecklingen. Under nästa år hoppas vi kunna installera totalt 15 nya publika laddstationer i Lindesbergs kommun, och till det har vi sökt pengar från Klimat Klivet.
Det är en väldigt spännande framtid, avslutar hon.
Tillfälle fanns även att få testköra flera olika modellar av elbilar som prydligt stod uppställda utanför Arenan.
Bilen som drog flest ögon till sig var Teslan, som med sina ”måsvingar” verkligen var något utöver det vanliga.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.