När Therese Drugge, 12, var ute och promenerade en dag för ett par veckor sedan hittade hon en ballong på marken. Först var ballongen tillsynes inte särskilt märkvärdig, men vid närmare koll såg Therese att en lapp satt fastknuten på ballongen. Den ingick i en slags tävling – som visade sig ha startat långt, långt ifrån Lindesberg och platsen där den hittades – intill Meritorfabriken.
-Det stod att den som hittade ballongen skulle skicka den till adressen som stod på lappen. Och det gjorde vi också, berättar Therese.
Idag, några veckor efter upphittandet, har Therese fått ett brev på posten. Det visade sig att ballongen ingick i en skotsk kulturdag och ett ”ballong-race”. En skola i staden Paisley i Skottland hade släppt ut en mängd märkta ballonger för att se vilken som kom längst. Vinnarballongen blev alltså den som trillade ner i Lindesberg.
Som tack för hjälpen har ett tackbrev samt en fin liten silverinramning till minne av tävlingen skickats till Therese i Lindesberg.
-Det är ju en rätt kul grej att ballongen kommit så pass långt ändå. Och lappen var ju inte skyddad i plast eller så, men var ändå helt intakt och läsbar. Vem vet… kanske finns fler av deras ballonger i våra trakter, berättar familjen Drugge.
Tackbrevet från skottarna>>
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.