När Therese Drugge, 12, var ute och promenerade en dag för ett par veckor sedan hittade hon en ballong på marken. Först var ballongen tillsynes inte särskilt märkvärdig, men vid närmare koll såg Therese att en lapp satt fastknuten på ballongen. Den ingick i en slags tävling – som visade sig ha startat långt, långt ifrån Lindesberg och platsen där den hittades – intill Meritorfabriken.
-Det stod att den som hittade ballongen skulle skicka den till adressen som stod på lappen. Och det gjorde vi också, berättar Therese.
Idag, några veckor efter upphittandet, har Therese fått ett brev på posten. Det visade sig att ballongen ingick i en skotsk kulturdag och ett ”ballong-race”. En skola i staden Paisley i Skottland hade släppt ut en mängd märkta ballonger för att se vilken som kom längst. Vinnarballongen blev alltså den som trillade ner i Lindesberg.
Som tack för hjälpen har ett tackbrev samt en fin liten silverinramning till minne av tävlingen skickats till Therese i Lindesberg.
-Det är ju en rätt kul grej att ballongen kommit så pass långt ändå. Och lappen var ju inte skyddad i plast eller så, men var ändå helt intakt och läsbar. Vem vet… kanske finns fler av deras ballonger i våra trakter, berättar familjen Drugge.
Tackbrevet från skottarna>>
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.