När Therese Drugge, 12, var ute och promenerade en dag för ett par veckor sedan hittade hon en ballong på marken. Först var ballongen tillsynes inte särskilt märkvärdig, men vid närmare koll såg Therese att en lapp satt fastknuten på ballongen. Den ingick i en slags tävling – som visade sig ha startat långt, långt ifrån Lindesberg och platsen där den hittades – intill Meritorfabriken.
-Det stod att den som hittade ballongen skulle skicka den till adressen som stod på lappen. Och det gjorde vi också, berättar Therese.
Idag, några veckor efter upphittandet, har Therese fått ett brev på posten. Det visade sig att ballongen ingick i en skotsk kulturdag och ett ”ballong-race”. En skola i staden Paisley i Skottland hade släppt ut en mängd märkta ballonger för att se vilken som kom längst. Vinnarballongen blev alltså den som trillade ner i Lindesberg.
Som tack för hjälpen har ett tackbrev samt en fin liten silverinramning till minne av tävlingen skickats till Therese i Lindesberg.
-Det är ju en rätt kul grej att ballongen kommit så pass långt ändå. Och lappen var ju inte skyddad i plast eller så, men var ändå helt intakt och läsbar. Vem vet… kanske finns fler av deras ballonger i våra trakter, berättar familjen Drugge.
Tackbrevet från skottarna>>
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.