När Therese Drugge, 12, var ute och promenerade en dag för ett par veckor sedan hittade hon en ballong på marken. Först var ballongen tillsynes inte särskilt märkvärdig, men vid närmare koll såg Therese att en lapp satt fastknuten på ballongen. Den ingick i en slags tävling – som visade sig ha startat långt, långt ifrån Lindesberg och platsen där den hittades – intill Meritorfabriken.
-Det stod att den som hittade ballongen skulle skicka den till adressen som stod på lappen. Och det gjorde vi också, berättar Therese.
Idag, några veckor efter upphittandet, har Therese fått ett brev på posten. Det visade sig att ballongen ingick i en skotsk kulturdag och ett ”ballong-race”. En skola i staden Paisley i Skottland hade släppt ut en mängd märkta ballonger för att se vilken som kom längst. Vinnarballongen blev alltså den som trillade ner i Lindesberg.
Som tack för hjälpen har ett tackbrev samt en fin liten silverinramning till minne av tävlingen skickats till Therese i Lindesberg.
-Det är ju en rätt kul grej att ballongen kommit så pass långt ändå. Och lappen var ju inte skyddad i plast eller så, men var ändå helt intakt och läsbar. Vem vet… kanske finns fler av deras ballonger i våra trakter, berättar familjen Drugge.
Tackbrevet från skottarna>>
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.