Den nyblivna svenska mästaren i poker heter Thomas Fernqvist och kommer från Lindesberg. Foto: Privat
Thomas Fernqvist svensk mästare i poker
Sverige har fått en ny mästare i poker, han heter Thomas Fernqvist och kommer från Lindesberg. Efter tre dagars intensivt spelande stod det klart att Lindesbergaren kammade hem vinsten och den åtråvärda titeln.
– Det är så stort, det har fortfarande inte riktigt sjunkit in, jag anser mig ju fortfarande vara nybörjare, säger han.
Thomas ”Ferna” Fernqvist har alltid gillat att spela kort, ifrån början var det mest Chicago, men med tiden fick han upp ögonen mer och mer för det populära spelet Texas Hold’em. För ungefär fyra år sedan började han spela så kallad livepoker och det var även där han märkte att han trivdes som bäst.
– Jag har spelat poker på nätet ganska länge, men för fyra år sedan testade jag livepoker och tyckte det var så himla roligt. Det är kul på samma sätt som att man sitter ett gäng och tittar på fotboll tillsammans, det är framförallt den sociala biten jag tycker så mycket om, berättar Thomas.
Tillsammans med den lilla lokala klubben han tillhör har det blivit en del trevliga kvällar, där Thomas även fick prova på att tävla ganska tidigt.
– Det är ju väldigt roligt och man träffas ju för att det är trevligt, men när det kommer ett tävlingsmoment vill man ju vinna, säger Thomas och skrattar.
För två år sedan reste han till Prag för att se hur de större tävlingarna gick till, då spelade han en kvalturnering, en så kallad satellit, men kom inte vidare. Kort därefter anmälde han sig till sin första lite större tävling, Kings of Tallinn i Estland, och han började fundera på hur det skulle kännas att få sitta vid ett finalbord.
Efter fem timmars finalspel stod Thomas som segrare. Foto: Privat
Den gången gick han inte hela vägen, till skillnad mot sin senaste tävling, där han inte bara vann hela turneringen han kan nu även titulera sig som svensk mästare. Svenska mästerskapen i poker avgjordes i 24-28 augusti Tallinn, där totalt 226 spelare tävlade i tre dagar i hopp om att nå det efterlängtade finalbordet och en chans att kamma hem titeln.
– Jag spelade i 25 timmar fördelat på tre dagar, så det är en hel del jobb, lite skicklighet och en massa tur, för det handlar ju trots allt om vilka kort du blir tilldelad, säger Thomas.
Det var dock nära att Thomas aldrig nådde fram till finalbordet, efter en dråplig middagsmiss som höll på att kosta honom platsen.
– Dag två på middagen bestämde vi oss för att åka till Gamla Stan för att äta, men jag märkte att det började dra ut på tiden och jag tvivlade på om jag skulle hinna tillbaka. Så jag avbröt middagen och tog en taxi tillbaka, och med facit i hand var det ett smart drag. Då var det nämligen bara 15 spelare kvar, och en sådan chans får man bara en gång i livet, berättar han.
Under finaldagen satt nio spelare kvar runt bordet, sedan åkte en efter en ut tills en segrare var utsedd. Efter fem timmars finalspel stod det klart att Thomas hade kammat hem vinsten och även titeln som svensk mästare.
– Det blev ett högt glädjetjut, och efter prisceremonin som var klockan 23 på kvällen firade vi till klockan 8 på morgonen. Det är så stort, det har fortfarande inte riktigt sjunkit in, jag anser mig ju fortfarande vara nybörjare, säger en mycket glad svensk mästare.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...