Det blir Thord Durnell som tar plats i fullmäktige i Sverigedemokraternas namn. Detta står nu klart efter det att Sd´s två andra kandidater har tackat nej till platsen. Enligt partiets distriktsordförande väntar man bara på en bekräftelse från Länsstyrelsen innan det står ristat i sten.
Sverigedemokraternas mandat och inträde i Lindesbergs kommunfullmäktige såg inledningsvis ut att resultera i en tom stol, då man saknade en kandidat att sätta på platsen.
Från början fanns tre namn, även om mest fokus riktades till ett av dem: Roger Nilsson. Detta trots att han inte ens var villig att representera partiet. Men de två andra namnen, Thord Durnell och Peter Wåhlberg, var det länge tyst om. Nu har Sd varit i kontakt med dem och där nådde man framgångar. Thord Durnell har gett besked om att han står redo att ta platsen och eftersom Peter Wåhlberg inte kände samma intresse så står det idag klart att Thord blir Sverigedemokraternas representant i Lindesbergs kommunfullmäktige.
-Det är fantastiskt roligt att det gick vägen till slut, kommenterar Daniel Spiik, partiets distriktsordförande.
-Thord har inte någon tidigare erfarenhet, men han är enligt min uppfattning en värdig kandidat som jag tror på, säger han.
LindeNytt har sökt Thord för en kommentar, men som många andra är han idag ute på älgjakt.
Mandatfördelning i Lindesberg
Socialdemokraterna 18
Vänsterpartiet 3
Alliansen 21
Miljöpartiet 2
Sverigedemokraterna 1
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.