Det blir Thord Durnell som tar plats i fullmäktige i Sverigedemokraternas namn. Detta står nu klart efter det att Sd´s två andra kandidater har tackat nej till platsen. Enligt partiets distriktsordförande väntar man bara på en bekräftelse från Länsstyrelsen innan det står ristat i sten.
Sverigedemokraternas mandat och inträde i Lindesbergs kommunfullmäktige såg inledningsvis ut att resultera i en tom stol, då man saknade en kandidat att sätta på platsen.
Från början fanns tre namn, även om mest fokus riktades till ett av dem: Roger Nilsson. Detta trots att han inte ens var villig att representera partiet. Men de två andra namnen, Thord Durnell och Peter Wåhlberg, var det länge tyst om. Nu har Sd varit i kontakt med dem och där nådde man framgångar. Thord Durnell har gett besked om att han står redo att ta platsen och eftersom Peter Wåhlberg inte kände samma intresse så står det idag klart att Thord blir Sverigedemokraternas representant i Lindesbergs kommunfullmäktige.
-Det är fantastiskt roligt att det gick vägen till slut, kommenterar Daniel Spiik, partiets distriktsordförande.
-Thord har inte någon tidigare erfarenhet, men han är enligt min uppfattning en värdig kandidat som jag tror på, säger han.
LindeNytt har sökt Thord för en kommentar, men som många andra är han idag ute på älgjakt.
Mandatfördelning i Lindesberg
Socialdemokraterna 18
Vänsterpartiet 3
Alliansen 21
Miljöpartiet 2
Sverigedemokraterna 1
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.