Det blir Thord Durnell som tar plats i fullmäktige i Sverigedemokraternas namn. Detta står nu klart efter det att Sd´s två andra kandidater har tackat nej till platsen. Enligt partiets distriktsordförande väntar man bara på en bekräftelse från Länsstyrelsen innan det står ristat i sten.
Sverigedemokraternas mandat och inträde i Lindesbergs kommunfullmäktige såg inledningsvis ut att resultera i en tom stol, då man saknade en kandidat att sätta på platsen.
Från början fanns tre namn, även om mest fokus riktades till ett av dem: Roger Nilsson. Detta trots att han inte ens var villig att representera partiet. Men de två andra namnen, Thord Durnell och Peter Wåhlberg, var det länge tyst om. Nu har Sd varit i kontakt med dem och där nådde man framgångar. Thord Durnell har gett besked om att han står redo att ta platsen och eftersom Peter Wåhlberg inte kände samma intresse så står det idag klart att Thord blir Sverigedemokraternas representant i Lindesbergs kommunfullmäktige.
-Det är fantastiskt roligt att det gick vägen till slut, kommenterar Daniel Spiik, partiets distriktsordförande.
-Thord har inte någon tidigare erfarenhet, men han är enligt min uppfattning en värdig kandidat som jag tror på, säger han.
LindeNytt har sökt Thord för en kommentar, men som många andra är han idag ute på älgjakt.
Mandatfördelning i Lindesberg
Socialdemokraterna 18
Vänsterpartiet 3
Alliansen 21
Miljöpartiet 2
Sverigedemokraterna 1
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.