Bad, bryggor och förbud mot vindsurfing. Dessa tre ting ska vara lösta innan semestern drar igång. Ungefär så uttalade sig kommunalråd Anders Larsson tidigt i våras och utmanade sig själv att se till att det verkligen blir gjort. En gång i månaden stämmer vi av med honom – och nu är det dags igen.
En månad återstår till semestern drar igång för de allra flesta. Men finns det då något lämpligt ställe att bada på i sjön? Finns det någon plats att lägga sin båt i sjön? Kommer Farbror Blå och viftar med händerna om man trotsar förbudet och far ut med en vindsurfingbräda?
Vad har hänt sedan sist?
-Som alla kan se har det inte skett något i praktiken riktigt ännu, men det ligger så pass nära att jag vågar säga: titta efter i nästa vecka, då kanske man kan se resultat också, säger Anders.
Han menar att hela denna månad har gått åt för att påskynda ärendena. Tidigare var det så att ärendena låg utspridda på flera bord och kommunala förvaltningar.
-Därför har vi bildat en ny arbetsgrupp där en person utsetts att ensam få verkställa besluten, förklarar Anders Larsson.
Som vi kunnat berätta tidigare här på LindeNytt är det Mats Larsson på BMB som fått äran att sjösätta det som ska göras med Lindesjön inför sommarsäsongen.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.