Säsongens sista hemmamatch inom Elitseriens grundserie spelades under lördagen. Trots ett bra spel hos hemmalaget Linde Volley som slutade med en tidig setseger, så höll även Lund en bra nivå på spelet och avgjorde i ett fjärde set. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Säsongens sista hemmamatch inom Elitseriens grundserie spelades under lördagen. Trots ett bra spel hos hemmalaget Linde Volley som slutade med en tidig setseger, så höll även Lund en bra nivå på spelet och avgjorde i ett fjärde set. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter en lång säsong i Elitserien så spelade Linde Volley sin sista hemmamatch inom grundserien under lördagseftermiddagen. Linde Volley ligger bakom IKSU i tabellen med en ynka poäng, där studenttruppen från Umeå håller i den sista slutspelsplatsen innan lördagens matcher tagit sin början.
Tabellfemman Lunds VK, med Linde Volleys tidigare lagkapten Linnea Skogsberg i spetsen, gästade Lindesberg för en säsongsavslutning från hemmalagets perspektiv. En gästande trupp som har varit jämna i sitt spel genom säsongen men som har haft svårt mot seriens fyra topplag.
Linde Volleys tidigare kapten, Linnea Skogsberg, gästade Lindesberg som kapten i Lund. Foto: Timmy Lundegård
Båda lagen visar sig mycket jämna från matchens första poäng. Även om Linde Volley gör ett bra jobb på planen med bra lagkommunikation, så hamnar hemmalaget i ett tidigt underläge efter starka avslut från Lund. Flera av bollarna håller ett långt spel inom det första setet där bortalaget bjuder in Linde Volley i matchen efter flera avslut utanför planen.
Hemmalaget lyckas komma ikapp Lund med siffrorna 18-18 och tar även ledningen efter att hemmatruppen storspelat. Meline Geminez får till avsluten och plockar de avgörande poängen inom det första setet, vilket leder till en inledande setseger.
Glädjen var stor i Linde Volley när man kunde inleda matchen med en setseger. Foto: Timmy Lundegård
Även de kommande seten får jämna inledningar. Förutom ett fortsatt bra spel, där Linde Volley går på tunga ben inom det tredje och fjärde setet, så lyckas inte Lund att få till sina server. Genom matchen noteras totalt 19 nätserver för bortalaget, vilket märks mest inom det andra setet där Lund inleder setet med att tappa en fyrapoängsledning från 0-4 till 8-8.
Lund lyckas däremot att hålla upp ett starkt spel när man väl sätter serverna och avgör säkert efter fyra set. Ett resultat som inte helt speglar den något jämna matchbilden.
– I den senaste bortamatchen mot Sollentuna tycker jag inte alls att vi var något peppade för att spela och vi spelade inte heller som ett lag. Det gjorde vi däremot idag och det känns som att vi har tagit ett väldigt stort steg uppåt efter den senaste matchen. Vi samarbetade jättebra idag, framförallt i det första setet där vi även hade bra snack på planen, vi fick upp bollarna och alla kände sig bara glada idag. Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag idag, säger Nelly Dejeby som trots trötta ben i de två sista seten känner att det sitter mentalt.
Nelly Dejeby gör en bra match under lördagen och var dessutom hemmalagets tredje bästa poängplockare. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tror ändå att det mesta sitter i huvudet. Vi tappar lite ibland och då går det skit medan vi tycker att vi inte behöver kämpa något mer eftersom matchen är förlorad. Det är klart att jag själv hade lite trötta fötter i de senare seten men mycket sitter nog främst i huvudet.
Även om grundseriens hemmamatcher är spelade så kvarstår tre matcher, där den viktigaste spelas i Umeå den 1:a mars. Då gästar Lindetruppen IKSU, där en seger kan vara den stora skillnaden mellan vilken sida av kvalstrecket man avslutar serien på.
Resultat Linde Volley-Lunds VK
Slutresultat: 1-3 (25-22, 17-25, 16-25, 18-25) Publik: 97 personer Matchvärd: Svenska Kyrkan
Linde Volleys resterande bortamatcher: Lördagen 22:a mars vs Gislaved VBK kl. 14.00
Lördagen 1:a mars vs IKSU kl. 14.00
Söndagen 9:e mars vs RIG Falköping kl. 17.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.