Sedan ett par veckor har landets kommuner synats under lupp i syfte att finna plats åt de tusentals flyktingar som tar sig till Sverige. Nu har politikerna i Lindesbergs kommun informerats om att nya boendeplatser hittats – i Frövi. Det är vid kriminalvårdsanstalten Hinsebergs tidigare öppna anstalt ”Båtshagen” man nu har för avsikt att härbärgera ett större antal flyktingar.
– Den information vi har fått, säger att det rör sig om ett hundratal flyktingar som kan få tillfälligt boende där, säger kommunstyrelsens vice ordförande Jonas Kleber (C).
Med anledning av flyktingkatastrofen i Europa har behovet av tillfälliga boenden för flyktingar som kommer till Sverige ökat kraftigt. Det har satt extra press på landets 290 kommuner, att dammsuga varenda vrå i jakten på tillfälliga boenden åt de flyktingar som nu anländer till Sverige.
För några dagar sedan fick politikerna i Lindesberg information om att ett hundratal platser öppnas i Frövi, vid den tidigare öppna anstalten ”Båtshagen” som förr ingick i Kriminalvårdsanstalten Hinseberg, men stängdes för bara ett par år sedan.
– Det skall röra sig om ett hundratals flyktingar som får ett tillfälligt boende där. Någon närmare information om när de förväntas anlända har jag inte fått, förklarar Jonas Kleber, Centerpartiet.
Enligt uppgift från Länsstyrelsen via Lindesbergs kommun, skall det nya flyktingboendet få totalt 120 platser.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.