Sedan ett par veckor har landets kommuner synats under lupp i syfte att finna plats åt de tusentals flyktingar som tar sig till Sverige. Nu har politikerna i Lindesbergs kommun informerats om att nya boendeplatser hittats – i Frövi. Det är vid kriminalvårdsanstalten Hinsebergs tidigare öppna anstalt ”Båtshagen” man nu har för avsikt att härbärgera ett större antal flyktingar.
– Den information vi har fått, säger att det rör sig om ett hundratal flyktingar som kan få tillfälligt boende där, säger kommunstyrelsens vice ordförande Jonas Kleber (C).
Med anledning av flyktingkatastrofen i Europa har behovet av tillfälliga boenden för flyktingar som kommer till Sverige ökat kraftigt. Det har satt extra press på landets 290 kommuner, att dammsuga varenda vrå i jakten på tillfälliga boenden åt de flyktingar som nu anländer till Sverige.
För några dagar sedan fick politikerna i Lindesberg information om att ett hundratal platser öppnas i Frövi, vid den tidigare öppna anstalten ”Båtshagen” som förr ingick i Kriminalvårdsanstalten Hinseberg, men stängdes för bara ett par år sedan.
– Det skall röra sig om ett hundratals flyktingar som får ett tillfälligt boende där. Någon närmare information om när de förväntas anlända har jag inte fått, förklarar Jonas Kleber, Centerpartiet.
Enligt uppgift från Länsstyrelsen via Lindesbergs kommun, skall det nya flyktingboendet få totalt 120 platser.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.