För att den som vill bygga i sommar skall vara garanterad sitt bygglov, måste handlingarna skickas in tidigare i år jämfört med i fjol. Detta beror på att trycket förväntas bli ordentligt samtidigt som Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning just nu har ett skifte av personal.-Vi har fortsättningsvis fyra handläggare, precis som tidigare, men två är helt nya och kommer naturligtvis att behöva lite tid att sätta sig in i allt, kommenterar Peter Grönlund, tillförordnad förvaltningschef för BMB.
Varje år sätter Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning ett garantidatum, det vill säga ett absolut sista datum då bygglovshandlingarna skall vara inskickade för att man skall hinna behandla ärendet innan semestern. Denna ”deadline” brukar läggas i slutet av maj månad. Med anledning av nyrekryteringen av handläggare blir det dock ett tidigare datum i år.
-Vi har satt 2 maj som slutdatum med anledning av det här, för det kommer att bli mer ansträngt. Det var ett ganska hårt tryck förra året på bygglovsärenden och vi ser ingen indikation på att det skulle bli färre ärenden i år. Därför lägger vi slutdatum ett par veckor tidigare så att vi kan garantera bygglov till dem som skall bygga under sommaren, förklarar Peter Grönlund.
Under 2010 hade man totalt 800 ärenden att behandla på BMB. Ungefär hälften representerade byggen i Lindesberg. Även om semestern fortfarande känns väldigt avlägsen, har det ändå börjat rulla in bygglovshandlingar och prognosen säger att 2011 blir ett minst lika starkt byggår som 2010.
Fotnot: För att bli garanterad bygglov måste man skicka in fullständiga handlingar senast 2 maj. Ärenden inkomna efter detta datum har fortfarande en chans – men utan garanti för besked innan semestern.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.