Det har sedan i somras varit känt för allmänheten att lokaltidningen BP:s framtid kan vara hotad. Även om tidningen inte försvinner helt, så kan den bli en del i huvudtidningen Nerikes Allehanda, det tycker många vi pratat med är minst lika illa som en ren nedläggning. Tidningen är alldeles för viktig för ett samhälle av Lindesbergs storlek för att man bara ska stå och titta på, menar flera privatpersoner och näringsidkare. Hittills har det som sagt varit väldigt tyst, ingen övrig information har publicerats sedan artikeln i BP i somras.
Trots tystnaden har ändå källor inifrån BP:s kontor läckt ut att det talas om att tidningen ska bli en bilaga i NA, som en mjuk övergång – sedan försvinner troligtvis bilagan och NA får en Lindesbergssida likt de lokala sektioner som redan finns i tidningen. Dock finns det ingen som idag kan bekräfta dessa uppgifter. Lena Jansson tf VD NA-koncernen kan idag bara med säkerhet säga att ärendet kommer att behandlas om två veckor. Men vilket beslut styrelsen då fattar är helt omöjligt att säga idag, menar hon. De rykten som ”hoppar mellan gårdarna” är bara vanliga rykten, menar Lena Jansson. Men hon dementerar inte ryktena – hur det ska tolkas återstår att se.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.