Tidigare i veckan skrevs en insändare av Johanna Rombing i vilken hon lyfte frågan om barns hälsa, att de utsätts för kemikalier i förskolemiljöer. Efter insändaren har kommunen nu bemött kritiken, vilket har fått Johanna att fatta pennan på nytt.
Fortsättning på debatten Kemikalier som riskerar att göra våra barn allvarligt sjuka.
Bakgrund: Våra små barn äter på plastservis i förskolan. När den varma maten läggs på plasttallrikar så lakas kemikalier ur plasten till maten och våra barn får kemikalierna i sina små kroppar och riskerar att bli allvarligt sjuka.
Förskolechefen har mejlat ett svar till mig. Hon vill förtydliga för mig att kemikalierna våra barn sväljer med den varma maten är tillåtna enligt EU. Förskolechefen framför även: ”Jag hoppas att du och alla våra föräldrar i kommunen ska känna er trygga i att vi medvetet prioriterar att alla våra barn får en hälsosam och säker uppväxt med goda möjligheter till utveckling och lärande i förskolan.”
Ända sedan 2013 har Naturvårdsföreningen arbetat för att förskolorna i Sverige ska bli giftfria. Naturvårdsföreningen uppmärksammar många problemområden, ett av dem är köket och måltiderna. Deras förbättringsförslag är enkla: låt barnen äta på rostfritt, glas eller porslin.
Därför har HELA Örebro kommun ersatt alla plastserviser med glas och porslin, både i förskolorna och skolorna. De vill säkerställa att deras barn inte får i sig farliga kemikalier. Likaså gäller många andra kommuner.
Men här i Lindesberg då? Jo, det finns flera förskolor som har valt riktigt porslin. Toppen! Och tyvärr finns det förskolor med förskolechef och köksenhet som medvetet prioriterar kökspersonalens arbetsmiljö framför barnens hälsa och inte kan tänka sig att genomföra förändringar för att även deras barn (Läs: våra barn!) ska slippa få i sig farliga kemikalier vid måltiderna.
Jag tycker det är olyckligt att barnens säkerhet ska prioriteras ned på grund av kökspersonalens arbetsmiljö. Det går säkert att hjälpa kökspersonalen i dennes arbetsmiljö? Är det så att bullernivån som uppstår av riktiga tallrikar påverkar personalen? Kan personalen då använda hörselskydd den stunden? Får personalen ont i ryggen av att lyfta tallrikar? Kan diskmaskinen höjas från golvet? Kan tallrikarna stå på en lägre hylla i skåpet? Kan kökspersonalen plocka färre tallrikar åt gången?
Jag tycker som förskolechefen, vi måste ”Medvetet prioritera att alla våra barn får en hälsosam och säker uppväxt.”
Därför, Gör om, gör rätt!
Till alla föräldrar: våga föreslå förbättring på er förskola.
//Johanna Rombing
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.