Tidigare i veckan skrevs en insändare av Johanna Rombing i vilken hon lyfte frågan om barns hälsa, att de utsätts för kemikalier i förskolemiljöer. Efter insändaren har kommunen nu bemött kritiken, vilket har fått Johanna att fatta pennan på nytt.
Fortsättning på debatten Kemikalier som riskerar att göra våra barn allvarligt sjuka.
Bakgrund: Våra små barn äter på plastservis i förskolan. När den varma maten läggs på plasttallrikar så lakas kemikalier ur plasten till maten och våra barn får kemikalierna i sina små kroppar och riskerar att bli allvarligt sjuka.
Förskolechefen har mejlat ett svar till mig. Hon vill förtydliga för mig att kemikalierna våra barn sväljer med den varma maten är tillåtna enligt EU. Förskolechefen framför även: ”Jag hoppas att du och alla våra föräldrar i kommunen ska känna er trygga i att vi medvetet prioriterar att alla våra barn får en hälsosam och säker uppväxt med goda möjligheter till utveckling och lärande i förskolan.”
Ända sedan 2013 har Naturvårdsföreningen arbetat för att förskolorna i Sverige ska bli giftfria. Naturvårdsföreningen uppmärksammar många problemområden, ett av dem är köket och måltiderna. Deras förbättringsförslag är enkla: låt barnen äta på rostfritt, glas eller porslin.
Därför har HELA Örebro kommun ersatt alla plastserviser med glas och porslin, både i förskolorna och skolorna. De vill säkerställa att deras barn inte får i sig farliga kemikalier. Likaså gäller många andra kommuner.
Men här i Lindesberg då? Jo, det finns flera förskolor som har valt riktigt porslin. Toppen! Och tyvärr finns det förskolor med förskolechef och köksenhet som medvetet prioriterar kökspersonalens arbetsmiljö framför barnens hälsa och inte kan tänka sig att genomföra förändringar för att även deras barn (Läs: våra barn!) ska slippa få i sig farliga kemikalier vid måltiderna.
Jag tycker det är olyckligt att barnens säkerhet ska prioriteras ned på grund av kökspersonalens arbetsmiljö. Det går säkert att hjälpa kökspersonalen i dennes arbetsmiljö? Är det så att bullernivån som uppstår av riktiga tallrikar påverkar personalen? Kan personalen då använda hörselskydd den stunden? Får personalen ont i ryggen av att lyfta tallrikar? Kan diskmaskinen höjas från golvet? Kan tallrikarna stå på en lägre hylla i skåpet? Kan kökspersonalen plocka färre tallrikar åt gången?
Jag tycker som förskolechefen, vi måste ”Medvetet prioritera att alla våra barn får en hälsosam och säker uppväxt.”
Därför, Gör om, gör rätt!
Till alla föräldrar: våga föreslå förbättring på er förskola.
//Johanna Rombing
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.