I samband med Lindemarken har de ordinarie färdvägarna till Vårdscentralen Bägaren stängts av. Kommunens trafikenhet har därför öppnat ett alternativ för alla som behöver ta sig till och från vårdcentralen per bil.- Vi vill poängtera att denna färdväg är endast för de som verkligen skall till vårdcentralen, markerar trafikingenjör Mats Lidestig på Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning.
Den tillfälliga vägen går via Kungsgatan i norr, via uppfarten till BMB (gamla kirurgen) och ner på Bodgatan bakom badhuset, vidare till Smedjegatan för att sedan ta höger ut på Kungsgatan fram till korsningen Bytesgatan och ner till vårdcentralen.
– Vi har skyltat upp hur man skall åka, så vi hoppas att det här skall bli en bra lösning som eventuellt kan användas varje år. Men vi måste först se hur det här faller ut, så en utvärdering måste göras efteråt, förklarar Mats Lidestig på trafikenheten.
Färdvägen från vårdcentralen går via Kungsgatan söderut.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.