Ungdomsarbetslösheten är ett mycket större problem än vad många tror. Konsekvenserna på sikt, är så alarmerande att vi inte bara kan sitta och vänta utan att göra något, anser Bergslagens Sparbanks VD, Christer Trägårdh.-Det är ett jättestort samhällsproblem som kommer att slå tillbaka mot oss alla i slutänden. Men det går att förhindra med gemensamma krafter, konstaterar Christer.
Bergslagens Sparbank har tagit initiativ för att få ut unga arbetslösa i arbete genom inkörsporten praktikplatser. Sedan en kort tid tillbaka har banken ordnat med ett tiotal träffar med företag – varav tre träffar i Lindesberg – för att informera om problemets omfattning och dess konsekvenser för bygden. Syftet är att få med så många företag som möjligt, som vill hjälpa till genom att erbjuda en eller flera praktikplatser åt arbetslösa unga.
-Vi kan inte förvänta oss att kommunen och arbetsförmedlingen ska lyckas att lösa det här med egna medel. Den enda chansen vi har, är om vi alla hjälper till. Först då kan vi rädda den generation vi nu riskerar att förlora, säger Christer Trägårdh.
Han menar att det är en ganska simpel matematik: Kan vi inte få ut dem i arbete, hur ska vi då lyckas hålla dem kvar på orten och bli produktiva?
-Tyvärr är det så enkelt att ungdomarna lämnar kommunen om det inte finns arbete och bostäder åt dem. Praktikplatser är ett bra sätt för dem att komma igång, att komma ut och få erfarenhet och sysselsättning. Dessutom får de chansen att bygga upp ett CV att visa upp vid en anställningsintervju, påpekar han.
Bergslagens Sparbank är själva motorn i detta ungdomsprojekt och dess ägare, Sparbanksstiftelsen Bergslagen, kommer att stå för större delen av finansieringen. De företag som tar emot praktikanter kommer inte att belastas med några kostnader alls.
-Vad har vi att vinna på det här? Allt, konstaterar Christer och fortsätter:
-Vi är verksamma i Bergslagen och därför är det viktigt att orterna och företagen går framåt. Då är vi alla vinnare.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn