Rockabillybrud från 50-talet a.k.a. Andrea Behmrell, musiklärare på Lindeskolan. Foto: Hans Andersson
Timmarna innan Karnevalen 2015
Mitt ute på gården i solljuset står Amilla och målar benen på Niklas – de blir gröna. I en ring sitter klass NA 14 och leker ”fyra i soffan”, längre bort stilar läraren Andrea som 50-tals rockabillybrud. Om två timmar ska allt vara klart. För Karnevalen.
Niklas Jansson strålar som en sol(ros). Foto: Hans Andersson
Det är minst lika roligt att gå runt från tidig förmiddag på Lindeskolan, när förberedelserna pågår, och se all kreativitet, som att njuta av Karnevalen, när den drar runt stan ett par timmar senare.
Först går naturprogrammets klass under namnet ”NATURen går ut”. Man ser nästan inte Isa Laska och Amilla Sakic bland allt det gröna när de håller på att binda grenar och löv till olika kläder.
– Vi har tagit löven i våra trädgårdar. Vi har tur – för en klasskamrat har 400 hektar. Det är bara EN gran och den börjar med att han har en barrklädd strut på huvudet, säger Amilla Sakic.
Längre bort sitter Svante Knutsson och Niklas Jansson och måttar med vinkelhake för en skylttext. De ska vara solrosor.
Mahdi Hosseini. Foto: Hans Andersson
I ett annat hus förbereder läraren Kristina Landmark ett stort, verkligen stort kaffekalas för IM-programmet – hit kommer sedan massor med elever som behöver gå förberedande klass innan de kan välja ordinarie program.
– Jag har gått ett år på IM-programmet och tänker söka till el-programmet, säger Mahdi Hosseini, som kom ensam från Afghanistan, men nu bor med sin familj. Jag har jobbat med bygge och el tidigare.
Han har med sig en bukett med hundkäx och smörblommor, som han ställer på ett bord. Lärarna har bakat bullar och kakor själva. Gäster är också personal från de hem för ensamkommande flyktingbarn och ungdomar som finns i Vedevåg, Gyttorp och Kopparberg. Gäster också från Röda Korset och Rotary. På gräsmattan utanför fikar Ali Ali, Hussein Mohamed och Ahmed Dayfallah.
Foto: Hans Andersson
Byggeleverna tänker ta sig runt med ett ekipage som säger ”Rom byggdes inte på en dag”.
Foto: Hans Andersson
I andra änden av skolan håller estet-eleverna på att förvandla sig till pirater. Christian Pålerud blir målad av Emilia Holm, längre bort gräver Melinda Lönnström i skattkistan och bakom en drös tomma flaskor väntar läraren Ingeborg Hjelmberg på sin förvandling till pirat, medan kollegan Staffan Blixt övervakar det hela likt en sjörövarhövding.
In trippar sedan en rockabillybrud från 50-talet. Det är Andrea Behmrell – musiklärare på Lindeskolan – som verkligen lyser som en symbol för denna 50-årsjubilerande skola. Av de arton ekipagen är tre utförda av lärare – jubileet till ära. Ett av dem har tävlingsnamnet Fresh´n Fifty.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.