En av stans absolut vackraste fastigheter står fortfarande tom. Tingshuset är ännu en gång uppe för diskussion, detta sedan socialdemokraten Thomas Esbjörnsson skrivit en motion i vilken han vill att Lindesbergs kommun inleder samtal med fastighetsägaren för att kunna inhysa verksamheter där.
Hamre Hus AB heter fastighetsägaren som faktiskt lika gärna kan tänka sig en försäljning som en fortsatt uthyrning. Idag ligger inget hyreskontrakt på tingshuset, det som tidigare fanns med Domstolsverket löpte ut för drygt två år sedan.
I Esbjörnssons motion hävdas att fastighetsägaren inte har visat något större intresse att hyra ut eller sälja. Detta är helt fel, menar Elisabeth Bodén.
-Vi vill ju inget hellre än att tingshuset fylls med en eller flera verksamheter. Lindesbergs kommun har kontaktat oss flera gånger för att få en visning av tingshuset, och vi har åkt upp till Lindesberg och visat också. Men sedan har det varit tyst. Ingen har hört av sig och jag måste säga, att som fastighetsägare är det mycket ovanligt att intressenterna inte ens hör av sig och berättar hur man tänker göra, säger Elisabeth.
Men det är inte enbart kommunen som har tagit kontakt med Hamre Hus, även privata fastighetsägare har funnits med i bilden.
-Precis som till kommunen så har vi erbjudit oss att hyra ut eller sälja fastigheten, men inte heller här fick vi något besked, så jag vet faktiskt inte vad man ska göra. Jag tror att vi måste ta nya krafttag här efter årsskiftet, för det är så väldigt synd att en sådan vacker och intressant fastighet stor tom.
Fotnot: Hyreskontraktet med Domstolsverket var 1 miljon kronor årligen.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.