En av stans absolut vackraste fastigheter står fortfarande tom. Tingshuset är ännu en gång uppe för diskussion, detta sedan socialdemokraten Thomas Esbjörnsson skrivit en motion i vilken han vill att Lindesbergs kommun inleder samtal med fastighetsägaren för att kunna inhysa verksamheter där.
Hamre Hus AB heter fastighetsägaren som faktiskt lika gärna kan tänka sig en försäljning som en fortsatt uthyrning. Idag ligger inget hyreskontrakt på tingshuset, det som tidigare fanns med Domstolsverket löpte ut för drygt två år sedan.
I Esbjörnssons motion hävdas att fastighetsägaren inte har visat något större intresse att hyra ut eller sälja. Detta är helt fel, menar Elisabeth Bodén.
-Vi vill ju inget hellre än att tingshuset fylls med en eller flera verksamheter. Lindesbergs kommun har kontaktat oss flera gånger för att få en visning av tingshuset, och vi har åkt upp till Lindesberg och visat också. Men sedan har det varit tyst. Ingen har hört av sig och jag måste säga, att som fastighetsägare är det mycket ovanligt att intressenterna inte ens hör av sig och berättar hur man tänker göra, säger Elisabeth.
Men det är inte enbart kommunen som har tagit kontakt med Hamre Hus, även privata fastighetsägare har funnits med i bilden.
-Precis som till kommunen så har vi erbjudit oss att hyra ut eller sälja fastigheten, men inte heller här fick vi något besked, så jag vet faktiskt inte vad man ska göra. Jag tror att vi måste ta nya krafttag här efter årsskiftet, för det är så väldigt synd att en sådan vacker och intressant fastighet stor tom.
Fotnot: Hyreskontraktet med Domstolsverket var 1 miljon kronor årligen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.