Kulturskolan är i behov av nya lokaler alternativt renovering av de befintliga. Men idag finns inga pengar för att kunna genomföra den renovering som krävs för skolans fortlevnad i Strandskolan. Därför har lokalresursgruppen nu tagit fram ett antal alternativ för skolans framtid. Att flytta skolan till Tingshuset, Kullgatan, Folkets Hus eller L-huset vid Lindeskolan är några av de förslag som tagits fram.
Dock avfärdas flera av dessa förslag av kommunstyrelsens ordföranden Anders Ceder. Även om Tingshuset kunde vara lämpligt såtillvida att det fungerar med lokalerna, och dessutom kan tillföra lite liv och rörelse i området, så är det ekonomiskt omöjligt att göra verklighet av saken.
-Även om Tingshuset nu förmodligen står tomt inom en snar framtid så är det inget bra alternativ. Det skulle ge oss en merkostnad, vilket alltså är uteslutet, berättar Ceder.
Istället tror han mer på alternativet Folkets Hus.
-Folkets Hus med biografen och teaterscen är viktig för staden. Kan vi slå verksamheterna samman kanske det är ett sätt att bevara såväl biograf som skola. Det är det alternativ jag tror mest på, säger Anders Ceder.
Förslaget Kullgatan är även detta en alldeles för kostsam historia för kommunen att klara av. Gällande Lindeskolan bygger det förslaget på att skolan får den stora idrottshall som man lagt förslag på, en hall där flera olika verksamheter och föreningar samlas under ett och samma tak. Eftersom det endast är en idé lagt på framtiden så är detta alternativ inte heller det lämpligt i frågan om kulturskolans framtid, menar kommunstyrelsens ordförande.
Snöfallet har under fredagsförmiddagen skapat stora problem på riksväg 50, när tunga fordon blev strandade i Hällabacken norr om Lindesberg.
UPPDATERAD. På fredagsförmiddagen larmades räddningstjänst och polis till norra infarten till Lindesberg med anledning av en singelolycka. Det var en lastbil med släp som hade vält. Enligt polisen har inga personskador rapporterats, men olyckan skall ha orsakat stora störningar i trafiken samt orsakat ett större utsläpp av diesel på platsen.
– Det verkar ha ställt till det rejält och det är just nu oklart hur länge det kommer att påverka trafiken, säger Mats Öhman vid polisen i region Bergslagen.
Den som skall ut på vägarna under sena torsdagen, bör vara extra försiktig. Nu varnar nämligen SMHI för att det under kvällen kan uppstå plötslig ishalka i hela Örebro län.
Efter två inspelade poäng under de tre senaste matcher, visade Lindlöven fin spelarform där man fullkomligt utklassade den obesegrade tabellettan Grums. Med tre fina perioder med bra fart och tufft spel kunde Lindlöven spela bort sina gäster, vilket gav hemmalaget sin första trepoängare i vårserien.
Efter ett tufft år med coronarestriktioner som gjorde gruppträningar i princip omöjliga, fick Lindesbergs allmänna gymnastikförening, LAGF, tänka om och utanför den så kallade boxen. Resultatet har premiär under tisdagskvällen, då det första Zumbapasset körs via den digitala plattformen Zoom.
– Jag hade några testpass i slutet av förra året för att testa hur det kändes, och för att lära mig Zoom ordentligt, och det var superroligt! säger instruktören Carolina Sixtensson.
Sedan drygt 20 år tillbaka har det kommunägda bolaget samarbetat med BillerudKorsnäs i Frövi och tagit tillvara den spillvärme som industrin genererar. Under alla dessa år har man vid endast tre tillfällen nått över 90 procent i produktion av fjärrvärme på årsbasis. Nu konstateras ett fjärde år – som också noteras som ett rekordår.
– 2020 går till historien. Vi har aldrig haft så här stor andel spillvärme i vår produktionsmix och heller aldrig eldat så lite fossil olja, säger Fredrik Jansson, Affärsområdeschef Värme på Linde energi, i ett pressmeddelande på tisdagen.
Med lagets största målskyttar skadade så var det en tuff uppgift som väntade när Karlskrona gästade arenan under lördagen. Trots ny målvakt i kassen och en återkommande Fabian Wallouch Lindholm så kunde man, med ett tidigt rött kort och en stark bortamålvakt inte åka hem med segern.
Malung stod som första motstånd i Lindehov under det nya året. Trots återkommande namn i laguppställningen fick hemmalaget svårt att spela in de avgörande målen, efter en snabbspelad match där Lindlöven såg ut att ha allt under kontroll. Skotten blev många för Lindelaget som till slut fick se sig slagna med 1-3.