Stadens kanske allra vackraste och mest intressanta byggnad kan snart komma att få en ny ägare. Under en tid har en ”spontan” budgivning pågått från olika intressenter och ärendet har nu kommit så pass långt att man börjat utforma ett köpekontrakt.
Tingshusets nuvarande ägare, Hamre Hus i Strängnäs, anser det alldeles för tidigt att kommentera dessa uppgifter i detalj eftersom inget är bestämt ännu, men man bekräftar dock att det nu tas fram ett kontrakt för vidare diskussion med en eventuell köpare.
Enligt obekräftade uppgifter skall minst tre budgivare ha varit aktuella och att deras bud har varit betydligt lägre än summan som Hamre Hus tidigare önskat för fastigheten – 7,5 miljoner kronor.
Elisabeth Bodén, Hamre Hus, berättar att hennes önskemål är att fastigheten kommer till användning på ett bra sätt. Sedan är det egentligen mindre viktigt om det sker via nuvarande ägo eller en ny aktör.
-Det här är trots allt en mycket unik byggnad, en del av vårt nationalarv. Därför är det viktigt att fastigheten förvaltas på bästa sätt, t ex bostäder eller en utåtriktad verksamhet, säger Elisabeth.
Men det finns olika viljor i bolaget, de som vill sälja och de som önskar att man själva gör i ordning fastigheten till ett bostadshus.
-Jag hade gärna sett att vi själva satsade på att bygga bostäder här, men det finns alltså lite olika viljor och tankar att ta ställning till och därför är det inte alls säkert att det blir aktuellt med en försäljning, förklarar hon.
Hamre Hus hoppas att man inom en tvåveckorsperiod skall komma fram till ett beslut – det vill säga om man väljer att acceptera det högsta budet som inkommit, eller om det egna bolaget skall satsa fullt ut för egen del.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.