Stadens kanske allra vackraste och mest intressanta byggnad kan snart komma att få en ny ägare. Under en tid har en ”spontan” budgivning pågått från olika intressenter och ärendet har nu kommit så pass långt att man börjat utforma ett köpekontrakt.
Tingshusets nuvarande ägare, Hamre Hus i Strängnäs, anser det alldeles för tidigt att kommentera dessa uppgifter i detalj eftersom inget är bestämt ännu, men man bekräftar dock att det nu tas fram ett kontrakt för vidare diskussion med en eventuell köpare.
Enligt obekräftade uppgifter skall minst tre budgivare ha varit aktuella och att deras bud har varit betydligt lägre än summan som Hamre Hus tidigare önskat för fastigheten – 7,5 miljoner kronor.
Elisabeth Bodén, Hamre Hus, berättar att hennes önskemål är att fastigheten kommer till användning på ett bra sätt. Sedan är det egentligen mindre viktigt om det sker via nuvarande ägo eller en ny aktör.
-Det här är trots allt en mycket unik byggnad, en del av vårt nationalarv. Därför är det viktigt att fastigheten förvaltas på bästa sätt, t ex bostäder eller en utåtriktad verksamhet, säger Elisabeth.
Men det finns olika viljor i bolaget, de som vill sälja och de som önskar att man själva gör i ordning fastigheten till ett bostadshus.
-Jag hade gärna sett att vi själva satsade på att bygga bostäder här, men det finns alltså lite olika viljor och tankar att ta ställning till och därför är det inte alls säkert att det blir aktuellt med en försäljning, förklarar hon.
Hamre Hus hoppas att man inom en tvåveckorsperiod skall komma fram till ett beslut – det vill säga om man väljer att acceptera det högsta budet som inkommit, eller om det egna bolaget skall satsa fullt ut för egen del.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.