Stadens kanske allra vackraste och mest intressanta byggnad kan snart komma att få en ny ägare. Under en tid har en ”spontan” budgivning pågått från olika intressenter och ärendet har nu kommit så pass långt att man börjat utforma ett köpekontrakt.
Tingshusets nuvarande ägare, Hamre Hus i Strängnäs, anser det alldeles för tidigt att kommentera dessa uppgifter i detalj eftersom inget är bestämt ännu, men man bekräftar dock att det nu tas fram ett kontrakt för vidare diskussion med en eventuell köpare.
Enligt obekräftade uppgifter skall minst tre budgivare ha varit aktuella och att deras bud har varit betydligt lägre än summan som Hamre Hus tidigare önskat för fastigheten – 7,5 miljoner kronor.
Elisabeth Bodén, Hamre Hus, berättar att hennes önskemål är att fastigheten kommer till användning på ett bra sätt. Sedan är det egentligen mindre viktigt om det sker via nuvarande ägo eller en ny aktör.
-Det här är trots allt en mycket unik byggnad, en del av vårt nationalarv. Därför är det viktigt att fastigheten förvaltas på bästa sätt, t ex bostäder eller en utåtriktad verksamhet, säger Elisabeth.
Men det finns olika viljor i bolaget, de som vill sälja och de som önskar att man själva gör i ordning fastigheten till ett bostadshus.
-Jag hade gärna sett att vi själva satsade på att bygga bostäder här, men det finns alltså lite olika viljor och tankar att ta ställning till och därför är det inte alls säkert att det blir aktuellt med en försäljning, förklarar hon.
Hamre Hus hoppas att man inom en tvåveckorsperiod skall komma fram till ett beslut – det vill säga om man väljer att acceptera det högsta budet som inkommit, eller om det egna bolaget skall satsa fullt ut för egen del.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.