Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.
En tuff och intensiv vecka, med hela tre matcher på sex dagar, väntar för LIF Lindesberg. Under söndagen befann sig den orangea truppen i Alstermo, för den första matchen. Ett returmöte mot Elitseriesatsande Amo HK.
Det tidigare mötet i Lindesberg Arena, såg ut att sluta med seger för LIF Lindesberg. Poängställningen skrevs till 25-24, när slutsignalen tog ton efter den andra halvleken. Amo fick däremot avsluta matchen med ett frikast, som gjorde matchen oavgjord.
Efter LIFs otroliga andra halvlek på hemmaplan mot Rimbo, där man vände ett sjumålsunderläge till en fyramålsseger. Så fanns förhoppningarna på att kunna utmana tabellfyran Amo, som har siktet mot ett kval till Handbollsligan.
Spelet i LIF Lindesberg försökte hålla sig den samma, som den tidigare matchen. Med lagets stjärnspelare Fatlum Ahmeti hemma i Lindesberg, fick den unga Asso Eliassi mer ansvar på dennes ordinarie position.
Jobbet sköttes väl, men med ett tufft och aggressivt spel från Amo, kom problemen tidigt.
Många tekniska fel gjordes i det orangea Lindelaget, som i sin tur ledde till att Amo, tidigt kunde gå mot en utökad ledning. Kvitterande 8-8 utvecklades till 16-9 på tio minuter, där Amo höll ledningen längs resterande matchtid.
Lägen kom för LIF Lindesberg. Trots bra avslut, fick man däremot se sig slagna av storspelande målvakter.
LIF gjorde allt de kunde för att ta sig tillbaka i matchen, men Amos tuffa anfalls- och försvarsspel, blev helt enkelt för mycket för LIF.
Unga Marcus Eklund gavs fin speltid i den första halvleken, vilket gav två mål från 19-åringen.
Med en ny nollpoängare till tabellen, ser placeringen som 11:a med 14 poäng inte vacker ut.
Noterbart är däremot att det Svenska Handbollsförbundet, nyligen har gått ut med nya kvalgränser till Division 1. Eftersom Coronapandemin har sett till att spelet i ”Ettan” inte kan genomföras, kommer enbart tabelljumbon att flyttas ut ur nästa säsongs serie. Steget ner till den placeringen är sex poäng för LIF. En seger i någon av de fyra kommande matcherna, kan därför säkra en plats i Allsvenskan för kommande säsong.
Resultat Amo HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 29-19 (16-9)
Publik: 84 personer via Solidsport
Räddningar:
Simon Ongeri: 9 räddningar, 25 skott (36%)
Robert Mjörnander: 6 räddningar, 19 skott (31,58%)
Målgörare: Asso Eliassi (4), Axel Magnusson (3), Joel Karlström (3), Fabian Lindholm (3), Max Broman (2), Marcus Eklund (2), Joakim Bååk (1)
Matchens Lirare: Fabian Lindholm
Nästa match: Tisdagen 2:a mars vs VästeråsIrsta HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.