Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.
En tuff och intensiv vecka, med hela tre matcher på sex dagar, väntar för LIF Lindesberg. Under söndagen befann sig den orangea truppen i Alstermo, för den första matchen. Ett returmöte mot Elitseriesatsande Amo HK.
Det tidigare mötet i Lindesberg Arena, såg ut att sluta med seger för LIF Lindesberg. Poängställningen skrevs till 25-24, när slutsignalen tog ton efter den andra halvleken. Amo fick däremot avsluta matchen med ett frikast, som gjorde matchen oavgjord.
Efter LIFs otroliga andra halvlek på hemmaplan mot Rimbo, där man vände ett sjumålsunderläge till en fyramålsseger. Så fanns förhoppningarna på att kunna utmana tabellfyran Amo, som har siktet mot ett kval till Handbollsligan.
Spelet i LIF Lindesberg försökte hålla sig den samma, som den tidigare matchen. Med lagets stjärnspelare Fatlum Ahmeti hemma i Lindesberg, fick den unga Asso Eliassi mer ansvar på dennes ordinarie position.
Jobbet sköttes väl, men med ett tufft och aggressivt spel från Amo, kom problemen tidigt.
Många tekniska fel gjordes i det orangea Lindelaget, som i sin tur ledde till att Amo, tidigt kunde gå mot en utökad ledning. Kvitterande 8-8 utvecklades till 16-9 på tio minuter, där Amo höll ledningen längs resterande matchtid.
Lägen kom för LIF Lindesberg. Trots bra avslut, fick man däremot se sig slagna av storspelande målvakter.
LIF gjorde allt de kunde för att ta sig tillbaka i matchen, men Amos tuffa anfalls- och försvarsspel, blev helt enkelt för mycket för LIF.
Unga Marcus Eklund gavs fin speltid i den första halvleken, vilket gav två mål från 19-åringen.
Med en ny nollpoängare till tabellen, ser placeringen som 11:a med 14 poäng inte vacker ut.
Noterbart är däremot att det Svenska Handbollsförbundet, nyligen har gått ut med nya kvalgränser till Division 1. Eftersom Coronapandemin har sett till att spelet i ”Ettan” inte kan genomföras, kommer enbart tabelljumbon att flyttas ut ur nästa säsongs serie. Steget ner till den placeringen är sex poäng för LIF. En seger i någon av de fyra kommande matcherna, kan därför säkra en plats i Allsvenskan för kommande säsong.
Resultat Amo HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 29-19 (16-9)
Publik: 84 personer via Solidsport
Räddningar:
Simon Ongeri: 9 räddningar, 25 skott (36%)
Robert Mjörnander: 6 räddningar, 19 skott (31,58%)
Målgörare: Asso Eliassi (4), Axel Magnusson (3), Joel Karlström (3), Fabian Lindholm (3), Max Broman (2), Marcus Eklund (2), Joakim Bååk (1)
Matchens Lirare: Fabian Lindholm
Nästa match: Tisdagen 2:a mars vs VästeråsIrsta HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.