Anette Jacobssons modevisningar i sin butik Antoinette är omåttligt populära. Tre visningar vid tre olika tillfällen, och alla är fullbokade.
I 15 år har Anette Jacobsson arrangerat modevisningar i butiken Antoinette. De är otroligt uppskattade och varenda stol är upptagen. Efter en lättare förtäring visas butikens kläder upp på catwalken. Det är olika stilar, olika matchningar och olika märken som publiken kan skåda från sina platser. De passar även på att känna på plaggen, fråga om det finns resår i midjan och vilka färger utbudet har att erbjuda. Stämningen är mycket god och det bjuds på ständiga skratt. Efteråt ler Anette från öra till öra.
– Det var som det brukar!
Yvonne Ryman är en trogen besökare och har varit på Antoinettes modevisningar förr.
– Ja, alla gånger! Det är så roligt att titta och se vad som finns. Och att få se kläderna på, tittar man på galgen så ser det inte ut att vara något, men så får man se dem på och då är det så jäkla snyggt. Man kan säga att det här är min affär, det är hit jag går och handlar. Anette har sådan smak och sådan bredd. Hon är jätteduktig!, säger Yvonne.
Modellerna heter Anki Karlsson, Ulrika Scharnke, Britt Östman och Annelie Karlsson.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.