Det blir lätt problem när man etablerar vissa typer av butiker i centrala Lindesberg. Det har de företagsamma killarna med lågprisbutiken Mejk fått erfara. Häromdagen passade man på att dokumentera ett av de stora problemen på bild. –Ja, det är bara att se på t ex varuleveranserna. Vissa dagar blir det tvärstopp på Kungsgatan under en längre tid på grund av att vi får stora kvantiteter med jämna mellanrum. Bilden vi tagit säger väl ändå allt, konstaterar Johan Eriksson, delägare. Som vi tidigare skrivit om har Mejks expandering av butiken stött på vissa problem. Deras ambitioner sjunger inte samma visa som kommunens handelsplan. Deras önskemål var att förlägga sin verksamhet i en större och mer anpassad lokal på industriområdet. Nu fick man inte göra så på grund av att all handel ska finnas i centrum enligt en handelsplan som togs fram av byggnadsnämnden på 80-talet.
Det drabbar inte bara trafiken utan även fotgängare när lastbilen överöser trottoaren med pall efter pall med varor. Butiken är enligt kommunens handläggare välanpassad för den typ av handel som bedrivs där, men det håller inte ägarna med om. På papperet kanske, men inte i verkligheten, kommenterar Johan Eriksson.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.