Cirka 180 cm lång, mörk munkjacka – och rejält med kondis. Så beskrivs den gärningsman som natten till söndag mycket fräckt stal en plånbok från ett nattvandrande par i centrum.
Klockan var cirka halv två i söndags morse när paret kom gående på Kristinavägen. Plötsligt känner mannen i paret hur någon sliter tag i en nyckelkedja han fäst mellan byxa och plånbok. Tjuven hade tagit fart, sprang förbi och stal samtidigt hans plånbok, uppger polisen.
-Men den drabbade satte fart efter honom. Jakten gick nu upp mot Kungsgatan och vidare norrut. Där lyckades dock gärningsmannen springa ifrån honom, säger Anders Nohlgren.
I plånboken fanns förutom diverse betalkort cirka 200 kronor i kontanter.
Eftersom stölden genomfördes så snabbt och i samma stund gärningsmannen sprang förbi paret, så är signalementet mycket vagt.
-Han uppskattas vara ca 180 cm lång och hade en mörk munkjacka på sig. Eftersom allt hände så snabbt och då gärningsmannen hade huvan över huvudet så såg de aldrig hur han såg ut, berättar Nohlgren.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.