Natten till tisdag gjordes ett inbrottsförsök mot matbutiken ICA Supermarket, mera känt som Lindehallen. Inbrottsförsöket upptäcktes av personalen som kom tidigt på morgonen, kort efter kl 06:00. Strax innanför entrén var det plaskblött. -En väldigt massa vatten låg på golvet och man såg snart att det droppade ned från taket, berättar Lillemor Öhrn. Tjuvarna hade helt enkelt försökt ta sig in i butiken via taket. När polisen kom till platsen undersöktes taket och mycket riktigt visade det sig att taket var uppbrutet. Ett hål som var ca 40-50 cm långt och två decimeter brett gapade i taket intill en ventilationstrumma.
-Vi tror att dom var ute efter cigaretter. Det är osannolikt att det var pengar de var ute efter då vi inte förvarar några större kontanter i kassorna. Och troligtvis var det amatörer, säger Lillemor Öhrn. Tjuvarna har använt vanliga verktyg som plåtsax och dylikt. Dessa hittades intill hålet. –Troligtvis har tjuvarna skrämts från platsen av någon eller något innan man hunnit slutföra inbrottet. Kanske var det rent av personalen som skrämde dem på flykt då de kom på morgonen, säger Lillemor.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.