Tidigt i morse, bara någon minut före kl 05, bröt sig inbrottstjuvar in i Anders Byggvarors lokaler på industriområdet. Tjuvarna hade tagit sig in via ett fönster som krossats. Inbrottet utlöste larmsystemet som innebär att såväl ljud som ljus blir kraftigt i och utanför lokalen.
Troligtvis har detta stressat tjuvarna rejält, flera misstag gjordes nu av tjuvarna som av allt att döma var ute efter kontanter.
-De hade tagit kassaskåpet och burit ut det genom fönstret och ut på gatan. I stressen kollade de nog aldrig om skåpet var låst eller inte. Det står nämligen alltid olåst med nycklarna i eftersom vi inte har annat än lite pärmar och arkiverade kassarullar förvarade där. Inget av värde för andra än oss alltså, berättar Anders Jansson på Byggvaror.
Vakt nära att rammas av tjuvarna
En Securitasvakt var inom någon minut på plats och fick en glimt av tjuvarna när de stack från platsen.
-Vakten såg när de i hög hastighet åkte iväg i en röd BMW. De var tre stycken i bilen. Han lyckades tyvärr inte få bilens registreringsnummer, han hade fullt upp att hålla sig undan tjuvarnas framfart på gatan, tjuvarna var nära att krocka med vaktbilen, säger Anders.
Anders Jansson var själv på plats strax efter att vaktbolaget anlänt. Då stod kassaskåpet kvar på gatan. Några maskiner eller annat av värde hade tjuvarna inte rört. Förutom en krossad ruta och ett kontor som vänts upp och ner på, har Anders Jansson konstaterat att man drabbats ganska milt av tjuvarnas framfart.
Har du sett den röda BMW eller tre misstänkta i området strax innan klockan 05 på torsdagsmorgonen, kontakta polisen på telefon: 0581-875 60.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.