Tidigt i morse, bara någon minut före kl 05, bröt sig inbrottstjuvar in i Anders Byggvarors lokaler på industriområdet. Tjuvarna hade tagit sig in via ett fönster som krossats. Inbrottet utlöste larmsystemet som innebär att såväl ljud som ljus blir kraftigt i och utanför lokalen.
Troligtvis har detta stressat tjuvarna rejält, flera misstag gjordes nu av tjuvarna som av allt att döma var ute efter kontanter.
-De hade tagit kassaskåpet och burit ut det genom fönstret och ut på gatan. I stressen kollade de nog aldrig om skåpet var låst eller inte. Det står nämligen alltid olåst med nycklarna i eftersom vi inte har annat än lite pärmar och arkiverade kassarullar förvarade där. Inget av värde för andra än oss alltså, berättar Anders Jansson på Byggvaror.
Vakt nära att rammas av tjuvarna
En Securitasvakt var inom någon minut på plats och fick en glimt av tjuvarna när de stack från platsen.
-Vakten såg när de i hög hastighet åkte iväg i en röd BMW. De var tre stycken i bilen. Han lyckades tyvärr inte få bilens registreringsnummer, han hade fullt upp att hålla sig undan tjuvarnas framfart på gatan, tjuvarna var nära att krocka med vaktbilen, säger Anders.
Anders Jansson var själv på plats strax efter att vaktbolaget anlänt. Då stod kassaskåpet kvar på gatan. Några maskiner eller annat av värde hade tjuvarna inte rört. Förutom en krossad ruta och ett kontor som vänts upp och ner på, har Anders Jansson konstaterat att man drabbats ganska milt av tjuvarnas framfart.
Har du sett den röda BMW eller tre misstänkta i området strax innan klockan 05 på torsdagsmorgonen, kontakta polisen på telefon: 0581-875 60.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.