Tidigt i morse, bara någon minut före kl 05, bröt sig inbrottstjuvar in i Anders Byggvarors lokaler på industriområdet. Tjuvarna hade tagit sig in via ett fönster som krossats. Inbrottet utlöste larmsystemet som innebär att såväl ljud som ljus blir kraftigt i och utanför lokalen.
Troligtvis har detta stressat tjuvarna rejält, flera misstag gjordes nu av tjuvarna som av allt att döma var ute efter kontanter.
-De hade tagit kassaskåpet och burit ut det genom fönstret och ut på gatan. I stressen kollade de nog aldrig om skåpet var låst eller inte. Det står nämligen alltid olåst med nycklarna i eftersom vi inte har annat än lite pärmar och arkiverade kassarullar förvarade där. Inget av värde för andra än oss alltså, berättar Anders Jansson på Byggvaror.
Vakt nära att rammas av tjuvarna
En Securitasvakt var inom någon minut på plats och fick en glimt av tjuvarna när de stack från platsen.
-Vakten såg när de i hög hastighet åkte iväg i en röd BMW. De var tre stycken i bilen. Han lyckades tyvärr inte få bilens registreringsnummer, han hade fullt upp att hålla sig undan tjuvarnas framfart på gatan, tjuvarna var nära att krocka med vaktbilen, säger Anders.
Anders Jansson var själv på plats strax efter att vaktbolaget anlänt. Då stod kassaskåpet kvar på gatan. Några maskiner eller annat av värde hade tjuvarna inte rört. Förutom en krossad ruta och ett kontor som vänts upp och ner på, har Anders Jansson konstaterat att man drabbats ganska milt av tjuvarnas framfart.
Har du sett den röda BMW eller tre misstänkta i området strax innan klockan 05 på torsdagsmorgonen, kontakta polisen på telefon: 0581-875 60.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.