En sommarstuga i Snuggan strax norr om Lindesberg blev förra helgen helt länsad på möbler och övrig inredning. Stugan används även mer eller mindre som fast bostad av ägaren, förklarar polisen. När han i förra veckan som vanlig åkte ut till stugan möttes han av en mindre angenäm syn. Dörren var helt krossad, eller som han själv beskrev den – kluven. Han förstod direkt att tjuvar varit i farten och fick snart sina misstankar bekräftade. Hela stugan var tom. Möbler och allt var borta. Till saken hör att en granne blev vittne till det hela. Vittnet har berättat hur en bil med släp kommit under helgen och lastat på massa prylar. Men han trodde aldrig det var något skumt med det hela och tänkte inte mer på saken, har han berättat. Hur mycket hans vittnesmål kan hjälpa den stackars stugägaren framgår ej i anmälan.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.