Under sommaren har man kunnat konstatera, att någon eller några tjuvfiskar kräftor i Dalkarlshytteområdet i större omfattning än vad man tidigare varit med om. På vissa platser längs vattendraget kan tjuvfisket till och med ha varit så omfattande att det kan komma att påverka allmänhetens kräftfiske i augusti på ett negativt sätt.
– I värsta fall kan det här innebära att vissa fiskeland inte ger lika bra fångster för allmänheten som det annars skulle ha gjort, kommenterar Magnus Carlsson, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
När tjuvfisket upptäcktes vände sig föreningen till Länsstyrelsen som nu har har gett sex föreningsmedlemmar förordnande att utföra fisketillsyn.
– Vi måste ju vidta de åtgärder vi kan, för det tjuvfiske vi har upptäckt nu tyder på att det inte är ett enstaka tillfälle utan snarare mer genomtänkt och organiserat, berättar Magnus Carlsson.
Sedan det uppdagats att någon systematiskt tjuvfiskar i Dalkarlshyttan, har föreningen varit ute på patrull längs ån – men ännu inte ertappat någon tjuvfiskare. Dock har flera burar tagits i beslag.
– Om vi lyckas ta någon kan den personen räkna med en kontrollavgift på 2500 kronor alternativt att det ärendet överlämnas till polis och åklagare. Även all fiskeutrustning tas i beslag, uppger Carlsson.
Medlemmarna i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening uppmanar nu allmänheten att höra av sig om de skulle se någon misstänkt tjuvfiskare eller hitta fiskeutrustning.
– Man kan ringa till oss, så åker vi ut och kollar upp saken, säger Magnus Carlsson.
Följande personer kan kontaktas:
Magnus Karlsson: 070-5826026
Janne Gröndal: 070-7210769
Marcus Orre: 073-9228325
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.