Under sommaren har man kunnat konstatera, att någon eller några tjuvfiskar kräftor i Dalkarlshytteområdet i större omfattning än vad man tidigare varit med om. På vissa platser längs vattendraget kan tjuvfisket till och med ha varit så omfattande att det kan komma att påverka allmänhetens kräftfiske i augusti på ett negativt sätt.
– I värsta fall kan det här innebära att vissa fiskeland inte ger lika bra fångster för allmänheten som det annars skulle ha gjort, kommenterar Magnus Carlsson, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
När tjuvfisket upptäcktes vände sig föreningen till Länsstyrelsen som nu har har gett sex föreningsmedlemmar förordnande att utföra fisketillsyn.
– Vi måste ju vidta de åtgärder vi kan, för det tjuvfiske vi har upptäckt nu tyder på att det inte är ett enstaka tillfälle utan snarare mer genomtänkt och organiserat, berättar Magnus Carlsson.
Sedan det uppdagats att någon systematiskt tjuvfiskar i Dalkarlshyttan, har föreningen varit ute på patrull längs ån – men ännu inte ertappat någon tjuvfiskare. Dock har flera burar tagits i beslag.
– Om vi lyckas ta någon kan den personen räkna med en kontrollavgift på 2500 kronor alternativt att det ärendet överlämnas till polis och åklagare. Även all fiskeutrustning tas i beslag, uppger Carlsson.
Medlemmarna i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening uppmanar nu allmänheten att höra av sig om de skulle se någon misstänkt tjuvfiskare eller hitta fiskeutrustning.
– Man kan ringa till oss, så åker vi ut och kollar upp saken, säger Magnus Carlsson.
Följande personer kan kontaktas:
Magnus Karlsson: 070-5826026
Janne Gröndal: 070-7210769
Marcus Orre: 073-9228325
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.