Under sommaren har man kunnat konstatera, att någon eller några tjuvfiskar kräftor i Dalkarlshytteområdet i större omfattning än vad man tidigare varit med om. På vissa platser längs vattendraget kan tjuvfisket till och med ha varit så omfattande att det kan komma att påverka allmänhetens kräftfiske i augusti på ett negativt sätt.
– I värsta fall kan det här innebära att vissa fiskeland inte ger lika bra fångster för allmänheten som det annars skulle ha gjort, kommenterar Magnus Carlsson, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
När tjuvfisket upptäcktes vände sig föreningen till Länsstyrelsen som nu har har gett sex föreningsmedlemmar förordnande att utföra fisketillsyn.
– Vi måste ju vidta de åtgärder vi kan, för det tjuvfiske vi har upptäckt nu tyder på att det inte är ett enstaka tillfälle utan snarare mer genomtänkt och organiserat, berättar Magnus Carlsson.
Sedan det uppdagats att någon systematiskt tjuvfiskar i Dalkarlshyttan, har föreningen varit ute på patrull längs ån – men ännu inte ertappat någon tjuvfiskare. Dock har flera burar tagits i beslag.
– Om vi lyckas ta någon kan den personen räkna med en kontrollavgift på 2500 kronor alternativt att det ärendet överlämnas till polis och åklagare. Även all fiskeutrustning tas i beslag, uppger Carlsson.
Medlemmarna i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening uppmanar nu allmänheten att höra av sig om de skulle se någon misstänkt tjuvfiskare eller hitta fiskeutrustning.
– Man kan ringa till oss, så åker vi ut och kollar upp saken, säger Magnus Carlsson.
Följande personer kan kontaktas:
Magnus Karlsson: 070-5826026
Janne Gröndal: 070-7210769
Marcus Orre: 073-9228325
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.