Den 20 oktober 1980 öppnade Kemasalongen på Bytesgatan – den 21 oktober 2002 hade Kemasalongen premiär i sina nya lokaler på Skogstorpsvägen på Brodalen. Nästan exakt 22 år har gått sedan första kunden friserades av Tommy Blomqvist, som är den som drivit verksamheten vidare sedan hans trogne saxdragare Kent Blomqvist slutade för drygt 10 år sedan.
Idag har Kema tagits hem till gården, så att säga. Hemma hos Tommy Blomqvist på Skogstorpsvägen har det nu vuxit fram en barberarshop i en liten stuga på tomten. Invändigt möts man av en helt vanlig, men mycket modern frisörsalong. Trots flytten har kunderna hakat på, förklarar Tommy och svingar saxen lika glad som alltid. – Jag tror inte att det är ett sämre läge bara för att man inte ligger i centrum. Kunderna har inte haft några problem att hitta hit. Dessutom ger det nya kunder i området, berättar han. –Och parkeringsmöjligheterna är bättre, tillägger dagens första kund i stolen.
-Fördelarna med att driva verksamheten hemma är många. Man slipper lokalhyran, problemen med parkeringsplatser som blir allt påtagligare nere i centrum och så vidare. Men ombyggnaden av Kristinavägen var inte direkt avgörande. Den här idén har jag haft länge. Och nu nästan exakt 22 år sedan starten i centrum, så öppnade jag hemma på gården, berättar Tommy Blomqvist.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.