Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt vid Örebro Tingsrätt om att få sitt straff tidsbestämt.
Det mycket uppmärksammade tortyrmordet i Aspa utanför Lindesberg inträffade den 27 maj 2002, då den 42-åriga tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager avled efter att ha utsatts för misshandel och tortyr i flera månader av sin hyresvärd, Kjell-Åke Johansson. Den nu 66-årige gärningsmannen anses av många vara en av svensk kriminalhistorias värsta sadister på grund av de grymma våldsbrott han gjort sig skyldig till.
Redan 1986 dömdes han till fyra års fängelse för misshandel och grov misshandel efter att ha torterat två av sina styvbarn, då 3 och 1 år gamla. Fyra år senare, i juli 1990, dömdes han till sex års fängelse för grov misshandel samt vållande till annans död sedan han torterat ett 10 månader gammalt spädbarn till döds.
Under hösten 2001 kom Johansson i kontakt med tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, som kort därefter flyttade in i hans bostad tillsammans med sin fästman. Strax efter flytten började den systematiska och tortyrliknande misshandeln som till slut kom att ta hennes liv, bara några månader senare. Hennes omfattande skador orsakades bland annat av en ridpiska, gasolbrännare och en elektrisk skruvdragare som Kjell-Åke Johansson använde mot kvinnans huvud.
I mitten av juli ansökte han om att få sin livstidsdom omvandlad till ett tidsbestämt straff vid Örebro Tingsrätt, via sin advokat Kerstin Koorti. Senast 2017 ansökte han om att få sitt straff omvandlat, men fick då avslag eftersom rätten ansåg att risken för återfall i våldsbrottslighet var hög.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.