Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt vid Örebro Tingsrätt om att få sitt straff tidsbestämt.
Det mycket uppmärksammade tortyrmordet i Aspa utanför Lindesberg inträffade den 27 maj 2002, då den 42-åriga tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager avled efter att ha utsatts för misshandel och tortyr i flera månader av sin hyresvärd, Kjell-Åke Johansson. Den nu 66-årige gärningsmannen anses av många vara en av svensk kriminalhistorias värsta sadister på grund av de grymma våldsbrott han gjort sig skyldig till.
Redan 1986 dömdes han till fyra års fängelse för misshandel och grov misshandel efter att ha torterat två av sina styvbarn, då 3 och 1 år gamla. Fyra år senare, i juli 1990, dömdes han till sex års fängelse för grov misshandel samt vållande till annans död sedan han torterat ett 10 månader gammalt spädbarn till döds.
Under hösten 2001 kom Johansson i kontakt med tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, som kort därefter flyttade in i hans bostad tillsammans med sin fästman. Strax efter flytten började den systematiska och tortyrliknande misshandeln som till slut kom att ta hennes liv, bara några månader senare. Hennes omfattande skador orsakades bland annat av en ridpiska, gasolbrännare och en elektrisk skruvdragare som Kjell-Åke Johansson använde mot kvinnans huvud.
I mitten av juli ansökte han om att få sin livstidsdom omvandlad till ett tidsbestämt straff vid Örebro Tingsrätt, via sin advokat Kerstin Koorti. Senast 2017 ansökte han om att få sitt straff omvandlat, men fick då avslag eftersom rätten ansåg att risken för återfall i våldsbrottslighet var hög.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.