Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt vid Örebro Tingsrätt om att få sitt straff tidsbestämt.
Det mycket uppmärksammade tortyrmordet i Aspa utanför Lindesberg inträffade den 27 maj 2002, då den 42-åriga tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager avled efter att ha utsatts för misshandel och tortyr i flera månader av sin hyresvärd, Kjell-Åke Johansson. Den nu 66-årige gärningsmannen anses av många vara en av svensk kriminalhistorias värsta sadister på grund av de grymma våldsbrott han gjort sig skyldig till.
Redan 1986 dömdes han till fyra års fängelse för misshandel och grov misshandel efter att ha torterat två av sina styvbarn, då 3 och 1 år gamla. Fyra år senare, i juli 1990, dömdes han till sex års fängelse för grov misshandel samt vållande till annans död sedan han torterat ett 10 månader gammalt spädbarn till döds.
Under hösten 2001 kom Johansson i kontakt med tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, som kort därefter flyttade in i hans bostad tillsammans med sin fästman. Strax efter flytten började den systematiska och tortyrliknande misshandeln som till slut kom att ta hennes liv, bara några månader senare. Hennes omfattande skador orsakades bland annat av en ridpiska, gasolbrännare och en elektrisk skruvdragare som Kjell-Åke Johansson använde mot kvinnans huvud.
I mitten av juli ansökte han om att få sin livstidsdom omvandlad till ett tidsbestämt straff vid Örebro Tingsrätt, via sin advokat Kerstin Koorti. Senast 2017 ansökte han om att få sitt straff omvandlat, men fick då avslag eftersom rätten ansåg att risken för återfall i våldsbrottslighet var hög.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.