Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt vid Örebro Tingsrätt om att få sitt straff tidsbestämt.
Det mycket uppmärksammade tortyrmordet i Aspa utanför Lindesberg inträffade den 27 maj 2002, då den 42-åriga tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager avled efter att ha utsatts för misshandel och tortyr i flera månader av sin hyresvärd, Kjell-Åke Johansson. Den nu 66-årige gärningsmannen anses av många vara en av svensk kriminalhistorias värsta sadister på grund av de grymma våldsbrott han gjort sig skyldig till.
Redan 1986 dömdes han till fyra års fängelse för misshandel och grov misshandel efter att ha torterat två av sina styvbarn, då 3 och 1 år gamla. Fyra år senare, i juli 1990, dömdes han till sex års fängelse för grov misshandel samt vållande till annans död sedan han torterat ett 10 månader gammalt spädbarn till döds.
Under hösten 2001 kom Johansson i kontakt med tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, som kort därefter flyttade in i hans bostad tillsammans med sin fästman. Strax efter flytten började den systematiska och tortyrliknande misshandeln som till slut kom att ta hennes liv, bara några månader senare. Hennes omfattande skador orsakades bland annat av en ridpiska, gasolbrännare och en elektrisk skruvdragare som Kjell-Åke Johansson använde mot kvinnans huvud.
I mitten av juli ansökte han om att få sin livstidsdom omvandlad till ett tidsbestämt straff vid Örebro Tingsrätt, via sin advokat Kerstin Koorti. Senast 2017 ansökte han om att få sitt straff omvandlat, men fick då avslag eftersom rätten ansåg att risken för återfall i våldsbrottslighet var hög.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.