(Uppdatering kl. 16:54) Glödbranden i markerna kring Lilla Andsjön, strax väster om byn Torphyttan utanför Lindesberg, är nu släckt, rapporterar Nerikes Brandkår.
Som LindeNytt tidigare har rapporterat så upptäcktes en så kallad glödbrand i förmiddags i skogarna strax utanför Torphyttan. Nerikes Brandkår fick larmet klockan 10:50 och skickade ut styrkor från stationerna i Lindesberg och Guldsmedshyttan. Det var en privatperson som slog larm efter att man sett rök välla upp ur marken intill sjön Lilla Andsjön.
Det konstaterades snabbt att det var en glödbrand i marken, i detta fallet en torvbrand som gick väldigt djupt ner över ett område på cirka 15000 kvm.
– Det ser ut som att branden har startat vid en grillplats, kommenterar inre befäl vid Nerikes Brandkår.
En glödbrand/torvbrand kan pyra i markerna under längre perioder för att plötsligt övergå i en fullt utvecklad skogsbrand.
– Vi är klara med arbetet nu och har lämnat över till markägaren som får bevaka området. Vi har även lämnat kvar lite hjälpmedel om det skulle behövas.
Fotnot: Enligt boende i området kände man doften av brandrök i luften redan i lördags kväll.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.