(Uppdatering kl. 16:54) Glödbranden i markerna kring Lilla Andsjön, strax väster om byn Torphyttan utanför Lindesberg, är nu släckt, rapporterar Nerikes Brandkår.
Som LindeNytt tidigare har rapporterat så upptäcktes en så kallad glödbrand i förmiddags i skogarna strax utanför Torphyttan. Nerikes Brandkår fick larmet klockan 10:50 och skickade ut styrkor från stationerna i Lindesberg och Guldsmedshyttan. Det var en privatperson som slog larm efter att man sett rök välla upp ur marken intill sjön Lilla Andsjön.
Det konstaterades snabbt att det var en glödbrand i marken, i detta fallet en torvbrand som gick väldigt djupt ner över ett område på cirka 15000 kvm.
– Det ser ut som att branden har startat vid en grillplats, kommenterar inre befäl vid Nerikes Brandkår.
En glödbrand/torvbrand kan pyra i markerna under längre perioder för att plötsligt övergå i en fullt utvecklad skogsbrand.
– Vi är klara med arbetet nu och har lämnat över till markägaren som får bevaka området. Vi har även lämnat kvar lite hjälpmedel om det skulle behövas.
Fotnot: Enligt boende i området kände man doften av brandrök i luften redan i lördags kväll.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.