På måndagsmorgonen fälldes totalt tre större träd i Järnvägsparken. Detta sedan man gjort en grundlig kontroll av trädens hälsotillstånd och konstaterat att dessa träd var sjuka och således utgjorde fara för allmänheten.
För ett par veckor sedan konstaterades att ett större träd i Järnvägsparken – eller Flugparken som den också kallas – var angripet av röta. Detta sedan en större gren hade gett vika i det kraftiga åskvädret som härjade i början av månaden. Efter denna incident beslutade BKT att genomföra en besiktning av samtliga träd som står i Järnvägsparken. Borrprover i trädstammarna visade att totalt tre träd hade omfattande rötangrepp.
Totalt 17 träd stod i parken innan morgonens arbete. Detta antal var fördelat på nio almar och åtta kastanjeträd. Det var endast kastanjeträd som fälldes idag.
-Men jag har konstaterat rötangrepp på fler träd i parken, det är dock inte i lika stor omfattning. Det är alltså inte förenat med risk och fara för allmänheten. Vi kommer ändå att behöva ha koll på dessa träd med jämna mellanrum, förklarar stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher.
Han menar att det förr eller senare måste göras en insats även på dessa träd. Det är bara en tidsfråga. Dessutom är dessa två trädslag i farozonen. Almar och vitblommiga kastanjeträd står nämligen inför ”nya” prövningar, förklarar Arne.
-Vi har almsjukan och kastanjemal på ingång, det finns redan konstaterade fall i vår närhet i kommunen och i länet. Därför avråder jag från att ersätta dagens träd med likadana, säger stadsträdgårdsmästaren.
Fotnot: Almarna i Järnvägsparken planterades omkring år 1910 och kastanjeträden cirka 20 år senare.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras