På måndagsmorgonen fälldes totalt tre större träd i Järnvägsparken. Detta sedan man gjort en grundlig kontroll av trädens hälsotillstånd och konstaterat att dessa träd var sjuka och således utgjorde fara för allmänheten.
För ett par veckor sedan konstaterades att ett större träd i Järnvägsparken – eller Flugparken som den också kallas – var angripet av röta. Detta sedan en större gren hade gett vika i det kraftiga åskvädret som härjade i början av månaden. Efter denna incident beslutade BKT att genomföra en besiktning av samtliga träd som står i Järnvägsparken. Borrprover i trädstammarna visade att totalt tre träd hade omfattande rötangrepp.
Totalt 17 träd stod i parken innan morgonens arbete. Detta antal var fördelat på nio almar och åtta kastanjeträd. Det var endast kastanjeträd som fälldes idag.
-Men jag har konstaterat rötangrepp på fler träd i parken, det är dock inte i lika stor omfattning. Det är alltså inte förenat med risk och fara för allmänheten. Vi kommer ändå att behöva ha koll på dessa träd med jämna mellanrum, förklarar stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher.
Han menar att det förr eller senare måste göras en insats även på dessa träd. Det är bara en tidsfråga. Dessutom är dessa två trädslag i farozonen. Almar och vitblommiga kastanjeträd står nämligen inför ”nya” prövningar, förklarar Arne.
-Vi har almsjukan och kastanjemal på ingång, det finns redan konstaterade fall i vår närhet i kommunen och i länet. Därför avråder jag från att ersätta dagens träd med likadana, säger stadsträdgårdsmästaren.
Fotnot: Almarna i Järnvägsparken planterades omkring år 1910 och kastanjeträden cirka 20 år senare.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.