På måndagsmorgonen fälldes totalt tre större träd i Järnvägsparken. Detta sedan man gjort en grundlig kontroll av trädens hälsotillstånd och konstaterat att dessa träd var sjuka och således utgjorde fara för allmänheten.
För ett par veckor sedan konstaterades att ett större träd i Järnvägsparken – eller Flugparken som den också kallas – var angripet av röta. Detta sedan en större gren hade gett vika i det kraftiga åskvädret som härjade i början av månaden. Efter denna incident beslutade BKT att genomföra en besiktning av samtliga träd som står i Järnvägsparken. Borrprover i trädstammarna visade att totalt tre träd hade omfattande rötangrepp.
Totalt 17 träd stod i parken innan morgonens arbete. Detta antal var fördelat på nio almar och åtta kastanjeträd. Det var endast kastanjeträd som fälldes idag.
-Men jag har konstaterat rötangrepp på fler träd i parken, det är dock inte i lika stor omfattning. Det är alltså inte förenat med risk och fara för allmänheten. Vi kommer ändå att behöva ha koll på dessa träd med jämna mellanrum, förklarar stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher.
Han menar att det förr eller senare måste göras en insats även på dessa träd. Det är bara en tidsfråga. Dessutom är dessa två trädslag i farozonen. Almar och vitblommiga kastanjeträd står nämligen inför ”nya” prövningar, förklarar Arne.
-Vi har almsjukan och kastanjemal på ingång, det finns redan konstaterade fall i vår närhet i kommunen och i länet. Därför avråder jag från att ersätta dagens träd med likadana, säger stadsträdgårdsmästaren.
Fotnot: Almarna i Järnvägsparken planterades omkring år 1910 och kastanjeträden cirka 20 år senare.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.