400 000 kr investeras i en ljusare tillvaro. Träden längs Kristinavägen får ny LED-belysning. Foto: Fredrik Norman
Träden på Kristinavägen trycker undan vintermörkret
För ett år sedan uppgraderades julbelysningen på Kungsgatan. Nu har det blivit Kristinavägens tur att få lite modernare ljuskällor i vintermörkret.
Totalt 400 000 kronor investeras i ett ljusare centrum. Inom satt budgetram kommer ca 20 st träd längs med Kristinavägen att lindas med LED-belysning i stil med referensträdet vid Hemköp, som för många har varit ett uppskattat inslag sedan 2006, då man premiärtände trädet och de 27 000 lamporna, som omsorgsfullt placerats ut av Marco Åkesson, Plantmarknaden.
Mats Ivarsson är belysningsansvarig på Bergslagens Kommunalteknik och berättar att den här typen av ljusslinga är en permanent installation som är relativt underhållsfri.
– Tillverkaren lovar att de första fem åren är helt underhållsfria. Därefter kan man behöva justera lite i takt med att trädet växer, berättar Ivarsson.
Från Flugparken i söder till rondellen vid Lidl i norr. Längs den sträckan kommer träden lysa extra starkt i vinter. Foto: Fredrik Norman
Den nya belysningen på Kristinavägen kommer att sträcka sig från Flugparken i söder till rondellen vid Lidl/BDS i norr. Det är dock oklart om man hinner hela vägen fram innan skyltsöndagen, som är om knappt två veckor.
Ett av träden som uppgraderats vid Flugparken. Foto: Fredrik Norman
– Det är svårt att säga eftersom den gamla belysningen i träden sitter kvar och har vuxit fast i trädet på vissa ställen. Den måste ju bort innan den nya sätts upp, så det är svårt att uppskatta exakt hur mycket man hinner per dag, säger Mats Ivarsson som ändå är hoppfull att de allra flesta träden skall vara färdiga att tändas inför julhandelns startskott.
Huvudsyftet med den nya belysningen, är att man under vintermånaderna får välkomna ljuskällor i centrala Lindesberg. Och ett vackert inslag i vintermörkret, som fortsätter att sprida uppskattat ljus långt efter att julstöket är över.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...