400 000 kr investeras i en ljusare tillvaro. Träden längs Kristinavägen får ny LED-belysning. Foto: Fredrik Norman
Träden på Kristinavägen trycker undan vintermörkret
För ett år sedan uppgraderades julbelysningen på Kungsgatan. Nu har det blivit Kristinavägens tur att få lite modernare ljuskällor i vintermörkret.
Totalt 400 000 kronor investeras i ett ljusare centrum. Inom satt budgetram kommer ca 20 st träd längs med Kristinavägen att lindas med LED-belysning i stil med referensträdet vid Hemköp, som för många har varit ett uppskattat inslag sedan 2006, då man premiärtände trädet och de 27 000 lamporna, som omsorgsfullt placerats ut av Marco Åkesson, Plantmarknaden.
Mats Ivarsson är belysningsansvarig på Bergslagens Kommunalteknik och berättar att den här typen av ljusslinga är en permanent installation som är relativt underhållsfri.
– Tillverkaren lovar att de första fem åren är helt underhållsfria. Därefter kan man behöva justera lite i takt med att trädet växer, berättar Ivarsson.
Från Flugparken i söder till rondellen vid Lidl i norr. Längs den sträckan kommer träden lysa extra starkt i vinter. Foto: Fredrik Norman
Den nya belysningen på Kristinavägen kommer att sträcka sig från Flugparken i söder till rondellen vid Lidl/BDS i norr. Det är dock oklart om man hinner hela vägen fram innan skyltsöndagen, som är om knappt två veckor.
Ett av träden som uppgraderats vid Flugparken. Foto: Fredrik Norman
– Det är svårt att säga eftersom den gamla belysningen i träden sitter kvar och har vuxit fast i trädet på vissa ställen. Den måste ju bort innan den nya sätts upp, så det är svårt att uppskatta exakt hur mycket man hinner per dag, säger Mats Ivarsson som ändå är hoppfull att de allra flesta träden skall vara färdiga att tändas inför julhandelns startskott.
Huvudsyftet med den nya belysningen, är att man under vintermånaderna får välkomna ljuskällor i centrala Lindesberg. Och ett vackert inslag i vintermörkret, som fortsätter att sprida uppskattat ljus långt efter att julstöket är över.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...