Efter en natt och morgon med ihållande regn finns det chans för uppehållsväder lagom som sillen och färskpotatisen ställs fram på borden. Sedan fortsätter traditionen – vädermässigt – med inslag av regn och åska följt av en solglimt på kvällskvisten. Så siar SMHI midsommarvädret över Bergslagsområdet.
Oavsett vad väderprognosen säger, laddas det nu för fullt inför midsommarfirandet på flera håll runt om i Lindesbergs kommun. Och som sig bör inbjuds allmänheten att deltaga vid festplatserna. Nedan presenteras de festplatser som listats av Lindesbergs kommun.
Oscarsparken, Lindesberg kl. 14.00
Tillsammans kläs och reses stången. Uppvisning av Lindesbergs folkdansgille, dans kring midsommarstången och glass till barnen.
Arrangör: Lindesbergs folkdansgille, Lindesbergs stadshotell.
Wedevågs Herrgård, Vedevåg kl. 14.00
Midsommarfirande med dans, chokladhjul, fiskdamm m.m.. Uteservering öppen.
Arrangör: Vedevågs hembygdsförening samt Wedevågs Herrgård.
Siggebohyttans bergsmansgård kl. 14.00
Traditionsenligt med dans kring midsommarstången, sång, dragspel, dansuppvisning.
P-avgift 40 kr.
23/6 midsommarstången kläs med löv kl. 18.00 samt med blommor kl. 10.00 på midsommaraftonen.
Arrangör: Öskeviks allmänna byförening.
Löa bygdegård kl. 14.00
Traditionellt firande vid dansbanan. Löa Kultursällskap står för musik och ringdans.
Hembygdsgården, Fellingsbro kl. 14.00
Midsommarstången kläs på morgonen kl. 09.00, kom med blomster och var med. På eftermiddagen traditionella danslekar och körsång. Uppvisning av Tassdansarna. Åk häst och vagn, servering. Arrangör: Fellingsbro hembygds och fornminnesförening.
Nyberget kl. 14.00
Samling vid badet. En eftermiddag med dans, lek och så kläs midsommarstången. Förtäring finns.
Uskavigården kl. 12.00
Dagen bjuder på midsommarmat, klädsel av midsommarstång, dans och aftonfest.
Sommarhemmet, Frövi kl. 14.00
Fira med sommarsång, ringlekar, lotterier, sagostund, godisregn m.m.. Uppvisning av Frövi folkdansgille. Kom med blommor och var med och klä stången kl. 13.30.
Arrangör: Equmenia Frövi (fd SMU).
Information från Lindesbergs kommun / Upplev Lindesberg
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.