I början av februari kunde LindeNytt rapportera att kommunen arbetar på ett förslag som skall ge centrala Lindesberg högre puls och bättre förutsättningar för vissa restauranger att satsa på uteserveringar av rang. Förslaget innebär att en gatusträcka stängs för all trafik medan en annan, som normalt är stängd på sommaren, kommer att hållas öppen.
Om förslaget klubbas igenom kommer Bytesgatan, på sträckan mellan Järnvägsgatan och Kristinavägen, att stängas av för trafik mellan 1 maj – 30 september. Detta innebär att restaurangerna på gatusträckan kommer att få möjlighet att göra betydligt större uteserveringar än vad som varit fallet tidigare, då man endast haft tillgång till utrymmet på trottoaren.
– Det försvinner därmed ett antal parkeringsplatser i anslutning till Flugparken, men med de 100 nya parkeringsplatserna på Banvägen så är nettot mycket stort, kommenterar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling.
Samtidigt föreslås att gågatan på Kungsgatan uteblir i år och att man tillåter fordonstrafik där under tryggare former, att låta en längre sträcka bli gåfartsgata där fotgängare, cyklister och motorfordonstrafik samsas om gatan på fotgängarens villkor. Det innebär att tillåtna hastighet är gångfart.
– Förslaget är att låta sträckan från Smedjegatan och hela vägen till hotellet bli gåfartsgata. Då finns det parkeringsmöjligheter där också när Bytesgatans platser tas bort, påpekar Jaxell.
Gåfartsgatan, om den klubbas, kommer inte att påverka restaurangerna negativt.
– De har samma förutsättningar som förr att ha sina uteserveringar, berättar Gunnar Jaxell.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.