I början av februari kunde LindeNytt rapportera att kommunen arbetar på ett förslag som skall ge centrala Lindesberg högre puls och bättre förutsättningar för vissa restauranger att satsa på uteserveringar av rang. Förslaget innebär att en gatusträcka stängs för all trafik medan en annan, som normalt är stängd på sommaren, kommer att hållas öppen.
Om förslaget klubbas igenom kommer Bytesgatan, på sträckan mellan Järnvägsgatan och Kristinavägen, att stängas av för trafik mellan 1 maj – 30 september. Detta innebär att restaurangerna på gatusträckan kommer att få möjlighet att göra betydligt större uteserveringar än vad som varit fallet tidigare, då man endast haft tillgång till utrymmet på trottoaren.
– Det försvinner därmed ett antal parkeringsplatser i anslutning till Flugparken, men med de 100 nya parkeringsplatserna på Banvägen så är nettot mycket stort, kommenterar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling.
Samtidigt föreslås att gågatan på Kungsgatan uteblir i år och att man tillåter fordonstrafik där under tryggare former, att låta en längre sträcka bli gåfartsgata där fotgängare, cyklister och motorfordonstrafik samsas om gatan på fotgängarens villkor. Det innebär att tillåtna hastighet är gångfart.
– Förslaget är att låta sträckan från Smedjegatan och hela vägen till hotellet bli gåfartsgata. Då finns det parkeringsmöjligheter där också när Bytesgatans platser tas bort, påpekar Jaxell.
Gåfartsgatan, om den klubbas, kommer inte att påverka restaurangerna negativt.
– De har samma förutsättningar som förr att ha sina uteserveringar, berättar Gunnar Jaxell.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.