I början av februari kunde LindeNytt rapportera att kommunen arbetar på ett förslag som skall ge centrala Lindesberg högre puls och bättre förutsättningar för vissa restauranger att satsa på uteserveringar av rang. Förslaget innebär att en gatusträcka stängs för all trafik medan en annan, som normalt är stängd på sommaren, kommer att hållas öppen.
Om förslaget klubbas igenom kommer Bytesgatan, på sträckan mellan Järnvägsgatan och Kristinavägen, att stängas av för trafik mellan 1 maj – 30 september. Detta innebär att restaurangerna på gatusträckan kommer att få möjlighet att göra betydligt större uteserveringar än vad som varit fallet tidigare, då man endast haft tillgång till utrymmet på trottoaren.
– Det försvinner därmed ett antal parkeringsplatser i anslutning till Flugparken, men med de 100 nya parkeringsplatserna på Banvägen så är nettot mycket stort, kommenterar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling.
Samtidigt föreslås att gågatan på Kungsgatan uteblir i år och att man tillåter fordonstrafik där under tryggare former, att låta en längre sträcka bli gåfartsgata där fotgängare, cyklister och motorfordonstrafik samsas om gatan på fotgängarens villkor. Det innebär att tillåtna hastighet är gångfart.
– Förslaget är att låta sträckan från Smedjegatan och hela vägen till hotellet bli gåfartsgata. Då finns det parkeringsmöjligheter där också när Bytesgatans platser tas bort, påpekar Jaxell.
Gåfartsgatan, om den klubbas, kommer inte att påverka restaurangerna negativt.
– De har samma förutsättningar som förr att ha sina uteserveringar, berättar Gunnar Jaxell.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.