UPPDATERAD. Nu skall den 172 meter långa bron över Bottenån, längs riksväg 68, repareras. Det här innebär att trafiken kommer påverkas kraftigt under de fem dagar under nästa vecka då arbetet utförs, informerar Trafikverket.
– Vi sätter säkerheten främst och det är därför väljer vi att stänga ett körfält medan arbetet sker, säger Martin Larsson projektledare på Trafikverket i ett pressmeddelande.
Broarbetet är planerat att påbörjas på måndag i nästa vecka och avslutas på fredagen. Enligt Trafikverket är det brons fogar som skall repareras och detta kommer att ske dagtid. När reparationerna utförs kommer endast ett körfält vara öppet och trafiken regleras då växelvis förbi arbetsplatsen av flaggvakter, uppger Trafikverket.
Bron byggdes 1980, är 172 meter lång och vilar cirka 10 meter över vattenytan. Fogarna, som nu skall repareras, gör att bron kan anpassa sig efter rådande utomhusklimat.
– Rörelsefogarna består av gummi som har en livslängd på mellan 20-25 år. Fogarna gör det möjligt för bron att röra på sig, vilket innebär att bron är lite längre på sommaren än vad den är på vintern på grund av temperaturen. Fogarna krymper av kylan. Brons längd kan därför variera med så mycket som 10 centimeter mellan sommar och vinter, förklarar Martin Larsson, Trafikverket.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.