UPPDATERAD. Nu skall den 172 meter långa bron över Bottenån, längs riksväg 68, repareras. Det här innebär att trafiken kommer påverkas kraftigt under de fem dagar under nästa vecka då arbetet utförs, informerar Trafikverket.
– Vi sätter säkerheten främst och det är därför väljer vi att stänga ett körfält medan arbetet sker, säger Martin Larsson projektledare på Trafikverket i ett pressmeddelande.
Broarbetet är planerat att påbörjas på måndag i nästa vecka och avslutas på fredagen. Enligt Trafikverket är det brons fogar som skall repareras och detta kommer att ske dagtid. När reparationerna utförs kommer endast ett körfält vara öppet och trafiken regleras då växelvis förbi arbetsplatsen av flaggvakter, uppger Trafikverket.
Bron byggdes 1980, är 172 meter lång och vilar cirka 10 meter över vattenytan. Fogarna, som nu skall repareras, gör att bron kan anpassa sig efter rådande utomhusklimat.
– Rörelsefogarna består av gummi som har en livslängd på mellan 20-25 år. Fogarna gör det möjligt för bron att röra på sig, vilket innebär att bron är lite längre på sommaren än vad den är på vintern på grund av temperaturen. Fogarna krymper av kylan. Brons längd kan därför variera med så mycket som 10 centimeter mellan sommar och vinter, förklarar Martin Larsson, Trafikverket.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.