Det var många nya spelare som stod med i laguppställningen för Linde Volley under lördagens hemmamatch inför Elitseriens inledande match mot Linköping, laget fick dock en tråkig inledning och trots ett jämnt andra set så stod bortalaget starkast.
Det var en klart intressant hemmamatch som skulle spelas under lördagen för Linde Volleys del, det nya laget som är fyllt av nya och meriterade spelare skulle få testas i en inledande match inom Elitserien där Linköping som under förra säsongen slutade på en åttonde plats stod för debutmötet.
Linde Volley fick en mardrömsinledning av det första setet där Linköping direkt tog ledningen med 0-5, hemmalaget kom efter detta in i matchen genom Alice Uddgren som efter ett lyckat anfall gav Lindesberg sitt första poäng i setet.
Linköping fortsatte dock att gå undan med ledningen och trots flera anfallspoäng från hemmalagets Ida Larsson, som även spelade in ett serveess, så stod bortalaget med 10-19 innan Linde begärde matchens första time-out.
Efter time-outen fortsatte Linköping att hålla sig starka och gick därmed undan med seger i det första setet.
Det andra setet inleddes på ett trevligare vis, med en blockering från Mariana Baddini vid nätet och en anfallsmiss från Linköping så stod Linde Volley med en inledande 2-0-ledning.
Med ett lyckat anfall så kom Linköping in i matchen men Linde Volley utökade sin ledning efter en servemiss från bortalaget som hemmalagets Marina Konecna följde upp med ett anfallspoäng som gjorde ställningen till 4-1.
Linköping kom dock tillbaka starkt och efter flera nya anfallspoäng, som ledde till 6-13 på poängtavlan, från bortalaget så kom en ny time-out från Linde Volley, spelet efter time-outen blev dock kortvarig då båda lagen hann spela in tre poäng vardera innan tränare Teemu Sarna valde att begära ännu en time-out.
Bortalagets ledning minskade efter den sistnämnda time-outen efter starka insatser från Marina Konecna och Ida Larsson som stod för flertalet anfallspoäng medan Zeinab Kamara stod för en lyckad blockering.
Linköping begärde sin första time-out med 14-19 på poängtavlan och även efter time-outen fortsatte hemmalaget med flera starka insatser där Marina Konecna stod för en stor del av poänggörandet och med 22-22 så såg det ljust ut för Linde Volley som åter igen kunde komma in i matchen på allvar.
Bortalaget var dock starkast mot slutet och avgjorde det andra setet som skrevs till 22-25.
Det tredje setet blev även det sista där Linde Volley, trots en inledande 1-0-ledning, fick svårt att komma in i matchen.
Trots två time-outer så fick hemmalaget se sig slagna av Linköping som avgjorde det tredje setet i ett tidigt skede och skrev det sista setet till 15-25.
Resultat Linde Volley-Linköping VC
Slutresultat: 0-3 (11-25, 22-25, 15-25)
Åskådare: 30 personer
Poänggörare: Ida Larsson (10), Marina Konecna (10), Zeinab Kamara (4), Alice Uddgren (2), Sofia Larsson (2), Tinna Rut (1), Mariana Baddini (1)
Nästa hemmamatch: Lördag 10:e oktober vs Värnamo i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
UPPDATERAD kl 19:22. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.