Det var många nya spelare som stod med i laguppställningen för Linde Volley under lördagens hemmamatch inför Elitseriens inledande match mot Linköping, laget fick dock en tråkig inledning och trots ett jämnt andra set så stod bortalaget starkast.
Det var en klart intressant hemmamatch som skulle spelas under lördagen för Linde Volleys del, det nya laget som är fyllt av nya och meriterade spelare skulle få testas i en inledande match inom Elitserien där Linköping som under förra säsongen slutade på en åttonde plats stod för debutmötet.
Linde Volley fick en mardrömsinledning av det första setet där Linköping direkt tog ledningen med 0-5, hemmalaget kom efter detta in i matchen genom Alice Uddgren som efter ett lyckat anfall gav Lindesberg sitt första poäng i setet.
Linköping fortsatte dock att gå undan med ledningen och trots flera anfallspoäng från hemmalagets Ida Larsson, som även spelade in ett serveess, så stod bortalaget med 10-19 innan Linde begärde matchens första time-out.
Efter time-outen fortsatte Linköping att hålla sig starka och gick därmed undan med seger i det första setet.
Det andra setet inleddes på ett trevligare vis, med en blockering från Mariana Baddini vid nätet och en anfallsmiss från Linköping så stod Linde Volley med en inledande 2-0-ledning.
Med ett lyckat anfall så kom Linköping in i matchen men Linde Volley utökade sin ledning efter en servemiss från bortalaget som hemmalagets Marina Konecna följde upp med ett anfallspoäng som gjorde ställningen till 4-1.
Linköping kom dock tillbaka starkt och efter flera nya anfallspoäng, som ledde till 6-13 på poängtavlan, från bortalaget så kom en ny time-out från Linde Volley, spelet efter time-outen blev dock kortvarig då båda lagen hann spela in tre poäng vardera innan tränare Teemu Sarna valde att begära ännu en time-out.
Bortalagets ledning minskade efter den sistnämnda time-outen efter starka insatser från Marina Konecna och Ida Larsson som stod för flertalet anfallspoäng medan Zeinab Kamara stod för en lyckad blockering.
Linköping begärde sin första time-out med 14-19 på poängtavlan och även efter time-outen fortsatte hemmalaget med flera starka insatser där Marina Konecna stod för en stor del av poänggörandet och med 22-22 så såg det ljust ut för Linde Volley som åter igen kunde komma in i matchen på allvar.
Bortalaget var dock starkast mot slutet och avgjorde det andra setet som skrevs till 22-25.
Det tredje setet blev även det sista där Linde Volley, trots en inledande 1-0-ledning, fick svårt att komma in i matchen.
Trots två time-outer så fick hemmalaget se sig slagna av Linköping som avgjorde det tredje setet i ett tidigt skede och skrev det sista setet till 15-25.
Resultat Linde Volley-Linköping VC
Slutresultat: 0-3 (11-25, 22-25, 15-25)
Åskådare: 30 personer
Poänggörare: Ida Larsson (10), Marina Konecna (10), Zeinab Kamara (4), Alice Uddgren (2), Sofia Larsson (2), Tinna Rut (1), Mariana Baddini (1)
Nästa hemmamatch: Lördag 10:e oktober vs Värnamo i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.