Säsongens första seger är avklarad men ett tuffare motstånd väntade under tisdagen. LIF tog en långresa till det tidigare elitlaget OV Helsingborg, där en ny spelare presenterade sig i LIFs målvaktströja. Trots mycket fin hjälp från 20-åriga Lukas Wallinder, som dessutom slutade 50%-ig i målet, blev det stor förlust efter en hemsk första halvlek.
Med skador i laget så har LIF Lindesberg gjort klart med ett lån av målvakt. 20-åriga Lukas Wallinder kommer från Handbollsligalaget Hallby HK, men kommer under månaden att spela i LIF-tröja och hittades även i lagbussen när LIF tog den långa resan mot Skåne under tisdagen.
Med en mycket tråkig första halvlek där OV Helsingborg direkt fick med sig fyra raka mål, fortsattes en tidig utklassning där LIF Lindesbergs första timeout kom efter åtta minuter. Då med ställningen 7-2.
Många tekniska fel följde laget under halvleken vilket Helsingborg kunde dra fördel av. Med dubbla straffmål för motståndarlaget och enklare bollar i nätet, stod LIF i en mardrömsliknande situation med ett sjumålsunderläge efter halva spelade matchen.
Inlånade Wallinder kom in i den första halvlekens sista två minuter, men fick visa upp sig rejält när den andra halvleken närmade sig. Redan i halvlekens första fem minuter blev den unga målvakten en stor hjälp i målet, där lagets målgörare Max Broman senare tog laget till fyra raka mål.
Med ett fortsatt stort arbete i mål som gav Lukas Wallinder fina räddningssiffror på 50%, minskades målgapet mellan lagen. Skadan från den första halvleken var däremot för stor vilket gjorde det svårt för LIF att utmana om segern, även om möjligheterna fanns.
Med tolv minuter kvar hade sjumålsunderläget minskat till ett fyramålsunderläge, där ett målbyte avslutade matchen.
Tråkiga nyheter kom däremot för Asso Eliassi som tidigt inne i den andra halvleken fick en smäll på knät i samband med ett skott på mål. Asso fick hjälp att ta sig till bänken och höll sig där bakom under resterande matchtid. Om det handlar om någon större skada är oklart.
Resultat OV Helsingborg HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 33-25 (19-12)
Publik: 212 personer
Målgörare: Max Broman (8), Fredrik Karlsson (5), Joel Karlström (3), Emil Pettersson (2), Asso Eliassi (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (2), Algot Hane (1)
Räddningar:
Lukas Wallinder: 17 räddningar, 34 skott (50%)
Robert Mjörnander: 9 räddningar, 25 skott (36%)
Matchens Lirare: Lukas Wallinder
Nästa match: Söndag den 12:e december vs Kungälvs HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.