Säsongens första seger är avklarad men ett tuffare motstånd väntade under tisdagen. LIF tog en långresa till det tidigare elitlaget OV Helsingborg, där en ny spelare presenterade sig i LIFs målvaktströja. Trots mycket fin hjälp från 20-åriga Lukas Wallinder, som dessutom slutade 50%-ig i målet, blev det stor förlust efter en hemsk första halvlek.
Med skador i laget så har LIF Lindesberg gjort klart med ett lån av målvakt. 20-åriga Lukas Wallinder kommer från Handbollsligalaget Hallby HK, men kommer under månaden att spela i LIF-tröja och hittades även i lagbussen när LIF tog den långa resan mot Skåne under tisdagen.
Med en mycket tråkig första halvlek där OV Helsingborg direkt fick med sig fyra raka mål, fortsattes en tidig utklassning där LIF Lindesbergs första timeout kom efter åtta minuter. Då med ställningen 7-2.
Många tekniska fel följde laget under halvleken vilket Helsingborg kunde dra fördel av. Med dubbla straffmål för motståndarlaget och enklare bollar i nätet, stod LIF i en mardrömsliknande situation med ett sjumålsunderläge efter halva spelade matchen.
Inlånade Wallinder kom in i den första halvlekens sista två minuter, men fick visa upp sig rejält när den andra halvleken närmade sig. Redan i halvlekens första fem minuter blev den unga målvakten en stor hjälp i målet, där lagets målgörare Max Broman senare tog laget till fyra raka mål.
Med ett fortsatt stort arbete i mål som gav Lukas Wallinder fina räddningssiffror på 50%, minskades målgapet mellan lagen. Skadan från den första halvleken var däremot för stor vilket gjorde det svårt för LIF att utmana om segern, även om möjligheterna fanns.
Med tolv minuter kvar hade sjumålsunderläget minskat till ett fyramålsunderläge, där ett målbyte avslutade matchen.
Tråkiga nyheter kom däremot för Asso Eliassi som tidigt inne i den andra halvleken fick en smäll på knät i samband med ett skott på mål. Asso fick hjälp att ta sig till bänken och höll sig där bakom under resterande matchtid. Om det handlar om någon större skada är oklart.
Resultat OV Helsingborg HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 33-25 (19-12)
Publik: 212 personer
Målgörare: Max Broman (8), Fredrik Karlsson (5), Joel Karlström (3), Emil Pettersson (2), Asso Eliassi (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (2), Algot Hane (1)
Räddningar:
Lukas Wallinder: 17 räddningar, 34 skott (50%)
Robert Mjörnander: 9 räddningar, 25 skott (36%)
Matchens Lirare: Lukas Wallinder
Nästa match: Söndag den 12:e december vs Kungälvs HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.