Säsongens första seger är avklarad men ett tuffare motstånd väntade under tisdagen. LIF tog en långresa till det tidigare elitlaget OV Helsingborg, där en ny spelare presenterade sig i LIFs målvaktströja. Trots mycket fin hjälp från 20-åriga Lukas Wallinder, som dessutom slutade 50%-ig i målet, blev det stor förlust efter en hemsk första halvlek.
Med skador i laget så har LIF Lindesberg gjort klart med ett lån av målvakt. 20-åriga Lukas Wallinder kommer från Handbollsligalaget Hallby HK, men kommer under månaden att spela i LIF-tröja och hittades även i lagbussen när LIF tog den långa resan mot Skåne under tisdagen.
Med en mycket tråkig första halvlek där OV Helsingborg direkt fick med sig fyra raka mål, fortsattes en tidig utklassning där LIF Lindesbergs första timeout kom efter åtta minuter. Då med ställningen 7-2.
Många tekniska fel följde laget under halvleken vilket Helsingborg kunde dra fördel av. Med dubbla straffmål för motståndarlaget och enklare bollar i nätet, stod LIF i en mardrömsliknande situation med ett sjumålsunderläge efter halva spelade matchen.
Inlånade Wallinder kom in i den första halvlekens sista två minuter, men fick visa upp sig rejält när den andra halvleken närmade sig. Redan i halvlekens första fem minuter blev den unga målvakten en stor hjälp i målet, där lagets målgörare Max Broman senare tog laget till fyra raka mål.
Med ett fortsatt stort arbete i mål som gav Lukas Wallinder fina räddningssiffror på 50%, minskades målgapet mellan lagen. Skadan från den första halvleken var däremot för stor vilket gjorde det svårt för LIF att utmana om segern, även om möjligheterna fanns.
Med tolv minuter kvar hade sjumålsunderläget minskat till ett fyramålsunderläge, där ett målbyte avslutade matchen.
Tråkiga nyheter kom däremot för Asso Eliassi som tidigt inne i den andra halvleken fick en smäll på knät i samband med ett skott på mål. Asso fick hjälp att ta sig till bänken och höll sig där bakom under resterande matchtid. Om det handlar om någon större skada är oklart.
Resultat OV Helsingborg HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 33-25 (19-12)
Publik: 212 personer
Målgörare: Max Broman (8), Fredrik Karlsson (5), Joel Karlström (3), Emil Pettersson (2), Asso Eliassi (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (2), Algot Hane (1)
Räddningar:
Lukas Wallinder: 17 räddningar, 34 skott (50%)
Robert Mjörnander: 9 räddningar, 25 skott (36%)
Matchens Lirare: Lukas Wallinder
Nästa match: Söndag den 12:e december vs Kungälvs HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.