Trafiken genom Fellingsbro är tät och det går inte alltför fort. När man närmar sig macken och Mekonomen står blanka bilar av årsmodell äldre uppradade efter varandra. Och de som inte hann putsa upp sina fordon inför Fellingsbro Motordag behöver inte oroa sig, regnet öser nämligen ner och tar hand om den saken.
Hade man kunnat styra över vädret hade Peter Fryxell, grundare och arrangör till dagens aktivitet, med stor sannolikhet sett till att regnet hållit sig borta åtminstone ett par timmar till så man hade kunnat få avsluta torrskott. Men under den sista timmen på Fellingsbro Motordag står det som spön i backen. Fast det gör egentligen inte så mycket, för besökarna är ihärdiga och dyker upp i både regnkläder och med paraplyer i högsta hugg. Så även bilutställarna, för vart man än vänder blicken så finns där snygga, äldre bilar som är som gjorda för att visas upp.
– Det har gått bra, det är mycket som vanligt, det har varit jätteskoj, säger Peter.
Det är närmare 600 bilar som gjort entré i Fellingsbro den här fredagen, och Peter berättar vidare att det är många som reser långväga med sina entusiastfordon för att ställa ut, och flera återkommer dessutom år efter år.
Fellingsbro Motordag har all anledning att hissa flaggan för de firar 10-årsjubileum.
– Jag har varit med sedan start. Det var 11 år sedan som jag köpte Mekonomen och det var när jag firade ett år som det var första gången. Då hade vi lite bilar, men det var mest kompisar som kom hit och vi hade lite fest. Så det har verkligen vuxit!, kommenterar Peter med ett stort leende.
Det är ett omfattande arrangemang att planera och hålla flytande. Peter fortsätter:
– Vi är 15 stycken som jobbar med det ordentligt från nyår. Sedan idag är det 35 stycken som hjälper till. Utan dem skulle det inte gå och alla ställer upp ideellt. Olika företag är också med och skänker en slant. Rydell & Quick är ju här och spelar och de är inte gratis.
– De är proffsiga och jätteduktiga, duktiga på scen, det känns som att de får bra kontakt med publiken. De var här och spelade för två år sedan också, men då var det lite skillnad, då var det 20 grader varmt. Idag är det vinterjackan på. Men första maj är en jättebra dag, alla är lediga.
Området är stort och förutom bilar ryms också bland annat motorcyklar, brandbilar, försvarsmakten, en stor scen och marknadsstånd. En del väljer att åka hem en stund innan tiden runnit ut då regnet blir lite väl ihärdigt. Några andra sätter sig bakom ratten och vrider om nyckeln för en spontan cruisingrunda på bygden. Och när det har packats ihop och stängts här, så är det snart tid att rulla bort mot ishallen där festligheterna fortsätter.
– I år har det ju ordnats dans. Jag har sagt vartenda år att det är okej om någon vill ordna sådant, men vi har fult upp med det här. Så det är kul och det blir nog mycket folk. Det är gamla fellingsbroare som kommer hem och så går de ut och träffas, det är flera som gör så, berättar Peter.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.