Trafiken genom Fellingsbro är tät och det går inte alltför fort. När man närmar sig macken och Mekonomen står blanka bilar av årsmodell äldre uppradade efter varandra. Och de som inte hann putsa upp sina fordon inför Fellingsbro Motordag behöver inte oroa sig, regnet öser nämligen ner och tar hand om den saken.
Hade man kunnat styra över vädret hade Peter Fryxell, grundare och arrangör till dagens aktivitet, med stor sannolikhet sett till att regnet hållit sig borta åtminstone ett par timmar till så man hade kunnat få avsluta torrskott. Men under den sista timmen på Fellingsbro Motordag står det som spön i backen. Fast det gör egentligen inte så mycket, för besökarna är ihärdiga och dyker upp i både regnkläder och med paraplyer i högsta hugg. Så även bilutställarna, för vart man än vänder blicken så finns där snygga, äldre bilar som är som gjorda för att visas upp.
– Det har gått bra, det är mycket som vanligt, det har varit jätteskoj, säger Peter.
Det är närmare 600 bilar som gjort entré i Fellingsbro den här fredagen, och Peter berättar vidare att det är många som reser långväga med sina entusiastfordon för att ställa ut, och flera återkommer dessutom år efter år.
Fellingsbro Motordag har all anledning att hissa flaggan för de firar 10-årsjubileum.
– Jag har varit med sedan start. Det var 11 år sedan som jag köpte Mekonomen och det var när jag firade ett år som det var första gången. Då hade vi lite bilar, men det var mest kompisar som kom hit och vi hade lite fest. Så det har verkligen vuxit!, kommenterar Peter med ett stort leende.
Det är ett omfattande arrangemang att planera och hålla flytande. Peter fortsätter:
– Vi är 15 stycken som jobbar med det ordentligt från nyår. Sedan idag är det 35 stycken som hjälper till. Utan dem skulle det inte gå och alla ställer upp ideellt. Olika företag är också med och skänker en slant. Rydell & Quick är ju här och spelar och de är inte gratis.
– De är proffsiga och jätteduktiga, duktiga på scen, det känns som att de får bra kontakt med publiken. De var här och spelade för två år sedan också, men då var det lite skillnad, då var det 20 grader varmt. Idag är det vinterjackan på. Men första maj är en jättebra dag, alla är lediga.
Området är stort och förutom bilar ryms också bland annat motorcyklar, brandbilar, försvarsmakten, en stor scen och marknadsstånd. En del väljer att åka hem en stund innan tiden runnit ut då regnet blir lite väl ihärdigt. Några andra sätter sig bakom ratten och vrider om nyckeln för en spontan cruisingrunda på bygden. Och när det har packats ihop och stängts här, så är det snart tid att rulla bort mot ishallen där festligheterna fortsätter.
– I år har det ju ordnats dans. Jag har sagt vartenda år att det är okej om någon vill ordna sådant, men vi har fult upp med det här. Så det är kul och det blir nog mycket folk. Det är gamla fellingsbroare som kommer hem och så går de ut och träffas, det är flera som gör så, berättar Peter.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.