Trafiken genom Fellingsbro är tät och det går inte alltför fort. När man närmar sig macken och Mekonomen står blanka bilar av årsmodell äldre uppradade efter varandra. Och de som inte hann putsa upp sina fordon inför Fellingsbro Motordag behöver inte oroa sig, regnet öser nämligen ner och tar hand om den saken.
Hade man kunnat styra över vädret hade Peter Fryxell, grundare och arrangör till dagens aktivitet, med stor sannolikhet sett till att regnet hållit sig borta åtminstone ett par timmar till så man hade kunnat få avsluta torrskott. Men under den sista timmen på Fellingsbro Motordag står det som spön i backen. Fast det gör egentligen inte så mycket, för besökarna är ihärdiga och dyker upp i både regnkläder och med paraplyer i högsta hugg. Så även bilutställarna, för vart man än vänder blicken så finns där snygga, äldre bilar som är som gjorda för att visas upp.
– Det har gått bra, det är mycket som vanligt, det har varit jätteskoj, säger Peter.
Det är närmare 600 bilar som gjort entré i Fellingsbro den här fredagen, och Peter berättar vidare att det är många som reser långväga med sina entusiastfordon för att ställa ut, och flera återkommer dessutom år efter år.
Fellingsbro Motordag har all anledning att hissa flaggan för de firar 10-årsjubileum.
– Jag har varit med sedan start. Det var 11 år sedan som jag köpte Mekonomen och det var när jag firade ett år som det var första gången. Då hade vi lite bilar, men det var mest kompisar som kom hit och vi hade lite fest. Så det har verkligen vuxit!, kommenterar Peter med ett stort leende.
Det är ett omfattande arrangemang att planera och hålla flytande. Peter fortsätter:
– Vi är 15 stycken som jobbar med det ordentligt från nyår. Sedan idag är det 35 stycken som hjälper till. Utan dem skulle det inte gå och alla ställer upp ideellt. Olika företag är också med och skänker en slant. Rydell & Quick är ju här och spelar och de är inte gratis.
– De är proffsiga och jätteduktiga, duktiga på scen, det känns som att de får bra kontakt med publiken. De var här och spelade för två år sedan också, men då var det lite skillnad, då var det 20 grader varmt. Idag är det vinterjackan på. Men första maj är en jättebra dag, alla är lediga.
Området är stort och förutom bilar ryms också bland annat motorcyklar, brandbilar, försvarsmakten, en stor scen och marknadsstånd. En del väljer att åka hem en stund innan tiden runnit ut då regnet blir lite väl ihärdigt. Några andra sätter sig bakom ratten och vrider om nyckeln för en spontan cruisingrunda på bygden. Och när det har packats ihop och stängts här, så är det snart tid att rulla bort mot ishallen där festligheterna fortsätter.
– I år har det ju ordnats dans. Jag har sagt vartenda år att det är okej om någon vill ordna sådant, men vi har fult upp med det här. Så det är kul och det blir nog mycket folk. Det är gamla fellingsbroare som kommer hem och så går de ut och träffas, det är flera som gör så, berättar Peter.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.