Arbetet med att färdigställa banan inför helgen är i full gång. Foto: Rickard Larsson
Traktorer spänner musklerna när ”tractorpulling” arrangeras
På lördag väntar en riktig folkfest när dånande traktorer ska dra tunga lass på gärdet hos Rickard Larsson i Fågryte utanför Fellingsbro. Bakom evenemanget står Nyckelby Bygdegårdsförening som just nu förbereder den 100 meter långa tävlingsbanan inför helgens drabbning i tractorpulling.
– Just nu arbetar vi med att kultivera upp marken så vi får en jordyta, vilket behövs för att vi ska få ett motstånd till släden, förklarar Rickard Larsson, kassör i föreningen.
Nu ska det göras upp om vilken traktor som kan dra det tyngsta lasset. 14 anmälda deltagare i tre olika kategorier kommer dra en viktad släde som blir tyngre och tyngre ju längre man kör, så långt det går på en 100 meter lång bana. Lyckas man är det ”full pull”.
– Man kör tre lopp var på banan, som är 100 meter lång för att tävla om en finalplats. I finalen ska sedan de två finalisterna istället försöka att dra så långt som möjligt, förklarar Rickard Larsson.
Foto: Jennie Einarsson
Tractorpulling har sina rötter i USA och sträcker sig tillbaks till 1940-talet, då det från början var arbetshästar som drog en logdörr med vikt från funktionärer som klev på längs banan. Sedan dess har det utvecklats till en av de största motorsporterna i USA. I Sverige körs det omkring 15 tävlingar årligen, oftast av människor med ett stort motorintresse.
– Det finns både SM och EM i tractorpulling, men då är det kraftfullare traktorer som de bygger om med helikoptermotorer och allt möjligt så att det blir flera tusen hästkrafter, men riktigt så avancerat blir det inte hos oss, skrattar Rickard.
För den yngre generationen har man förberett för gardenpulling – vilket är traktorpulling med åkgräsklippare.
– Vi en tävling för barn också där de får köra gräsklippartraktorer med en liten släde bakom, det blir ett kul inslag, berättar Rickard och tillägger att det inte är någon föranmälan, de som kommer får vara med om de vill.
I potten finns fina priser från många sponsrande företag som bland annat chips, godis och ficklampor till barnen och traktordelar, mat och presentkort till vuxna.
– Våra sponsorer har skänkt priser så att alla som är med och tävlar under dagen får ett pris, förklarar Rickard.
Tidigare evenemang som Nyckelby Bygdegårdsförening anordnat har lockat mängder av besökare. Exempelvis drog det senaste traktorracet i fjol omkring 800 besökare, så nu finns förhoppningarna om att fylla gärdet även denna dag.
– Vi hoppas absolut på att det kommer mycket folk nu, vi är lite väderberoende men det ser skapligt ut inför lördag, avslutar Rickard.
Tävlingen går av stapeln lördag 16 september kl. 14:00 i Fågryte utanför Fellingsbro.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.