Arbetet med att färdigställa banan inför helgen är i full gång. Foto: Rickard Larsson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Traktorer spänner musklerna när ”tractorpulling” arrangeras
På lördag väntar en riktig folkfest när dånande traktorer ska dra tunga lass på gärdet hos Rickard Larsson i Fågryte utanför Fellingsbro. Bakom evenemanget står Nyckelby Bygdegårdsförening som just nu förbereder den 100 meter långa tävlingsbanan inför helgens drabbning i tractorpulling.
– Just nu arbetar vi med att kultivera upp marken så vi får en jordyta, vilket behövs för att vi ska få ett motstånd till släden, förklarar Rickard Larsson, kassör i föreningen.
Annons
Nu ska det göras upp om vilken traktor som kan dra det tyngsta lasset. 14 anmälda deltagare i tre olika kategorier kommer dra en viktad släde som blir tyngre och tyngre ju längre man kör, så långt det går på en 100 meter lång bana. Lyckas man är det ”full pull”.
– Man kör tre lopp var på banan, som är 100 meter lång för att tävla om en finalplats. I finalen ska sedan de två finalisterna istället försöka att dra så långt som möjligt, förklarar Rickard Larsson.
Foto: Jennie Einarsson
Tractorpulling har sina rötter i USA och sträcker sig tillbaks till 1940-talet, då det från början var arbetshästar som drog en logdörr med vikt från funktionärer som klev på längs banan. Sedan dess har det utvecklats till en av de största motorsporterna i USA. I Sverige körs det omkring 15 tävlingar årligen, oftast av människor med ett stort motorintresse.
– Det finns både SM och EM i tractorpulling, men då är det kraftfullare traktorer som de bygger om med helikoptermotorer och allt möjligt så att det blir flera tusen hästkrafter, men riktigt så avancerat blir det inte hos oss, skrattar Rickard.
För den yngre generationen har man förberett för gardenpulling – vilket är traktorpulling med åkgräsklippare.
– Vi en tävling för barn också där de får köra gräsklippartraktorer med en liten släde bakom, det blir ett kul inslag, berättar Rickard och tillägger att det inte är någon föranmälan, de som kommer får vara med om de vill.
I potten finns fina priser från många sponsrande företag som bland annat chips, godis och ficklampor till barnen och traktordelar, mat och presentkort till vuxna.
– Våra sponsorer har skänkt priser så att alla som är med och tävlar under dagen får ett pris, förklarar Rickard.
Tidigare evenemang som Nyckelby Bygdegårdsförening anordnat har lockat mängder av besökare. Exempelvis drog det senaste traktorracet i fjol omkring 800 besökare, så nu finns förhoppningarna om att fylla gärdet även denna dag.
– Vi hoppas absolut på att det kommer mycket folk nu, vi är lite väderberoende men det ser skapligt ut inför lördag, avslutar Rickard.
Tävlingen går av stapeln lördag 16 september kl. 14:00 i Fågryte utanför Fellingsbro.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...