Sebastien Bougeatre lämnar Linde volley. Tränaren som lett Linde volley till två raka semifinaler förlänger inte sitt kontrakt utan kommer inom kort att lämna klubben. Det är ännu oklart vad Sebastien tar vägen nästa år.
Linde Volley missade bronset den gångna säsongen. Nu står det klart att tränaren Sebastien Bougeatre lämnar klubben. Sebastien som fortfarande har kontrakt med klubben håller tillsammans med Linde Volley på att lösa de sista detaljerna i hans kontrakt innan han officiellt kan lämna.
När LindeNytt pratar med Sebastien säger han att han inte vet än vad han ska göra nästa säsong, men nämner att det finns intresse från andra klubbar både i Sverige men också utomlands. Sebastien säger också att han överväger ett sabbatsår från volleybollen och att ta nästa säsong ledigt för att umgås med familjen.
– Nu har jag bott i Lindesberg i två år. Jag har min familj här och barnen går i skola här. Det kan bli så att jag bor kvar i Lindesberg och tar nästa säsong ledigt säger Sebastien om framtiden.
– Den här säsongen har varit uttröttande. Jag känner mig väldigt trött mentalt och att det hade varit skönt med en paus. Jag har hållit på och tränat många lag nu under en längre period och det sliter på en, konstaterar Sebastien.
Vad som väntar för Sebastien framöver är ännu oklart men vi på LindeNytt vill önska Sebastien all lycka framöver!
En trolig ersättare till Sebastien är Jason von Laffer, som anslöt till ledarstaben i vintras då han plockades in från Australien. Jason har sedan han kom till Linde Volley varit assisterande tränare samt tränat Linde Volleys division tre lag. Jason befinner sig just nu hemma i Australien och kan därför inte kommentera detta.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.