Sebastien Bougeatre lämnar Linde volley. Tränaren som lett Linde volley till två raka semifinaler förlänger inte sitt kontrakt utan kommer inom kort att lämna klubben. Det är ännu oklart vad Sebastien tar vägen nästa år.
Linde Volley missade bronset den gångna säsongen. Nu står det klart att tränaren Sebastien Bougeatre lämnar klubben. Sebastien som fortfarande har kontrakt med klubben håller tillsammans med Linde Volley på att lösa de sista detaljerna i hans kontrakt innan han officiellt kan lämna.
När LindeNytt pratar med Sebastien säger han att han inte vet än vad han ska göra nästa säsong, men nämner att det finns intresse från andra klubbar både i Sverige men också utomlands. Sebastien säger också att han överväger ett sabbatsår från volleybollen och att ta nästa säsong ledigt för att umgås med familjen.
– Nu har jag bott i Lindesberg i två år. Jag har min familj här och barnen går i skola här. Det kan bli så att jag bor kvar i Lindesberg och tar nästa säsong ledigt säger Sebastien om framtiden.
– Den här säsongen har varit uttröttande. Jag känner mig väldigt trött mentalt och att det hade varit skönt med en paus. Jag har hållit på och tränat många lag nu under en längre period och det sliter på en, konstaterar Sebastien.
Vad som väntar för Sebastien framöver är ännu oklart men vi på LindeNytt vill önska Sebastien all lycka framöver!
En trolig ersättare till Sebastien är Jason von Laffer, som anslöt till ledarstaben i vintras då han plockades in från Australien. Jason har sedan han kom till Linde Volley varit assisterande tränare samt tränat Linde Volleys division tre lag. Jason befinner sig just nu hemma i Australien och kan därför inte kommentera detta.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.