Avfallshämtningen har blivit försenad i Lindesberg på grund av att merparten av entreprenörens sopbilar har råkat ut för ett synkroniserat haveri.- Det är så illa att tre av fem bilar gick sönder samtidigt, berättar Ann-Louise Hedlund, chef för Avfall och återvinning på Bergslagens Kommunalteknik.
Orsaken till haveriet i entreprenörens fordonspool är okänd, men konsekvensen är desto tydligare. Många sopkärl, som väntat tömning denna vecka, gapar allt större för varje extra soppåse som trängs i kärlet. På torsdagen började BKT:s kundtjänst få påringningar från abonnenter som undrade om man hade glömts bort.
– Vi vet inte vad som hänt mer än att det skall vara frågan om att entreprenörens bilar har gått sönder. Det är så illa att tre av fem bilar, som kör hela KNÖL-regionen, gick sönder samtidigt och det är ju väldigt ovanligt vill jag påstå, säger Ann-Louise Hedlund som är chef för BKT-avdelningen Avfall och återvinning.
Hedlund kunde dock ge hushållen ett någorlunda positivt besked vid lunchtid på torsdagen. Hav förtröstan, soptunnorna kommer att tömmas, påpekar hon.
– Ja, sopbilarna rullar igen men det kommer att ta lite tid att jobba ifatt och snön gör det lite besvärligare också, så det kommer att behövas lite tid innan samtliga tunnor tömts, säger Ann-Louise.
Hon påpekar samtidigt att det är viktigt att man låter sopkärlet stå kvar, om man har dragit fram det till tomtgränsen från annan plats.
– Ja, det är bara att låta kärlet stå tills det är tömt. Man kommer att jobba extra för att hinna med det här, men det kommer ändå att ta ett par dagar innan allt är färdigt, avslutar Ann-Louise Hedlund, BKT.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.