Avfallshämtningen har blivit försenad i Lindesberg på grund av att merparten av entreprenörens sopbilar har råkat ut för ett synkroniserat haveri.- Det är så illa att tre av fem bilar gick sönder samtidigt, berättar Ann-Louise Hedlund, chef för Avfall och återvinning på Bergslagens Kommunalteknik.
Orsaken till haveriet i entreprenörens fordonspool är okänd, men konsekvensen är desto tydligare. Många sopkärl, som väntat tömning denna vecka, gapar allt större för varje extra soppåse som trängs i kärlet. På torsdagen började BKT:s kundtjänst få påringningar från abonnenter som undrade om man hade glömts bort.
– Vi vet inte vad som hänt mer än att det skall vara frågan om att entreprenörens bilar har gått sönder. Det är så illa att tre av fem bilar, som kör hela KNÖL-regionen, gick sönder samtidigt och det är ju väldigt ovanligt vill jag påstå, säger Ann-Louise Hedlund som är chef för BKT-avdelningen Avfall och återvinning.
Hedlund kunde dock ge hushållen ett någorlunda positivt besked vid lunchtid på torsdagen. Hav förtröstan, soptunnorna kommer att tömmas, påpekar hon.
– Ja, sopbilarna rullar igen men det kommer att ta lite tid att jobba ifatt och snön gör det lite besvärligare också, så det kommer att behövas lite tid innan samtliga tunnor tömts, säger Ann-Louise.
Hon påpekar samtidigt att det är viktigt att man låter sopkärlet stå kvar, om man har dragit fram det till tomtgränsen från annan plats.
– Ja, det är bara att låta kärlet stå tills det är tömt. Man kommer att jobba extra för att hinna med det här, men det kommer ändå att ta ett par dagar innan allt är färdigt, avslutar Ann-Louise Hedlund, BKT.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.