Avfallshämtningen har blivit försenad i Lindesberg på grund av att merparten av entreprenörens sopbilar har råkat ut för ett synkroniserat haveri.- Det är så illa att tre av fem bilar gick sönder samtidigt, berättar Ann-Louise Hedlund, chef för Avfall och återvinning på Bergslagens Kommunalteknik.
Orsaken till haveriet i entreprenörens fordonspool är okänd, men konsekvensen är desto tydligare. Många sopkärl, som väntat tömning denna vecka, gapar allt större för varje extra soppåse som trängs i kärlet. På torsdagen började BKT:s kundtjänst få påringningar från abonnenter som undrade om man hade glömts bort.
– Vi vet inte vad som hänt mer än att det skall vara frågan om att entreprenörens bilar har gått sönder. Det är så illa att tre av fem bilar, som kör hela KNÖL-regionen, gick sönder samtidigt och det är ju väldigt ovanligt vill jag påstå, säger Ann-Louise Hedlund som är chef för BKT-avdelningen Avfall och återvinning.
Hedlund kunde dock ge hushållen ett någorlunda positivt besked vid lunchtid på torsdagen. Hav förtröstan, soptunnorna kommer att tömmas, påpekar hon.
– Ja, sopbilarna rullar igen men det kommer att ta lite tid att jobba ifatt och snön gör det lite besvärligare också, så det kommer att behövas lite tid innan samtliga tunnor tömts, säger Ann-Louise.
Hon påpekar samtidigt att det är viktigt att man låter sopkärlet stå kvar, om man har dragit fram det till tomtgränsen från annan plats.
– Ja, det är bara att låta kärlet stå tills det är tömt. Man kommer att jobba extra för att hinna med det här, men det kommer ändå att ta ett par dagar innan allt är färdigt, avslutar Ann-Louise Hedlund, BKT.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.