Om cirka en månad ska det finnas (minst) en ordentlig badplats i Lindesjön. Målet är att allt ska vara klart senast den 15 juni och i tisdags träffades BKT och kulturchef Anders Brännström nere vid sjön för att diskutera just detta. Då diskuterades också möjligheterna att göra ordning tre mindre badstränder istället för en enda, den på Loppholmarna.
Idén om tre bad istället för ett, kommer från BKT och Anders Brännström nappade på deras vision helt och hållet. Deras tanke är alltså att göra tre mindre badstränder längs Strandpromenaden mellan Kyrkbryggan i norr och Strandskolan i söder.
-Jag tycker idén är mycket bra eftersom vi då kan utnyttja grönområdena på Strandpromenaden för solbad samt Café Oscar för servering och toalett. Vår bedömning är att den budget vi har att röra oss på faktiskt skulle räcka för att göra klart tre mindre sandstränder, säger Anders.
På deras konto finns idag 200 000 kronor. En stor del av budgeten skulle i detta fall gå till inköp – av sand.
-Vi måste ju rensa botten från sten och sånt, och sedan ösa på rejält med sand. Men jag tror att det här kan bli något riktigt bra, och dessutom kan vi förmodligen garantera en bättre vattenkvalitet på den här sträckan jämfört med Loppholmarna.
Men även om idén om tre badstränder skulle godkännas och göras verklighet av, så har Anders Brännström inte avfärdat Loppholmarna för all framtid.
-Vi ska inte släppa Loppholmarna helt, jag tycker man ska försöka göra något av den badplatsen också. Just nu är jag rädd att pengarna inte räcker till för att göra något riktigt bra av Loppholmarna, så därför tror jag mer på idén som BKT förespråkar just nu. Folk ska kunna bada i sommar, det är det enda som räknas nu, menar Brännström.
Fotnot: Förslaget om att göra 3 badstränder kommer att behandlas inom de närmaste dagarna innan beslut tas i frågan.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.