Om cirka en månad ska det finnas (minst) en ordentlig badplats i Lindesjön. Målet är att allt ska vara klart senast den 15 juni och i tisdags träffades BKT och kulturchef Anders Brännström nere vid sjön för att diskutera just detta. Då diskuterades också möjligheterna att göra ordning tre mindre badstränder istället för en enda, den på Loppholmarna.
Idén om tre bad istället för ett, kommer från BKT och Anders Brännström nappade på deras vision helt och hållet. Deras tanke är alltså att göra tre mindre badstränder längs Strandpromenaden mellan Kyrkbryggan i norr och Strandskolan i söder.
-Jag tycker idén är mycket bra eftersom vi då kan utnyttja grönområdena på Strandpromenaden för solbad samt Café Oscar för servering och toalett. Vår bedömning är att den budget vi har att röra oss på faktiskt skulle räcka för att göra klart tre mindre sandstränder, säger Anders.
På deras konto finns idag 200 000 kronor. En stor del av budgeten skulle i detta fall gå till inköp – av sand.
-Vi måste ju rensa botten från sten och sånt, och sedan ösa på rejält med sand. Men jag tror att det här kan bli något riktigt bra, och dessutom kan vi förmodligen garantera en bättre vattenkvalitet på den här sträckan jämfört med Loppholmarna.
Men även om idén om tre badstränder skulle godkännas och göras verklighet av, så har Anders Brännström inte avfärdat Loppholmarna för all framtid.
-Vi ska inte släppa Loppholmarna helt, jag tycker man ska försöka göra något av den badplatsen också. Just nu är jag rädd att pengarna inte räcker till för att göra något riktigt bra av Loppholmarna, så därför tror jag mer på idén som BKT förespråkar just nu. Folk ska kunna bada i sommar, det är det enda som räknas nu, menar Brännström.
Fotnot: Förslaget om att göra 3 badstränder kommer att behandlas inom de närmaste dagarna innan beslut tas i frågan.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.