Om cirka en månad ska det finnas (minst) en ordentlig badplats i Lindesjön. Målet är att allt ska vara klart senast den 15 juni och i tisdags träffades BKT och kulturchef Anders Brännström nere vid sjön för att diskutera just detta. Då diskuterades också möjligheterna att göra ordning tre mindre badstränder istället för en enda, den på Loppholmarna.
Idén om tre bad istället för ett, kommer från BKT och Anders Brännström nappade på deras vision helt och hållet. Deras tanke är alltså att göra tre mindre badstränder längs Strandpromenaden mellan Kyrkbryggan i norr och Strandskolan i söder.
-Jag tycker idén är mycket bra eftersom vi då kan utnyttja grönområdena på Strandpromenaden för solbad samt Café Oscar för servering och toalett. Vår bedömning är att den budget vi har att röra oss på faktiskt skulle räcka för att göra klart tre mindre sandstränder, säger Anders.
På deras konto finns idag 200 000 kronor. En stor del av budgeten skulle i detta fall gå till inköp – av sand.
-Vi måste ju rensa botten från sten och sånt, och sedan ösa på rejält med sand. Men jag tror att det här kan bli något riktigt bra, och dessutom kan vi förmodligen garantera en bättre vattenkvalitet på den här sträckan jämfört med Loppholmarna.
Men även om idén om tre badstränder skulle godkännas och göras verklighet av, så har Anders Brännström inte avfärdat Loppholmarna för all framtid.
-Vi ska inte släppa Loppholmarna helt, jag tycker man ska försöka göra något av den badplatsen också. Just nu är jag rädd att pengarna inte räcker till för att göra något riktigt bra av Loppholmarna, så därför tror jag mer på idén som BKT förespråkar just nu. Folk ska kunna bada i sommar, det är det enda som räknas nu, menar Brännström.
Fotnot: Förslaget om att göra 3 badstränder kommer att behandlas inom de närmaste dagarna innan beslut tas i frågan.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.