Om cirka en månad ska det finnas (minst) en ordentlig badplats i Lindesjön. Målet är att allt ska vara klart senast den 15 juni och i tisdags träffades BKT och kulturchef Anders Brännström nere vid sjön för att diskutera just detta. Då diskuterades också möjligheterna att göra ordning tre mindre badstränder istället för en enda, den på Loppholmarna.
Idén om tre bad istället för ett, kommer från BKT och Anders Brännström nappade på deras vision helt och hållet. Deras tanke är alltså att göra tre mindre badstränder längs Strandpromenaden mellan Kyrkbryggan i norr och Strandskolan i söder.
-Jag tycker idén är mycket bra eftersom vi då kan utnyttja grönområdena på Strandpromenaden för solbad samt Café Oscar för servering och toalett. Vår bedömning är att den budget vi har att röra oss på faktiskt skulle räcka för att göra klart tre mindre sandstränder, säger Anders.
På deras konto finns idag 200 000 kronor. En stor del av budgeten skulle i detta fall gå till inköp – av sand.
-Vi måste ju rensa botten från sten och sånt, och sedan ösa på rejält med sand. Men jag tror att det här kan bli något riktigt bra, och dessutom kan vi förmodligen garantera en bättre vattenkvalitet på den här sträckan jämfört med Loppholmarna.
Men även om idén om tre badstränder skulle godkännas och göras verklighet av, så har Anders Brännström inte avfärdat Loppholmarna för all framtid.
-Vi ska inte släppa Loppholmarna helt, jag tycker man ska försöka göra något av den badplatsen också. Just nu är jag rädd att pengarna inte räcker till för att göra något riktigt bra av Loppholmarna, så därför tror jag mer på idén som BKT förespråkar just nu. Folk ska kunna bada i sommar, det är det enda som räknas nu, menar Brännström.
Fotnot: Förslaget om att göra 3 badstränder kommer att behandlas inom de närmaste dagarna innan beslut tas i frågan.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.