Om cirka en månad ska det finnas (minst) en ordentlig badplats i Lindesjön. Målet är att allt ska vara klart senast den 15 juni och i tisdags träffades BKT och kulturchef Anders Brännström nere vid sjön för att diskutera just detta. Då diskuterades också möjligheterna att göra ordning tre mindre badstränder istället för en enda, den på Loppholmarna.
Idén om tre bad istället för ett, kommer från BKT och Anders Brännström nappade på deras vision helt och hållet. Deras tanke är alltså att göra tre mindre badstränder längs Strandpromenaden mellan Kyrkbryggan i norr och Strandskolan i söder.
-Jag tycker idén är mycket bra eftersom vi då kan utnyttja grönområdena på Strandpromenaden för solbad samt Café Oscar för servering och toalett. Vår bedömning är att den budget vi har att röra oss på faktiskt skulle räcka för att göra klart tre mindre sandstränder, säger Anders.
På deras konto finns idag 200 000 kronor. En stor del av budgeten skulle i detta fall gå till inköp – av sand.
-Vi måste ju rensa botten från sten och sånt, och sedan ösa på rejält med sand. Men jag tror att det här kan bli något riktigt bra, och dessutom kan vi förmodligen garantera en bättre vattenkvalitet på den här sträckan jämfört med Loppholmarna.
Men även om idén om tre badstränder skulle godkännas och göras verklighet av, så har Anders Brännström inte avfärdat Loppholmarna för all framtid.
-Vi ska inte släppa Loppholmarna helt, jag tycker man ska försöka göra något av den badplatsen också. Just nu är jag rädd att pengarna inte räcker till för att göra något riktigt bra av Loppholmarna, så därför tror jag mer på idén som BKT förespråkar just nu. Folk ska kunna bada i sommar, det är det enda som räknas nu, menar Brännström.
Fotnot: Förslaget om att göra 3 badstränder kommer att behandlas inom de närmaste dagarna innan beslut tas i frågan.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.