Strax före klockan fyra på måndagsmorgonen larmades polisen om ett pågående inbrott i ICA-butiken i Guldsmedshyttan. Senare samma dag kunde tre lokala förmågor gripas misstänkta för inbrottet.
– Det rör sig om tre män som är kända av oss sedan tidigare, kommenterar Christina Hahne vid polisen i Lindesberg.
Tjuvarna tog sig in i butikslokalen genom att avlägsna ett fönster. Dock skedde detta inte med kirurgisk precision precis, varpå även delar av väggen lossnade vid tilltaget. Vid inbrottet stals postpaket och lotter.
– Man hade kopplat fönstret till en bil och dragit loss det. Skadorna blev omfattande, uppger Christina Hahne, polisen.
Bilen som användes vid inbrottet stals i Lindesberg ett par dagar tidigare. Det var också bilen som ledde polisen till en fastighet i området, där man även påträffade tre män som greps misstänkta för nattens bravader. Bilen sågs av två vittnen vid Trivselköp i samband med inbrottet.
De misstänkta är kända av polisen sedan tidigare för olika brott. De är hemmahörande i Guldsmedshyttan.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…