Idag fick Svenska Pensionärsförbundet Seniorer Lindesberg besök av tre stycken gökar från Motala. De träffas en gång i månaden i församlingshemmet och alltid händer det något skoj. Däremellan hinner man med resor åt olika håll och kanter, och ingen pensionär behöver sitta hemma och ha tråkigt om denne så inte önskar.
Annons
”Tre gökar” består av Sten-Åke Björnstedt, musiker och revyspelare, Leif ”Tjappe” Gustafsson, har varit elitdomare i bandy men började intressera sig för teater för drygt 15 år sedan, och så Ola Johansson som är en hejare på trumpet och också engagerad i revy. När ”Vilda Hildas Revy” uppstod kom de alla tre att medverka och på den vägen har det blivit. I vanliga fall håller de sig mestadels inom Östergötland, men har idag har de rest iväg från Motala för att underhålla vid SPF Seniorerna Lindesbergs månadsmöte. Den pensionerade skaran träffas den tredje onsdagen i varje månad, och man dricker kaffe, samtalar, går igenom mötets olika punkter och lite underhållning sitter ju heller sällan fel. Långborden är framställda och uppdukade i församlingshemmet, och det börjar bli tid att dra igång för dagen.
– Idag är vi inte så många som vi brukar vara, vi får hoppas att det hinner kommer fler, säger Anna-Britt Juliusson, trots att de flesta borden är fyllda hela vägen.
Ulla Örn håller med sin kamrat:
– Vi brukar vara fler, jag är faktiskt förvånad över att det finns tomma stolar kvar. Men så är det ju september och det är första gången som vi har ”Tre gökar” här, så då kanske man inte kommer för att man inte vet vilka det är.
Foto: Ida Lindkvist
Men de som inte dyker upp och missar de tre gökarnas föreställning kan bittert komma att ångra sig i efterhand. För Sten-Åke, Leif och Ola bjuder på musik, allsång så det
Foto: Ida LindkvistFoto: Ida Lindkvist
står härliga till, och även några sketcher lyckas de få med i programmet.
– Det är av outgrundlig anledning som vi kallar oss för ”Tre gökar”. Vi har uppträtt i fyra år och vi vet faktiskt fortfarande inte varför vi kallar oss för det, berättar de och skrattar.
Trion äntrar scenen efter att Ulla hälsat nya som gamla medlemmar välkomna efter sommaren, och de är måna om att få ta med sin publik på en musikresa flera tiotal år tillbaka i tiden.
– Med musikens hjälp ska vi förflytta oss till 60-70-talet. Man skulle kunna tro att det är vi som ska underhålla er, men det är faktiskt tvärtom, ni ska få underhålla oss med massa allsång!, avslöjar gökarna och på borden ligger allsångsblad utplacerade till var och en i församlingen.
– Det blir bara en massa kända låtar!, lovar Sten-Åke.
De får ganska snart med sig publiken i lokalen, om än lite segt och blygt i starten. Men med stort engagemang och inlevelse från scenen lossnar det och allsången lever upp till sitt namn. Medlemmarna i SPF Lindesberg kommer lite härstans ifrån i kommunen, men Ulla konstaterar att den största delen är nog ändå från stadskärnan.
– De flesta är lindesbergare, men vi har även några från Storå och Fellingsbro och norröver.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...