Idag fick Svenska Pensionärsförbundet Seniorer Lindesberg besök av tre stycken gökar från Motala. De träffas en gång i månaden i församlingshemmet och alltid händer det något skoj. Däremellan hinner man med resor åt olika håll och kanter, och ingen pensionär behöver sitta hemma och ha tråkigt om denne så inte önskar.
”Tre gökar” består av Sten-Åke Björnstedt, musiker och revyspelare, Leif ”Tjappe” Gustafsson, har varit elitdomare i bandy men började intressera sig för teater för drygt 15 år sedan, och så Ola Johansson som är en hejare på trumpet och också engagerad i revy. När ”Vilda Hildas Revy” uppstod kom de alla tre att medverka och på den vägen har det blivit. I vanliga fall håller de sig mestadels inom Östergötland, men har idag har de rest iväg från Motala för att underhålla vid SPF Seniorerna Lindesbergs månadsmöte. Den pensionerade skaran träffas den tredje onsdagen i varje månad, och man dricker kaffe, samtalar, går igenom mötets olika punkter och lite underhållning sitter ju heller sällan fel. Långborden är framställda och uppdukade i församlingshemmet, och det börjar bli tid att dra igång för dagen.
– Idag är vi inte så många som vi brukar vara, vi får hoppas att det hinner kommer fler, säger Anna-Britt Juliusson, trots att de flesta borden är fyllda hela vägen.
Ulla Örn håller med sin kamrat:
– Vi brukar vara fler, jag är faktiskt förvånad över att det finns tomma stolar kvar. Men så är det ju september och det är första gången som vi har ”Tre gökar” här, så då kanske man inte kommer för att man inte vet vilka det är.
Foto: Ida Lindkvist
Men de som inte dyker upp och missar de tre gökarnas föreställning kan bittert komma att ångra sig i efterhand. För Sten-Åke, Leif och Ola bjuder på musik, allsång så det
Foto: Ida LindkvistFoto: Ida Lindkvist
står härliga till, och även några sketcher lyckas de få med i programmet.
– Det är av outgrundlig anledning som vi kallar oss för ”Tre gökar”. Vi har uppträtt i fyra år och vi vet faktiskt fortfarande inte varför vi kallar oss för det, berättar de och skrattar.
Trion äntrar scenen efter att Ulla hälsat nya som gamla medlemmar välkomna efter sommaren, och de är måna om att få ta med sin publik på en musikresa flera tiotal år tillbaka i tiden.
– Med musikens hjälp ska vi förflytta oss till 60-70-talet. Man skulle kunna tro att det är vi som ska underhålla er, men det är faktiskt tvärtom, ni ska få underhålla oss med massa allsång!, avslöjar gökarna och på borden ligger allsångsblad utplacerade till var och en i församlingen.
– Det blir bara en massa kända låtar!, lovar Sten-Åke.
De får ganska snart med sig publiken i lokalen, om än lite segt och blygt i starten. Men med stort engagemang och inlevelse från scenen lossnar det och allsången lever upp till sitt namn. Medlemmarna i SPF Lindesberg kommer lite härstans ifrån i kommunen, men Ulla konstaterar att den största delen är nog ändå från stadskärnan.
– De flesta är lindesbergare, men vi har även några från Storå och Fellingsbro och norröver.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
12 december 2025 klockan 11:59 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
10 december 2025 klockan 13:19 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...