Idag fick Svenska Pensionärsförbundet Seniorer Lindesberg besök av tre stycken gökar från Motala. De träffas en gång i månaden i församlingshemmet och alltid händer det något skoj. Däremellan hinner man med resor åt olika håll och kanter, och ingen pensionär behöver sitta hemma och ha tråkigt om denne så inte önskar.
”Tre gökar” består av Sten-Åke Björnstedt, musiker och revyspelare, Leif ”Tjappe” Gustafsson, har varit elitdomare i bandy men började intressera sig för teater för drygt 15 år sedan, och så Ola Johansson som är en hejare på trumpet och också engagerad i revy. När ”Vilda Hildas Revy” uppstod kom de alla tre att medverka och på den vägen har det blivit. I vanliga fall håller de sig mestadels inom Östergötland, men har idag har de rest iväg från Motala för att underhålla vid SPF Seniorerna Lindesbergs månadsmöte. Den pensionerade skaran träffas den tredje onsdagen i varje månad, och man dricker kaffe, samtalar, går igenom mötets olika punkter och lite underhållning sitter ju heller sällan fel. Långborden är framställda och uppdukade i församlingshemmet, och det börjar bli tid att dra igång för dagen.
– Idag är vi inte så många som vi brukar vara, vi får hoppas att det hinner kommer fler, säger Anna-Britt Juliusson, trots att de flesta borden är fyllda hela vägen.
Ulla Örn håller med sin kamrat:
– Vi brukar vara fler, jag är faktiskt förvånad över att det finns tomma stolar kvar. Men så är det ju september och det är första gången som vi har ”Tre gökar” här, så då kanske man inte kommer för att man inte vet vilka det är.
Foto: Ida Lindkvist
Men de som inte dyker upp och missar de tre gökarnas föreställning kan bittert komma att ångra sig i efterhand. För Sten-Åke, Leif och Ola bjuder på musik, allsång så det
Foto: Ida LindkvistFoto: Ida Lindkvist
står härliga till, och även några sketcher lyckas de få med i programmet.
– Det är av outgrundlig anledning som vi kallar oss för ”Tre gökar”. Vi har uppträtt i fyra år och vi vet faktiskt fortfarande inte varför vi kallar oss för det, berättar de och skrattar.
Trion äntrar scenen efter att Ulla hälsat nya som gamla medlemmar välkomna efter sommaren, och de är måna om att få ta med sin publik på en musikresa flera tiotal år tillbaka i tiden.
– Med musikens hjälp ska vi förflytta oss till 60-70-talet. Man skulle kunna tro att det är vi som ska underhålla er, men det är faktiskt tvärtom, ni ska få underhålla oss med massa allsång!, avslöjar gökarna och på borden ligger allsångsblad utplacerade till var och en i församlingen.
– Det blir bara en massa kända låtar!, lovar Sten-Åke.
De får ganska snart med sig publiken i lokalen, om än lite segt och blygt i starten. Men med stort engagemang och inlevelse från scenen lossnar det och allsången lever upp till sitt namn. Medlemmarna i SPF Lindesberg kommer lite härstans ifrån i kommunen, men Ulla konstaterar att den största delen är nog ändå från stadskärnan.
– De flesta är lindesbergare, men vi har även några från Storå och Fellingsbro och norröver.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...