Idag fick Svenska Pensionärsförbundet Seniorer Lindesberg besök av tre stycken gökar från Motala. De träffas en gång i månaden i församlingshemmet och alltid händer det något skoj. Däremellan hinner man med resor åt olika håll och kanter, och ingen pensionär behöver sitta hemma och ha tråkigt om denne så inte önskar.
”Tre gökar” består av Sten-Åke Björnstedt, musiker och revyspelare, Leif ”Tjappe” Gustafsson, har varit elitdomare i bandy men började intressera sig för teater för drygt 15 år sedan, och så Ola Johansson som är en hejare på trumpet och också engagerad i revy. När ”Vilda Hildas Revy” uppstod kom de alla tre att medverka och på den vägen har det blivit. I vanliga fall håller de sig mestadels inom Östergötland, men har idag har de rest iväg från Motala för att underhålla vid SPF Seniorerna Lindesbergs månadsmöte. Den pensionerade skaran träffas den tredje onsdagen i varje månad, och man dricker kaffe, samtalar, går igenom mötets olika punkter och lite underhållning sitter ju heller sällan fel. Långborden är framställda och uppdukade i församlingshemmet, och det börjar bli tid att dra igång för dagen.
– Idag är vi inte så många som vi brukar vara, vi får hoppas att det hinner kommer fler, säger Anna-Britt Juliusson, trots att de flesta borden är fyllda hela vägen.
Ulla Örn håller med sin kamrat:
– Vi brukar vara fler, jag är faktiskt förvånad över att det finns tomma stolar kvar. Men så är det ju september och det är första gången som vi har ”Tre gökar” här, så då kanske man inte kommer för att man inte vet vilka det är.
Foto: Ida Lindkvist
Men de som inte dyker upp och missar de tre gökarnas föreställning kan bittert komma att ångra sig i efterhand. För Sten-Åke, Leif och Ola bjuder på musik, allsång så det
Foto: Ida LindkvistFoto: Ida Lindkvist
står härliga till, och även några sketcher lyckas de få med i programmet.
– Det är av outgrundlig anledning som vi kallar oss för ”Tre gökar”. Vi har uppträtt i fyra år och vi vet faktiskt fortfarande inte varför vi kallar oss för det, berättar de och skrattar.
Trion äntrar scenen efter att Ulla hälsat nya som gamla medlemmar välkomna efter sommaren, och de är måna om att få ta med sin publik på en musikresa flera tiotal år tillbaka i tiden.
– Med musikens hjälp ska vi förflytta oss till 60-70-talet. Man skulle kunna tro att det är vi som ska underhålla er, men det är faktiskt tvärtom, ni ska få underhålla oss med massa allsång!, avslöjar gökarna och på borden ligger allsångsblad utplacerade till var och en i församlingen.
– Det blir bara en massa kända låtar!, lovar Sten-Åke.
De får ganska snart med sig publiken i lokalen, om än lite segt och blygt i starten. Men med stort engagemang och inlevelse från scenen lossnar det och allsången lever upp till sitt namn. Medlemmarna i SPF Lindesberg kommer lite härstans ifrån i kommunen, men Ulla konstaterar att den största delen är nog ändå från stadskärnan.
– De flesta är lindesbergare, men vi har även några från Storå och Fellingsbro och norröver.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...