Efter en tung förlust på hemmaplan mot Kumla i fredags så väntade vad som på förhand skulle bli tyngre uppgifter, en bortamatch mot det välkänt tuffa Borlänge stod på matchschemat och trots en seg inledning från Lindlöven så kom Lindelaget ut ur matchen med bästa möjliga resultat.
Lindlöven hade inte sin bästa dag på isen under fredagens hemmamatch i Lindehov, trots ett tidigt övertag i matchen så kunde inte Lindehov spela in mer än ett mål medan motståndarlaget Kumla HC Black Bulls spelade in fem fullträffar vilket resulterade i att det blev storförlust för Lindelaget.
Under söndagen var det ett nytt möte som väntade, denna gång på bortaplan mot Borlänge, ett lag som under de tidigare säsongerna har varit svårslagna och framförallt på deras hemmais.
Matchen fick sitt första pucksläpp och med det var matchen igång.
Trots två tuffa lag som drabbade samman så tog det upp till tio minuters speltid innan första utvisningen dömdes, denna gick till Lindlöven som fick en minuts spel i powerbox innan domaren blåste av matchen på nytt och gjorde lagens utespelarantal till fem lika.
Inget av lagen kunde dra någon nytta av spel med en man kort och det tog hela 17 minuter in i perioden innan första målen kunde göras, Borlänge fick en tidig ledning med 1-0 när de spelade sig förbi Lindlövens målvakt Lucas Jägbring.
Med första målet inspelat och den första perioden avverkad så kom Lindlöven in starkt till den andra perioden där man trots en tidig utvisning på Alexander Kovalonok lyckades att hålla motståndarlaget borta.
Med 8 minuter kvar av perioden så lyckades Maxim Semjonov att få in ett inspel till lagkamraten Anton Toolanen som kunde kvittera matchen till 1-1.
Med en kvittering på poängtavlan så fanns det ännu en ljus chans för Lindlöven att sno åt sig tre viktiga poäng till AllEttans tabell och trots en tidig utvisning på Alexander Sunnefors för interference i den avslutande perioden så kunde Lindlöven ta ledningen via Alexander Kovalonok som spelade in 1-2.
Matchen stod nu med mindre än två minuter kvar och chansningarna från Borlänge visade sig, målvakten togs ut från hemmalaget i hopp på att kunna öka målskotten men med en stark Lucas Järbring i målet och ett taggat försvarsspel från Lindlöven fanns det inte mycket för Borlänge att göra, segern blev därmed säkrad för ett Lindlöven som visade att spelet i förra matchen mot Kumla var en engångsföreteelse.
Resultat Borlänge HF-Lindlöven
Slutresultat: 1-2 (1-0, 0-1, 0-1)
Publik: 50 personer
Målgörare:
1-1 Anton Toolanen (Maxim Semjonov)
1-2 Alexander Kovalonok (Maxim Semjonov)
Läget i tabellen: Med tre nya poäng tar Lindlöven tillbaka sin 5:e plats i tabellen med sju poäng och slår därmed ner Borlänge till en 7:e plats.
HC Dalen toppar tabellen tillsammans med Mariestad som båda innehar 11 poäng medan Surahammar befinner sig i botten med fyra raka förluster.
Nästa bortamatch: Söndag 18:e oktober vs Skövde IK med matchstart kl. 16.00
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.