Tre nya poäng för Lindlöven

Efter en tung förlust på hemmaplan mot Kumla i fredags så väntade vad som på förhand skulle bli tyngre uppgifter, en bortamatch mot det välkänt tuffa Borlänge stod på matchschemat och trots en seg inledning från Lindlöven så kom Lindelaget ut ur matchen med bästa möjliga resultat.

Lindlöven hade inte sin bästa dag på isen under fredagens hemmamatch i Lindehov, trots ett tidigt övertag i matchen så kunde inte Lindehov spela in mer än ett mål medan motståndarlaget Kumla HC Black Bulls spelade in fem fullträffar vilket resulterade i att det blev storförlust för Lindelaget.

Under söndagen var det ett nytt möte som väntade, denna gång på bortaplan mot Borlänge, ett lag som under de tidigare säsongerna har varit svårslagna och framförallt på deras hemmais.

Matchen fick sitt första pucksläpp och med det var matchen igång.

Trots två tuffa lag som drabbade samman så tog det upp till tio minuters speltid innan första utvisningen dömdes, denna gick till Lindlöven som fick en minuts spel i powerbox innan domaren blåste av matchen på nytt och gjorde lagens utespelarantal till fem lika.

Inget av lagen kunde dra någon nytta av spel med en man kort och det tog hela 17 minuter in i perioden innan första målen kunde göras, Borlänge fick en tidig ledning med 1-0 när de spelade sig förbi Lindlövens målvakt Lucas Jägbring.

Med första målet inspelat och den första perioden avverkad så kom Lindlöven in starkt till den andra perioden där man trots en tidig utvisning på Alexander Kovalonok lyckades att hålla motståndarlaget borta.

Med 8 minuter kvar av perioden så lyckades Maxim Semjonov att få in ett inspel till lagkamraten Anton Toolanen som kunde kvittera matchen till 1-1.

Med en kvittering på poängtavlan så fanns det ännu en ljus chans för Lindlöven att sno åt sig tre viktiga poäng till AllEttans tabell och trots en tidig utvisning på Alexander Sunnefors för interference i den avslutande perioden så kunde Lindlöven ta ledningen via Alexander Kovalonok som spelade in 1-2.

Matchen stod nu med mindre än två minuter kvar och chansningarna från Borlänge visade sig, målvakten togs ut från hemmalaget i hopp på att kunna öka målskotten men med en stark Lucas Järbring i målet och ett taggat försvarsspel från Lindlöven fanns det inte mycket för Borlänge att göra, segern blev därmed säkrad för ett Lindlöven som visade att spelet i förra matchen mot Kumla var en engångsföreteelse.

Resultat Borlänge HF-Lindlöven

Slutresultat: 1-2 (1-0, 0-1, 0-1)

Publik: 50 personer

Målgörare:

1-1 Anton Toolanen (Maxim Semjonov)

1-2 Alexander Kovalonok (Maxim Semjonov)

Läget i tabellen: Med tre nya poäng tar Lindlöven tillbaka sin 5:e plats i tabellen med sju poäng och slår därmed ner Borlänge till en 7:e plats.

HC Dalen toppar tabellen tillsammans med Mariestad som båda innehar 11 poäng medan Surahammar befinner sig i botten med fyra raka förluster.

Nästa bortamatch: Söndag 18:e oktober vs Skövde IK med matchstart kl. 16.00

Publicerad 12 oktober 2020 klockan 00:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i ...
14 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anwar Ghoubari från Wemake är initiativtagare till Hillstreets språkcafé. Foto: Jennie Einarsson

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.

13 november 2025 klockan 13:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Lillsjön, med närliggande naturreservat. Noraborna är tydliga med att naturen skall se ut som den gör även i framtiden. Foto: Fredrik Norman

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.

11 november 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt ...

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt...

Vindkraftverk i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Därför är vindkraften viktig – också för Nora

SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.

8 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...
7 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-11-01

2025-11-18 10:50