Efter en tung förlust på hemmaplan mot Kumla i fredags så väntade vad som på förhand skulle bli tyngre uppgifter, en bortamatch mot det välkänt tuffa Borlänge stod på matchschemat och trots en seg inledning från Lindlöven så kom Lindelaget ut ur matchen med bästa möjliga resultat.
Lindlöven hade inte sin bästa dag på isen under fredagens hemmamatch i Lindehov, trots ett tidigt övertag i matchen så kunde inte Lindehov spela in mer än ett mål medan motståndarlaget Kumla HC Black Bulls spelade in fem fullträffar vilket resulterade i att det blev storförlust för Lindelaget.
Under söndagen var det ett nytt möte som väntade, denna gång på bortaplan mot Borlänge, ett lag som under de tidigare säsongerna har varit svårslagna och framförallt på deras hemmais.
Matchen fick sitt första pucksläpp och med det var matchen igång.
Trots två tuffa lag som drabbade samman så tog det upp till tio minuters speltid innan första utvisningen dömdes, denna gick till Lindlöven som fick en minuts spel i powerbox innan domaren blåste av matchen på nytt och gjorde lagens utespelarantal till fem lika.
Inget av lagen kunde dra någon nytta av spel med en man kort och det tog hela 17 minuter in i perioden innan första målen kunde göras, Borlänge fick en tidig ledning med 1-0 när de spelade sig förbi Lindlövens målvakt Lucas Jägbring.
Med första målet inspelat och den första perioden avverkad så kom Lindlöven in starkt till den andra perioden där man trots en tidig utvisning på Alexander Kovalonok lyckades att hålla motståndarlaget borta.
Med 8 minuter kvar av perioden så lyckades Maxim Semjonov att få in ett inspel till lagkamraten Anton Toolanen som kunde kvittera matchen till 1-1.
Med en kvittering på poängtavlan så fanns det ännu en ljus chans för Lindlöven att sno åt sig tre viktiga poäng till AllEttans tabell och trots en tidig utvisning på Alexander Sunnefors för interference i den avslutande perioden så kunde Lindlöven ta ledningen via Alexander Kovalonok som spelade in 1-2.
Matchen stod nu med mindre än två minuter kvar och chansningarna från Borlänge visade sig, målvakten togs ut från hemmalaget i hopp på att kunna öka målskotten men med en stark Lucas Järbring i målet och ett taggat försvarsspel från Lindlöven fanns det inte mycket för Borlänge att göra, segern blev därmed säkrad för ett Lindlöven som visade att spelet i förra matchen mot Kumla var en engångsföreteelse.
Resultat Borlänge HF-Lindlöven
Slutresultat: 1-2 (1-0, 0-1, 0-1)
Publik: 50 personer
Målgörare:
1-1 Anton Toolanen (Maxim Semjonov)
1-2 Alexander Kovalonok (Maxim Semjonov)
Läget i tabellen: Med tre nya poäng tar Lindlöven tillbaka sin 5:e plats i tabellen med sju poäng och slår därmed ner Borlänge till en 7:e plats.
HC Dalen toppar tabellen tillsammans med Mariestad som båda innehar 11 poäng medan Surahammar befinner sig i botten med fyra raka förluster.
Nästa bortamatch: Söndag 18:e oktober vs Skövde IK med matchstart kl. 16.00
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.