Lindlöven jublade högt under den första perioden som slutade med tre mål. Den målrika perioden gav en hemmaseger efter att de kommande perioderna höll sig mållösa. Foto: Hasse Persson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Tre tidiga mål gav hemmaseger
Lindlöven står sig starka i den tidiga tabellen inom HockeyEttan. Laget börjar med två raka segrar och en förlust mot seriens favorittippade Mariestad. Under onsdagen gästades Lindehov av Tranås AIF, som även dem är tippade till att sluta högt i serien. Lindlöven blev däremot laget som fick jubla högst efter att säkrat segern med tre mål i första perioden.
Annons
Under onsdagskvällen spelade Lindlöven sin andra hemmamatch för säsongen när det högt tippade Tranås AIF gästade Lindehov. Tranås är laget som stack ut rejält i säsongspremiären mot Falu IF, där man direkt segrade med 10-1 som slutresultat. Laget gästade även Lindesberg med tre raka segrar på lika många inledande matcher.
Mot Lindlöven fick man det däremot inte lika enkelt som i tidigare matcher. Redan efter två minuter kunde Emil Norberg göra sitt första mål för Lindlöven i seriespel, detta efter ett tidigt spel i powerplay.
Kort därefter utökade hemmalaget sin ledning genom William Lindgren som i den femte spelminuten, ökade till 2-0.
Tidigare nämnda Emil Norberg, med rötterna i det Allsvenska laget IF Björklöven, blev däremot matchens målhjälte för hemmasupportrarna. Med sex minuter kvar av den första perioden kunde han på egen maskin skjuta in Lindlöven till en tremålsledning med två kvarvarande perioder.
– Det var skönt för Emil att han fick göra mål idag. Han har det i sig att göra både mål och poäng, så det var kul för honom att göra dubbla mål i kvällens match, kommenterar Jonas Dufåker.
Några fler mål blev det däremot inte. Mot den andra perioden så bytte Tranås målvakt, vilket stängde till kassen rejält trots flera försök från hemmaspelarna. Bortalaget fick även till flest skott under samtliga tre perioderna, men fick problem att ta sig igenom Lindlövens omutliga målvakt William Kias.
William Kias höll nollan på 34 skott. Foto: Hasse Persson
Ett mindre slagsmål avslutade i princip matchen efter 51 spelade minuter, där Lindlöven fick jubla in tre nya poäng.
– Jag tycker att vi sätter bra press på Tranås i första perioden och håller även upp det högre tempot inom matchens första tjugo minuter. Samtidigt så får vi till tre bra mål. Vi blir lite långa i laget under den andra perioden. Där ger vi Tranås lite för mycket tid med pucken utan att de får några jättefarliga målchanser, berättar Lindlövens tränare Jonas Dufåker.
– Till den tredje perioden så stänger vi däremot igen målet helt. Vi grisar ner dem helt och släpper inte fram dem till någon målchans alls under matchens sista tjugo minuter. En väl genomförd match får man väl säga, även om man skulle kunna få till egna målchanser i den tredje perioden.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF ...
Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik ...
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...