Lindlöven jublade högt under den första perioden som slutade med tre mål. Den målrika perioden gav en hemmaseger efter att de kommande perioderna höll sig mållösa. Foto: Hasse Persson
Tre tidiga mål gav hemmaseger
Lindlöven står sig starka i den tidiga tabellen inom HockeyEttan. Laget börjar med två raka segrar och en förlust mot seriens favorittippade Mariestad. Under onsdagen gästades Lindehov av Tranås AIF, som även dem är tippade till att sluta högt i serien. Lindlöven blev däremot laget som fick jubla högst efter att säkrat segern med tre mål i första perioden.
Under onsdagskvällen spelade Lindlöven sin andra hemmamatch för säsongen när det högt tippade Tranås AIF gästade Lindehov. Tranås är laget som stack ut rejält i säsongspremiären mot Falu IF, där man direkt segrade med 10-1 som slutresultat. Laget gästade även Lindesberg med tre raka segrar på lika många inledande matcher.
Mot Lindlöven fick man det däremot inte lika enkelt som i tidigare matcher. Redan efter två minuter kunde Emil Norberg göra sitt första mål för Lindlöven i seriespel, detta efter ett tidigt spel i powerplay.
Kort därefter utökade hemmalaget sin ledning genom William Lindgren som i den femte spelminuten, ökade till 2-0.
Tidigare nämnda Emil Norberg, med rötterna i det Allsvenska laget IF Björklöven, blev däremot matchens målhjälte för hemmasupportrarna. Med sex minuter kvar av den första perioden kunde han på egen maskin skjuta in Lindlöven till en tremålsledning med två kvarvarande perioder.
– Det var skönt för Emil att han fick göra mål idag. Han har det i sig att göra både mål och poäng, så det var kul för honom att göra dubbla mål i kvällens match, kommenterar Jonas Dufåker.
Några fler mål blev det däremot inte. Mot den andra perioden så bytte Tranås målvakt, vilket stängde till kassen rejält trots flera försök från hemmaspelarna. Bortalaget fick även till flest skott under samtliga tre perioderna, men fick problem att ta sig igenom Lindlövens omutliga målvakt William Kias.
William Kias höll nollan på 34 skott. Foto: Hasse Persson
Ett mindre slagsmål avslutade i princip matchen efter 51 spelade minuter, där Lindlöven fick jubla in tre nya poäng.
– Jag tycker att vi sätter bra press på Tranås i första perioden och håller även upp det högre tempot inom matchens första tjugo minuter. Samtidigt så får vi till tre bra mål. Vi blir lite långa i laget under den andra perioden. Där ger vi Tranås lite för mycket tid med pucken utan att de får några jättefarliga målchanser, berättar Lindlövens tränare Jonas Dufåker.
– Till den tredje perioden så stänger vi däremot igen målet helt. Vi grisar ner dem helt och släpper inte fram dem till någon målchans alls under matchens sista tjugo minuter. En väl genomförd match får man väl säga, även om man skulle kunna få till egna målchanser i den tredje perioden.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...