Det är idag tre veckor sedan vi lanserade LindeNytt i ett nytt format. Nu riktar vi all uppmärksamhet till Er, alla våra läsare, för att få åsikter och synpunkter på den nya sidan. Hur har just Du uppfattat LindeNytt i sin nya kostym?
Den 21:a december släppte vi LindeNytt i helt ny design, nya funktioner och nya inslag. Vi vill gärna passa på att tacka för alla vänliga samtal och mail som följt sedan detta datum. Vi tackar även för den hjälp alla tusentals ögon innebär när det handlar om att finna så kallade ”buggar” i det nya systemet. Ni som hört av er och påtalat sådana brister skall ha ett särskilt tack från oss!
På nya LindeNytt har en del gamla inslag tagits bort. Samtidigt har nya inslag tagit vid där gamla föll bort. Den nya bloggsidan har visat sig starkare än vi hade hoppats på – och det är naturligtvis väldigt roligt och bäddar för fortsatt satsning med nya bloggare framledes.
LindeNytt genomgick en totalförvandling och det innebär bland annat att navigatorn/menyn har en ny placering med nya avdelningar. Nyhetspubliceringarna presenteras också på ett helt nytt sätt och annonsformaten likaså.
Tyck till!
Nu har alltså tre veckor gått sedan lanseringen och med läsarnas hjälp skall en utvärdering göras.
Detta anser vi är A och O för att vi skall lyckas bemöta våra läsares krav och önskemål på fortsatt utveckling av LindeNytt.
Hur har just Du uppfattat nya LindeNytt? Saknar du något av det som tagits bort? Vad är bäst med den nya sidan och vad är sämst? Vänligen skriv till oss och berätta. Detta kan göras helt anonymt om så önskas. Skriv på denna länk…
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.