Det är idag tre veckor sedan vi lanserade LindeNytt i ett nytt format. Nu riktar vi all uppmärksamhet till Er, alla våra läsare, för att få åsikter och synpunkter på den nya sidan. Hur har just Du uppfattat LindeNytt i sin nya kostym?
Den 21:a december släppte vi LindeNytt i helt ny design, nya funktioner och nya inslag. Vi vill gärna passa på att tacka för alla vänliga samtal och mail som följt sedan detta datum. Vi tackar även för den hjälp alla tusentals ögon innebär när det handlar om att finna så kallade ”buggar” i det nya systemet. Ni som hört av er och påtalat sådana brister skall ha ett särskilt tack från oss!
På nya LindeNytt har en del gamla inslag tagits bort. Samtidigt har nya inslag tagit vid där gamla föll bort. Den nya bloggsidan har visat sig starkare än vi hade hoppats på – och det är naturligtvis väldigt roligt och bäddar för fortsatt satsning med nya bloggare framledes.
LindeNytt genomgick en totalförvandling och det innebär bland annat att navigatorn/menyn har en ny placering med nya avdelningar. Nyhetspubliceringarna presenteras också på ett helt nytt sätt och annonsformaten likaså.
Tyck till!
Nu har alltså tre veckor gått sedan lanseringen och med läsarnas hjälp skall en utvärdering göras.
Detta anser vi är A och O för att vi skall lyckas bemöta våra läsares krav och önskemål på fortsatt utveckling av LindeNytt.
Hur har just Du uppfattat nya LindeNytt? Saknar du något av det som tagits bort? Vad är bäst med den nya sidan och vad är sämst? Vänligen skriv till oss och berätta. Detta kan göras helt anonymt om så önskas. Skriv på denna länk…
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.