INSÄNDARE/DEBATT: Moderaternas viktigaste vallöfte är att sjuka ska få vård i tid. Dagens långa köer måste kortas rejält. I vårt län, där (S) styrt sjukvården sedan länge, är köerna långa och många.
I april 2014, inför förra valet, var det 684 patienter som väntat mer än 90 dagar på att få komma till läkare i specialistvården. I april i år hade antalet stigit till 1.826 patienter, en ökning med 167 (!) procent under 4 år av (S)-styre. Även kön av patienter som väntat på nödvändig operation eller behandling mer än 90 dagar har ökat dramatiskt. Från 902 st år 2014 till 1.493 patienter första april i år. Det är en ökning med 65 procent.
För att klara av att sjuka får vård i tid vill vi moderater utveckla länets tre akutsjukhus, USÖ, Karlskoga och Lindesberg. De ska fortsätta vara akutsjukhus! De tre akutsjukhusen ska kunna ta emot akut sjuka dygnet runt och året runt. Det ställer också krav på resurser, kompetenser och organisation så att man har goda förutsättningar att klara sitt uppdrag. För att korta köerna behövs också en viss specialisering av sjukhusen, där ortopedin i Lindesberg är ett bra exempel. På riksplanet vill vi återinföra en utvecklad kömiljard som var ett kraftfullt verktyg när köerna kortades under den förra alliansregeringen.
Den omorganisation som skett av sjukhusvården vill vi utvärdera och se över för att kunna rätta till de brister som uppstått. Det finns en rad berättigade frågor som behöver besvaras. Finns det tillräckligt många ambulanser för att klara behoven idag? Varför är det flera nyckelpersoner inom sjukvården som slutat och vad krävs för att locka tillbaks dem och även locka nya medarbetare? Finns det ett tillräckligt närvarande lokalt ledarskap? Tyvärr röstade (S), (V) och (Mp) nej till den moderata motion som föreslog en översyn för att rätta till problemen.
Vi vet att de som bär upp svensk sjukvård är vårdens alla duktiga medarbetare. De måste få bättre förutsättningar att utföra sina viktiga jobb. Det handlar om både löner och arbetsvillkor, arbetsscheman och om bättre IT- och andra administrativa stödsystem. Vi vill att sjuksköterskor och läkare får mer tid att möta patienter och slippa delar av administration, byråkrati och servicejobb.
Svensk sjukvård står inför många utmaningar med en åldrande befolkning. Vi moderater vill att sjuka ska få vård i tid, inte vänta länge i en vårdkö. Rösta på Moderaterna och Alliansen för att utveckla Lindesbergs sjukhus.
Ola Karlsson
Oppositionsråd (M)
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn