INSÄNDARE/DEBATT: Moderaternas viktigaste vallöfte är att sjuka ska få vård i tid. Dagens långa köer måste kortas rejält. I vårt län, där (S) styrt sjukvården sedan länge, är köerna långa och många.
I april 2014, inför förra valet, var det 684 patienter som väntat mer än 90 dagar på att få komma till läkare i specialistvården. I april i år hade antalet stigit till 1.826 patienter, en ökning med 167 (!) procent under 4 år av (S)-styre. Även kön av patienter som väntat på nödvändig operation eller behandling mer än 90 dagar har ökat dramatiskt. Från 902 st år 2014 till 1.493 patienter första april i år. Det är en ökning med 65 procent.
För att klara av att sjuka får vård i tid vill vi moderater utveckla länets tre akutsjukhus, USÖ, Karlskoga och Lindesberg. De ska fortsätta vara akutsjukhus! De tre akutsjukhusen ska kunna ta emot akut sjuka dygnet runt och året runt. Det ställer också krav på resurser, kompetenser och organisation så att man har goda förutsättningar att klara sitt uppdrag. För att korta köerna behövs också en viss specialisering av sjukhusen, där ortopedin i Lindesberg är ett bra exempel. På riksplanet vill vi återinföra en utvecklad kömiljard som var ett kraftfullt verktyg när köerna kortades under den förra alliansregeringen.
Den omorganisation som skett av sjukhusvården vill vi utvärdera och se över för att kunna rätta till de brister som uppstått. Det finns en rad berättigade frågor som behöver besvaras. Finns det tillräckligt många ambulanser för att klara behoven idag? Varför är det flera nyckelpersoner inom sjukvården som slutat och vad krävs för att locka tillbaks dem och även locka nya medarbetare? Finns det ett tillräckligt närvarande lokalt ledarskap? Tyvärr röstade (S), (V) och (Mp) nej till den moderata motion som föreslog en översyn för att rätta till problemen.
Vi vet att de som bär upp svensk sjukvård är vårdens alla duktiga medarbetare. De måste få bättre förutsättningar att utföra sina viktiga jobb. Det handlar om både löner och arbetsvillkor, arbetsscheman och om bättre IT- och andra administrativa stödsystem. Vi vill att sjuksköterskor och läkare får mer tid att möta patienter och slippa delar av administration, byråkrati och servicejobb.
Svensk sjukvård står inför många utmaningar med en åldrande befolkning. Vi moderater vill att sjuka ska få vård i tid, inte vänta länge i en vårdkö. Rösta på Moderaterna och Alliansen för att utveckla Lindesbergs sjukhus.
Ola Karlsson
Oppositionsråd (M)
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.