Lindetjejen Lisa White gör verkligen allt annat än att ligga på latsidan. I våras släppte hon sin debutroman, den heta romanceberättelsen ”En hemlighet förde mig hit”, i september kommer bok nummer två, och för bara någon vecka sedan skrev hon kontrakt på sin tredje.
Försäljningen av hennes debutroman ”En hemlighet förde mig hit” som släpptes i maj, har gått mycket bra, både hos de digitala bokhandlarna på nätet och hos Blombergska bokhandeln här i Lindesberg. Så bra att hon faktiskt slog försäljningsrekord på förlaget under perioden för boksläppet. Tiden efter romandebuten har dock inte varit någon viloperiod för Lisa, som nyligen skrivit kontrakt på sin tredje roman.
– Det känns helt otroligt! Förlaget satsar verkligen på mig och det är jätteroligt! utbrister Lisa glatt och fortsätter:
– Det här har varit en helt ny upplevelse för mig, att få höra hur folk tar emot boken, hur läsarna engagerar sig i karaktärerna och så klart recensionerna. Jag var så himla nervös när den första recensionen skulle komma, men det har varit positivt. Jag är otroligt tacksam för alla fina kommentarer jag har fått, man är ju ändå lite rädd för vad folk ska tycka.
Den tredje boken, som fått namnet ”Hon är min andra chans” är precis som de två första böckerna helt fristående, dock finns det faktiskt en liten koppling mellan dem för den uppmärksamma läsaren.
– Det var inte alls planerat att det skulle bli så, men nu har det blivit min grej kan man säga, säger Lisa med ett skratt.
”Hon är min andra chans” är även den en känslopackad kärlekshistoria, och utspelar sig mestadels i Lindesberg med omnejd.
– Ja, det är romantik i Linde, jättemysigt! Lindesberg är ju en sån himla mysig stad, och det gör ju att det går att utveckla mycket på ett kärleksfullt sätt, säger hon och fortsätter:
– Kort beskrivet handlar boken om hemmagrabben som försöker bearbeta sorgen efter att hans fru och dotter gått bort. Den kvinnliga karaktären ”flyr” från livet i Stockholm, och de båda träffas sedan under en speeddate på Lindesbergs Stadshotell. Daten går inte alls som planerat, och det hinner hända mycket under bokens gång. Den har verkligen varit jätterolig att skriva, trots att det varit lite tyngre inslag den här gången, men det är fortfarande mycket romantik och feelgood.
Boken planeras att släppas under våren nästa år, men först ska bok nummer två se dagens ljus under bokmässan i Göteborg. Dessutom skriver hon just nu för fullt på uppföljaren till ”En hemlighet förde mig hit”.
– Planen är att släppa 5 böcker på 2,5 år, sedan får vi se om det blir verklighet eller inte, men jag är på gång iallafall, avslutar hon med ett skratt.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.