Lindetjejen Lisa White gör verkligen allt annat än att ligga på latsidan. I våras släppte hon sin debutroman, den heta romanceberättelsen ”En hemlighet förde mig hit”, i september kommer bok nummer två, och för bara någon vecka sedan skrev hon kontrakt på sin tredje.
Försäljningen av hennes debutroman ”En hemlighet förde mig hit” som släpptes i maj, har gått mycket bra, både hos de digitala bokhandlarna på nätet och hos Blombergska bokhandeln här i Lindesberg. Så bra att hon faktiskt slog försäljningsrekord på förlaget under perioden för boksläppet. Tiden efter romandebuten har dock inte varit någon viloperiod för Lisa, som nyligen skrivit kontrakt på sin tredje roman.
– Det känns helt otroligt! Förlaget satsar verkligen på mig och det är jätteroligt! utbrister Lisa glatt och fortsätter:
– Det här har varit en helt ny upplevelse för mig, att få höra hur folk tar emot boken, hur läsarna engagerar sig i karaktärerna och så klart recensionerna. Jag var så himla nervös när den första recensionen skulle komma, men det har varit positivt. Jag är otroligt tacksam för alla fina kommentarer jag har fått, man är ju ändå lite rädd för vad folk ska tycka.
Den tredje boken, som fått namnet ”Hon är min andra chans” är precis som de två första böckerna helt fristående, dock finns det faktiskt en liten koppling mellan dem för den uppmärksamma läsaren.
– Det var inte alls planerat att det skulle bli så, men nu har det blivit min grej kan man säga, säger Lisa med ett skratt.
”Hon är min andra chans” är även den en känslopackad kärlekshistoria, och utspelar sig mestadels i Lindesberg med omnejd.
– Ja, det är romantik i Linde, jättemysigt! Lindesberg är ju en sån himla mysig stad, och det gör ju att det går att utveckla mycket på ett kärleksfullt sätt, säger hon och fortsätter:
– Kort beskrivet handlar boken om hemmagrabben som försöker bearbeta sorgen efter att hans fru och dotter gått bort. Den kvinnliga karaktären ”flyr” från livet i Stockholm, och de båda träffas sedan under en speeddate på Lindesbergs Stadshotell. Daten går inte alls som planerat, och det hinner hända mycket under bokens gång. Den har verkligen varit jätterolig att skriva, trots att det varit lite tyngre inslag den här gången, men det är fortfarande mycket romantik och feelgood.
Boken planeras att släppas under våren nästa år, men först ska bok nummer två se dagens ljus under bokmässan i Göteborg. Dessutom skriver hon just nu för fullt på uppföljaren till ”En hemlighet förde mig hit”.
– Planen är att släppa 5 böcker på 2,5 år, sedan får vi se om det blir verklighet eller inte, men jag är på gång iallafall, avslutar hon med ett skratt.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.