Lindetjejen Lisa White gör verkligen allt annat än att ligga på latsidan. I våras släppte hon sin debutroman, den heta romanceberättelsen ”En hemlighet förde mig hit”, i september kommer bok nummer två, och för bara någon vecka sedan skrev hon kontrakt på sin tredje.
Försäljningen av hennes debutroman ”En hemlighet förde mig hit” som släpptes i maj, har gått mycket bra, både hos de digitala bokhandlarna på nätet och hos Blombergska bokhandeln här i Lindesberg. Så bra att hon faktiskt slog försäljningsrekord på förlaget under perioden för boksläppet. Tiden efter romandebuten har dock inte varit någon viloperiod för Lisa, som nyligen skrivit kontrakt på sin tredje roman.
– Det känns helt otroligt! Förlaget satsar verkligen på mig och det är jätteroligt! utbrister Lisa glatt och fortsätter:
– Det här har varit en helt ny upplevelse för mig, att få höra hur folk tar emot boken, hur läsarna engagerar sig i karaktärerna och så klart recensionerna. Jag var så himla nervös när den första recensionen skulle komma, men det har varit positivt. Jag är otroligt tacksam för alla fina kommentarer jag har fått, man är ju ändå lite rädd för vad folk ska tycka.
Den tredje boken, som fått namnet ”Hon är min andra chans” är precis som de två första böckerna helt fristående, dock finns det faktiskt en liten koppling mellan dem för den uppmärksamma läsaren.
– Det var inte alls planerat att det skulle bli så, men nu har det blivit min grej kan man säga, säger Lisa med ett skratt.
”Hon är min andra chans” är även den en känslopackad kärlekshistoria, och utspelar sig mestadels i Lindesberg med omnejd.
– Ja, det är romantik i Linde, jättemysigt! Lindesberg är ju en sån himla mysig stad, och det gör ju att det går att utveckla mycket på ett kärleksfullt sätt, säger hon och fortsätter:
– Kort beskrivet handlar boken om hemmagrabben som försöker bearbeta sorgen efter att hans fru och dotter gått bort. Den kvinnliga karaktären ”flyr” från livet i Stockholm, och de båda träffas sedan under en speeddate på Lindesbergs Stadshotell. Daten går inte alls som planerat, och det hinner hända mycket under bokens gång. Den har verkligen varit jätterolig att skriva, trots att det varit lite tyngre inslag den här gången, men det är fortfarande mycket romantik och feelgood.
Boken planeras att släppas under våren nästa år, men först ska bok nummer två se dagens ljus under bokmässan i Göteborg. Dessutom skriver hon just nu för fullt på uppföljaren till ”En hemlighet förde mig hit”.
– Planen är att släppa 5 böcker på 2,5 år, sedan får vi se om det blir verklighet eller inte, men jag är på gång iallafall, avslutar hon med ett skratt.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.