Lindetjejen Lisa White gör verkligen allt annat än att ligga på latsidan. I våras släppte hon sin debutroman, den heta romanceberättelsen ”En hemlighet förde mig hit”, i september kommer bok nummer två, och för bara någon vecka sedan skrev hon kontrakt på sin tredje.
Försäljningen av hennes debutroman ”En hemlighet förde mig hit” som släpptes i maj, har gått mycket bra, både hos de digitala bokhandlarna på nätet och hos Blombergska bokhandeln här i Lindesberg. Så bra att hon faktiskt slog försäljningsrekord på förlaget under perioden för boksläppet. Tiden efter romandebuten har dock inte varit någon viloperiod för Lisa, som nyligen skrivit kontrakt på sin tredje roman.
– Det känns helt otroligt! Förlaget satsar verkligen på mig och det är jätteroligt! utbrister Lisa glatt och fortsätter:
– Det här har varit en helt ny upplevelse för mig, att få höra hur folk tar emot boken, hur läsarna engagerar sig i karaktärerna och så klart recensionerna. Jag var så himla nervös när den första recensionen skulle komma, men det har varit positivt. Jag är otroligt tacksam för alla fina kommentarer jag har fått, man är ju ändå lite rädd för vad folk ska tycka.
Den tredje boken, som fått namnet ”Hon är min andra chans” är precis som de två första böckerna helt fristående, dock finns det faktiskt en liten koppling mellan dem för den uppmärksamma läsaren.
– Det var inte alls planerat att det skulle bli så, men nu har det blivit min grej kan man säga, säger Lisa med ett skratt.
”Hon är min andra chans” är även den en känslopackad kärlekshistoria, och utspelar sig mestadels i Lindesberg med omnejd.
– Ja, det är romantik i Linde, jättemysigt! Lindesberg är ju en sån himla mysig stad, och det gör ju att det går att utveckla mycket på ett kärleksfullt sätt, säger hon och fortsätter:
– Kort beskrivet handlar boken om hemmagrabben som försöker bearbeta sorgen efter att hans fru och dotter gått bort. Den kvinnliga karaktären ”flyr” från livet i Stockholm, och de båda träffas sedan under en speeddate på Lindesbergs Stadshotell. Daten går inte alls som planerat, och det hinner hända mycket under bokens gång. Den har verkligen varit jätterolig att skriva, trots att det varit lite tyngre inslag den här gången, men det är fortfarande mycket romantik och feelgood.
Boken planeras att släppas under våren nästa år, men först ska bok nummer två se dagens ljus under bokmässan i Göteborg. Dessutom skriver hon just nu för fullt på uppföljaren till ”En hemlighet förde mig hit”.
– Planen är att släppa 5 böcker på 2,5 år, sedan får vi se om det blir verklighet eller inte, men jag är på gång iallafall, avslutar hon med ett skratt.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.