Lindetjejen Lisa White gör verkligen allt annat än att ligga på latsidan. I våras släppte hon sin debutroman, den heta romanceberättelsen ”En hemlighet förde mig hit”, i september kommer bok nummer två, och för bara någon vecka sedan skrev hon kontrakt på sin tredje.
Försäljningen av hennes debutroman ”En hemlighet förde mig hit” som släpptes i maj, har gått mycket bra, både hos de digitala bokhandlarna på nätet och hos Blombergska bokhandeln här i Lindesberg. Så bra att hon faktiskt slog försäljningsrekord på förlaget under perioden för boksläppet. Tiden efter romandebuten har dock inte varit någon viloperiod för Lisa, som nyligen skrivit kontrakt på sin tredje roman.
– Det känns helt otroligt! Förlaget satsar verkligen på mig och det är jätteroligt! utbrister Lisa glatt och fortsätter:
– Det här har varit en helt ny upplevelse för mig, att få höra hur folk tar emot boken, hur läsarna engagerar sig i karaktärerna och så klart recensionerna. Jag var så himla nervös när den första recensionen skulle komma, men det har varit positivt. Jag är otroligt tacksam för alla fina kommentarer jag har fått, man är ju ändå lite rädd för vad folk ska tycka.
Den tredje boken, som fått namnet ”Hon är min andra chans” är precis som de två första böckerna helt fristående, dock finns det faktiskt en liten koppling mellan dem för den uppmärksamma läsaren.
– Det var inte alls planerat att det skulle bli så, men nu har det blivit min grej kan man säga, säger Lisa med ett skratt.
”Hon är min andra chans” är även den en känslopackad kärlekshistoria, och utspelar sig mestadels i Lindesberg med omnejd.
– Ja, det är romantik i Linde, jättemysigt! Lindesberg är ju en sån himla mysig stad, och det gör ju att det går att utveckla mycket på ett kärleksfullt sätt, säger hon och fortsätter:
– Kort beskrivet handlar boken om hemmagrabben som försöker bearbeta sorgen efter att hans fru och dotter gått bort. Den kvinnliga karaktären ”flyr” från livet i Stockholm, och de båda träffas sedan under en speeddate på Lindesbergs Stadshotell. Daten går inte alls som planerat, och det hinner hända mycket under bokens gång. Den har verkligen varit jätterolig att skriva, trots att det varit lite tyngre inslag den här gången, men det är fortfarande mycket romantik och feelgood.
Boken planeras att släppas under våren nästa år, men först ska bok nummer två se dagens ljus under bokmässan i Göteborg. Dessutom skriver hon just nu för fullt på uppföljaren till ”En hemlighet förde mig hit”.
– Planen är att släppa 5 böcker på 2,5 år, sedan får vi se om det blir verklighet eller inte, men jag är på gång iallafall, avslutar hon med ett skratt.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!