Foto: Timmy Lundegård

Tredje raka segern för Linde Volley

Efter två upphämtningssegrar där Linde Volley förlorat de första två seten i båda matcherna så visade Linde-laget upp ett spel som gick att känna igen, bortalaget Lund lyckades gå segrande ur ett av de spelande seten men trots det så var Linde-tjejerna helt överlägsna och bjöd på en skön hemmaseger.

Med tre veckors hemmamatch-frånvaro så var det äntligen dags för Linde Volley att inta sin hemma-arena där det skånska Lund stod som motståndare.

När matchen blåstes igång med det första setet så var det en tuff start för hemmalaget som med serve- och anfallsmissar inledde matchen i ett underläge med 4-7 på poängtavlan.

Hemmalaget var dock snabbt tillbaka i matchen och efter en servemiss från bortalaget så hade Linde Volley hittat nyckeln för poängen där lagkaptenen Linnea Skogsberg servade ihop 4 raka poäng till sitt lag. Trots dubbla time-outer från Lunds sida så hade de svårt att spela tillbaka sig mot ett starkt Linde Volley som fortsatte att spela till sig poäng via servar och anfallspoäng, setsegern blev därifrån ett faktum.

Det andra setet blev dock svårare för hemmalaget.
Med flera missar på både servar och anfall hos Linde Volley så lyckades Lund att spela sina anfall rätt och lyckades därefter skaffa sig ett tidigt försprång vilket visade sig skulle bli matchavgörande.
Linde-tjejerna började efter ett tag få igång sitt spel igen och jämnade ut poängen till 15-15, trots detta så lyckades bortalaget hålla undan med poängen, detta med minsta möjliga marginal.

Med 1-1 i set så var det ett jämt set som väntade, Linde inledde med ett vasst spel men fick aldrig chansen att gå undan med ledningen då bortalaget Lund höll upp sitt spel.
Ledningen hoppade mellan lagen men med 17-18 på poängtavlan avgjorde Linde det jämna setet där Sofie Fahlin servade in bollar som ingen i motståndarlaget kunde sätta stopp för samtidigt som Katrina Janssen bjöd på två storslagna ”spikes” som gav hemmalaget ännu en setseger.

Inom det sista setet bjöd Linde Volley på dominans, hemmalagsduon Sofie Fahlin och Laura Reeks visade ett bra samarbete vid nätet och blockerade där ifrån flertalet anfallspoäng från Lund.

– Jag tycker att vi höll ett bättre spel idag än vad vi gjort de tidigare matcherna och vi visar hur bra vi faktiskt är, samtidigt var det skönt att få vinna på det här sättet eftersom de två tidigare segrarna har nästan känts oroväckande med ett 2-0-underläge, menar en av säsongens lagnykomlingar Sofie Fahlin som tilldelades titeln ”Matchens Lirare”.

– Jag blev lite överraskad att jag blev Matchens Lirare, jag har en liten skada i högerarmen så jag var, redan innan matchen, orolig för hur jag skulle göra med att serva med vänsterhanden då jag inte gjort det förut, men jag antar att jag är en allround-spelare skrattar Sofie och berättar om lagets framtida planer:

– Det nuvarande målet är att ta oss till Grand Prix i Uppsala, det är de 4 främsta lagen i Elitserien efter november som tar sig dit och Linde fick en tuff inledning under fjolårssäsongen och missade därför en plats vilket är lite surt då vi vill spela mot de bästa lagen, menar Sofie.

Noterbart är att Linde, efter denna seger, placeras som nuvarande 4:a i Elitseriens tabell.

Resultat Linde Volley-Lund
Slutresultat: 3-1 (25-16, 23-25, 25-20, 25-8)
Publik: 116 personer

Publicerad 17 november 2019 klockan 19:33

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes - men varför är ...
18 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan ...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

12 november 2025 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora...
12 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin ...
12 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. ...
11 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-21 13:52