Efter två upphämtningssegrar där Linde Volley förlorat de första två seten i båda matcherna så visade Linde-laget upp ett spel som gick att känna igen, bortalaget Lund lyckades gå segrande ur ett av de spelande seten men trots det så var Linde-tjejerna helt överlägsna och bjöd på en skön hemmaseger.
Med tre veckors hemmamatch-frånvaro så var det äntligen dags för Linde Volley att inta sin hemma-arena där det skånska Lund stod som motståndare.
När matchen blåstes igång med det första setet så var det en tuff start för hemmalaget som med serve- och anfallsmissar inledde matchen i ett underläge med 4-7 på poängtavlan.
Hemmalaget var dock snabbt tillbaka i matchen och efter en servemiss från bortalaget så hade Linde Volley hittat nyckeln för poängen där lagkaptenen Linnea Skogsberg servade ihop 4 raka poäng till sitt lag. Trots dubbla time-outer från Lunds sida så hade de svårt att spela tillbaka sig mot ett starkt Linde Volley som fortsatte att spela till sig poäng via servar och anfallspoäng, setsegern blev därifrån ett faktum.
Det andra setet blev dock svårare för hemmalaget.
Med flera missar på både servar och anfall hos Linde Volley så lyckades Lund att spela sina anfall rätt och lyckades därefter skaffa sig ett tidigt försprång vilket visade sig skulle bli matchavgörande.
Linde-tjejerna började efter ett tag få igång sitt spel igen och jämnade ut poängen till 15-15, trots detta så lyckades bortalaget hålla undan med poängen, detta med minsta möjliga marginal.
Med 1-1 i set så var det ett jämt set som väntade, Linde inledde med ett vasst spel men fick aldrig chansen att gå undan med ledningen då bortalaget Lund höll upp sitt spel.
Ledningen hoppade mellan lagen men med 17-18 på poängtavlan avgjorde Linde det jämna setet där Sofie Fahlin servade in bollar som ingen i motståndarlaget kunde sätta stopp för samtidigt som Katrina Janssen bjöd på två storslagna ”spikes” som gav hemmalaget ännu en setseger.
Inom det sista setet bjöd Linde Volley på dominans, hemmalagsduon Sofie Fahlin och Laura Reeks visade ett bra samarbete vid nätet och blockerade där ifrån flertalet anfallspoäng från Lund.
– Jag tycker att vi höll ett bättre spel idag än vad vi gjort de tidigare matcherna och vi visar hur bra vi faktiskt är, samtidigt var det skönt att få vinna på det här sättet eftersom de två tidigare segrarna har nästan känts oroväckande med ett 2-0-underläge, menar en av säsongens lagnykomlingar Sofie Fahlin som tilldelades titeln ”Matchens Lirare”.
– Jag blev lite överraskad att jag blev Matchens Lirare, jag har en liten skada i högerarmen så jag var, redan innan matchen, orolig för hur jag skulle göra med att serva med vänsterhanden då jag inte gjort det förut, men jag antar att jag är en allround-spelare skrattar Sofie och berättar om lagets framtida planer:
– Det nuvarande målet är att ta oss till Grand Prix i Uppsala, det är de 4 främsta lagen i Elitserien efter november som tar sig dit och Linde fick en tuff inledning under fjolårssäsongen och missade därför en plats vilket är lite surt då vi vill spela mot de bästa lagen, menar Sofie.
Noterbart är att Linde, efter denna seger, placeras som nuvarande 4:a i Elitseriens tabell.
Resultat Linde Volley-Lund
Slutresultat: 3-1 (25-16, 23-25, 25-20, 25-8)
Publik: 116 personer
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.