Den 31 juli kommer den tredje vågen att skölja in över Loppholmarna. Det är Lindesbergs Folkets hus- och parkförening som åter bjuder in till ett musikfyllt evenemang.
Vågen 2015 kommer gå av stapeln den 31 juli på Loppholmarna, och det är tredje året i rad som Lindesbergs Folkets hus- och parkförening arrangerar musikkvällen Vågen. För varje år har man haft olika koncept, så också den här gången.
– Det blir lite mindre ren hård musik, och det blir färre band men som spelar fler gånger under kvällen istället. Det blir mer inriktat på dansbanan och dans, säger Christer Pilblad.
För första gången ska man också ta en entréavgift som kommer att ligga på en femtiolapp. Det blir dessutom bara på fredagen, istället för som man tänkt först; både fredag och lördag, detta för att inte krocka med andra tillställningar i stan.
Alkoholservering kommer det att vara, och beroende på om den blir inhägnad eller inte kommer det troligen att kunna komma att bli 18+ gräns på området.
Såhär långt har man två band bokade, med planer på att boka åtminstone ytterligare ett.
– Vi har 2,5 ton med bland annat Martin Almgren, de kör ju cover rock ’n roll. Och så The Sideoilers som är rockabilly, berättar Pilblad.
Mellan klockan 18-01 kommer man att köra på, och Pilblad beskriver det som en ”parkfest på ön”.
– Våra ambitioner är att Lindesberg ska ha ett attraktivt område där man ska kunna arrangera sådant här, och det hoppas vi att folk vill supporta. Vi har ju planer på scen vid dansbanan, och det är ju det som vi vill dra in pengar till!
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.